İBB'den İETT ihalesi açıklaması

İBB'den İETT ihalesi açıklaması

İBB, Sama Dubai'nin İETT arazi ihalesini ödememesi nedeniyle hukuki inceleme başlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesince, Levent'teki İETT Garajı arazisi ihalesine ilişkin yapılan açıklamada, ''Söz konusu gayrimenkulün inşaat haklarını düzenleyen 1/5000 ölçekli nazım imar planına ve ihaleye karşı davaların açılması dolayısıyla Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş vekilinin dilekçesi de dikkate alınarak, hukuki yönden değerlendirilmesi yapılmaktadır'' denildi.

Yazılı açıklamada, bugün bazı gazetelerde ''Sama Dubai'nin ihale teminat bedelini ödemediği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın buna rağmen ihaleyi iptal etmediği gerekçe gösterilerek hakkında suç duyurusunda bulunulduğuna'' ilişkin haberler yer aldığı kaydedildi.

Teminat verilmesinin ihaleye giriş şartı olup, buna ilişkin teminat mektubunun dosyada mevcut olduğu belirtilen açıklamada, teminatın ödenmesi veya ödenmemesi durumunun söz konusu olmadığı ifade edildi. İhalenin 21 Mart 2007'de yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İhale işlemlerinin başlamasından satış işleminin gerçekleştiği 21 Mart tarihine kadar, ihaleye konu parsellere ilişkin 10 Mayıs 2006 onanlı ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Tadilatına karşı açılmış herhangi bir dava belediyemize tebliğ edilmiş değildir. Ancak, satış ihalesinin yapılacağı tarihte günlük gazetelerde çıkan haberler üzerine yaptığımız araştırma sonucunda, 19 Mayıs 2006 onanlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının yürütmenin durdurulması ve iptali talebi ile TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından İstanbul 7. İdare Mahkemesinin 2006/2974 esasında kayıtlı olarak; TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından da İstanbul 8. İdare Mahkemesinin 2007/547 esasında kayıtlı olarak davaların açıldığı, ancak tarafımıza tebligat yapılmadığı öğrenilmiştir.''

Mimarlar Odasının davasısın 27 Mart, Şehir Plancıları ile İnşaat Mühendisleri odalarının açtıkları davanın ise 30 Mayısta belediyeye tebliğ edildiği belirtilen açıklamada, ''Ayrıca, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından ihale işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi ile İstanbul 7. İdare Mahkemesinin 2006/854 esasında kayıtlı dava açıldığı, 28 Mayıs 2007 tarihinde mahkemeden belediyemize yapılan tebligatla öğrenilmiştir'' denildi.

Açıklamada, ihaleyi kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş tarafından ihale bedelinin son ödeme günü olan 28 Mayısta bir ödeme yapılmadığı, şirketin vekili tarafından aynı gün belediyeye verilen bir dilekçeyle, ihale işlemlerinin belirtilen davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulmasının talep edildiği ifade edildi.

Açıklamada, ''Bu nedenle, söz konusu gayrimenkulün inşaat haklarını düzenleyen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına ve ihaleye karşı yukarıda belirtilen davaların açılması dolayısıyla Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş vekilinin dilekçesi de dikkate alınarak, hukuki yönden değerlendirilmesi yapılmaktadır'' denildiHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.