Heykel Kavgası

Heykel Kavgası

Edirne Belediyesi, Kırkpınar’da 3 yıl üst üste ağa olan Adem Tüysüz’ün heykelinin Sarayiçi’ne dikilmesine ’kente yatırım yapmadığı’ gerekçesiyle izin vermedi. Zabıta da sürekli denetim yapıp, heykelin dikilmesini engelleyince

GELENEKSEL 646’ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Ağa ilk kez belediye önünde karşılandı. Geleneklere göre kente girişinde karşılanması gereken Ağa, belediye binası önünde karşılanarak altın kemeri takıldı. Ancak Ağa Adem Tüysüz, belediyenin müdahale hazırlığı nedeniyle heykelini Sarayiçi’ne dikemedi.

Kırkpınar Güreş ve Şenlikleri’nde dün sabah saat 11.00’de Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz kente giriş yerine Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından belediye binası önünde karşılandı. Sedefçi tarafından "Hoş geldiniz" diyerek karşılanan Tüysüz’ün boynuna ağalık altın kemeri takıldı. Tüysüz, "3 yıl üst üste ağa olarak altın kemerin sahibi oldum. Şimdi sıra heykelimin Sarayiçi Ermeydanı’na dikilmesi kaldı" dedi.

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz, Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak’ın da bulunduğu tören korteji önce bu yılki başpehlivana verilen altın kemer ve geçtiğimiz yılın başpehlivanı Osman Aynur’un taşıdığı Türk bayrağı eşliğinde belediye binası önünden Atatürk Anıtı’na yürüdü. Kırkpınar çelenginin konulmasından sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Bu sırada 2006 yılı Başpehlivanı Osman Aynur göndere bayrak çekti. Atatürk Anıtı’ndaki törenden sonra kortej pehlivanlar mezarlığına hareket etti. Burada Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlarına çelenk konulmasından sonra Müftü Yardımcısı İbrahim Gemici tarafından dua okundu.

YATIRIM YAPMADI

Edirne Belediye Meclisi’nin aldığı bir karar ile Kırkpınar’da 3 yıl üst üste ağa olanlar ağalık altın kemerin sürekli sahibi oluyor ve güreşlerin yapıldığı Sarayiçi Ermeydanı’na heykelleri dikiliyor. Ancak, son 3 yılın ağası Adem Tüysüz’ün heykelinin dikilmemesi yönünde belediye meclisi 2 ay önce karar aldı. Buna gerekçe olarak da Edirne’ye yatırım yapmadığı gösterildi.

SARIGÜL’Ü DAVET ETMİŞTİ

Tüysüz geçen yıl yapılan güreşlere Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü davet etmiş ve Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi bu duruma tepki göstermişti.

Kırkpınar’da yağlı güreşler dün başladı.

Kriz bitmedi

GELENEKSEL 646’ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dün başladı. Altın kemer takılan Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz ile Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi karşılamada kucaklaştı ama heykel krizi bitmedi. Tüysüz kente kreş yaptıracağına söz vermişti, ama teminatı da yatırmadı. Bu nedenle Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile Ağa arasında gerginlik bitmedi.

Belediye zabıtası sürekli nöbet tuttu

BELEDİYE Encümeninin dikilmemesi kararına rağmen Adem Tüysüz, yaptırdığı heykelini önceki gece Sarayiçi’ne getirdi. Heykelin gece dikilmemesi için belediye ekipleri Sarayiçi’nde sürekli kontrollerde bulundu. Belediyenin engelleme hazırlığı nedeniyle Tüysüz, yaptırdığı heykeli, kendisine ait ’Ağa Tribünü’nün alt bölümünde koydurduHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.