Gül'le beraber kimler aday olacak?

Gül'le beraber kimler aday olacak?

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı için “arkadaşlar olabilir” vurgusu parti içinde de yankı buldu. Partide Gül’ün yanı sıra hangi isimlerin aday olabileceği de tartışılıyor.

Ebru TOKTAR'ın haberi

Parti içinde öne geçen isimler arasında eşlerinin başı açık olanlara dikkat çekiyor. Beşir Atalay, Murat Başesgioğlu, Mehmet Aydın, Vecdi Gönül ve Burhan Kuzu cumhurbaşkanlığı için konuşulan isimler. Eşinin başı boneli olan, Cemil Çiçek de ismi öne geçen adaylar arasında yer alıyor. Kulislere yansıyan diğer isimler de Zafer Üskül ve Ertuğrul Günay. Ancak parti içinde, bu isimlerin adaylıklarına daha mesafeli yaklaşılıyor.

BU KEZ ADAY AÇIKLAMAYACAK

AKP’de yaygın bir görüş de bu kez Başbakan Erdoğan’ın “kendi adayını” açıklamayacağı yönünde. Bu düşünceyi dile getirenler, Başbakan’ın 22 Temmuz öncesinde “Benim adayım Abdullah Gül kardeşim” diyerek sorumluluğu tümüyle üstüne aldığı, bu kez tutumunun böyle olmayacağı görüşünde. Bu kesim, Başbakan’ın yeni süreçte yeni strateji izlediğini, bu kez “Kararı Abdullah Gül verecek, onun taktiridir” sözlerinin aslında “benim adayım Gül değildir” anlamını taşıdığını savunuyor.

Kimilerine göre ise “Gül’den başka aday söz konusu değil. Erdoğan, çoğul konuşarak, aday hakkında nabız yoklamak üzere diğer partilerin liderlerine gidecek AKP yetkililerini kastediyor.” Bir başka yoruma göre, “Başbakan Erdoğan, kamuoyunu şaşırtmak için bu sözü kasıtlı olarak kullanıyor. Yine en güçlü tek aday Gül.”

Kimi kastettiği tartışılıyor

AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin: “Bana göre, Başbakan Cumhurbaşkanlığı adayına ilişkin liderlerle yapacağı görüşmeye gidecek parti yetkililerini kastetti. Adayın kim olduğunu bilemeyiz ama benim olmadığım kesin”

Yorum bana düşmez

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı: “Bu sözle sayın Başbakan’ın neyi kastettiğini bilmiyorum. Yorum yapmak da bana düşmez. Ben zaten hiçbir konuda tahmin yapmayı sevmem.”

Anlamını konuşmadı

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: “Bu konuda yorum yapmak istemem. Başbakan’ın ‘arkadaşlar’ sözünü söylediği sırada yanında yer alıyordum. Herhangi bir toplantıda bu sözün ne anlama geldiğini konuşmadık.”

ANAYASAYA ATIF YAPTI

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: “Başbakan Erdoğan “arkadaşlar” sözü ile anayasaya atıf yaptı. Anayasaya göre herkesin aday olma hakkına sahip olduğuna işaret etti. Sürecin işlemeye başladığı mesajını verdi. Cumhurbaşkanı adayı konusunda grup kararı alınamadı. Gizli oylama yapıldı. Başbakan, herkesin aday olma hakkını kastediyor. Biri çıkıp aday olursa, diğerleri ‘niye aday oldun’ diye hesap soramaz. Hatırlarsanız, Abdullah Gül’e karşı AKP’nin kendi içinden Ersönmez Yarbay çıkmıştı. Sonuçta, çıkan adaylara ilişkin her vekil TBMM’deki kupalara atacağı gizli oylama ile kanaatini verecek. Her vekil aday gösterebilir. Bence Başbakan bunu kastetti."Akşam


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.