Formula 1 Türkiye ayağı tehlikede

Formula 1 Türkiye ayağı tehlikede

Beklenenden az seyircinin ilgi gösterdiği yarışların gelecek yıl Türkiye'de yapılması tehlikeye girdi.

Türkiye'nin tanıtımı için 2005 yılında büyük umutlarla yola çıkılan, toplam yatırımı 2.5 milyar doları bulan, ilk yılında kilometrelerce trafik oluşturan, uluslararası sponsorların sahne aldığı Formula 1, gözden düştü. Dünyada 188 ülkede 600 milyon kişiyi ekran başına kilitleyen Formula 1 (F1) Grand Prix'i, Türkiye'de bu yıl beklenen ilgiyi görmedi. Haftasonu yapılan yarış son 5 yılın en düşük katılımı ile gerçekleşti.
Bilet fiyatlarının 75 TL'den başlayıp 700 milyona kadar çıktığı büyük yarışa tanıklık etmeye gelen 40 bin civarında yarışseverin yüzde 80'e yakınını yabancılar oluşturdu. Türkiye'den katılım ise geçen yıla göre iki katına çıkan fiyatlar nedeniyle sınırlı kaldı. Düşük talep esnafa da fiyat ayarı yaptırdı. İki yıldan beri alanda yiyecek içecek satışı yapan Fırat Kuru, "Sonuçta gelen insan sayısı azalbilir diye fiyatlarda bir düzenleme yaptık. Geçen sene bir kutu birayı 7.5 TL'ye sattık, bu yıl ise 15 TL'ye satıyoruz" açıklamasını yaptı.
 
Tanıtımlar yetersiz kaldı
Formula 1'e olan ilginin düşmesinde efsane pilot Michael Schumacher'in pistlere veda etmesi ve krizin yanı sıra giderek sönükleşen tanıtım aktivitelerinin de etkili olduğunu belirtiliyor. 2005 yılında yarışın Türkiye ayağını 200 bin kişi izlerken, bir sonraki yıl bu sayı 135 bine düştü. İzleyici kitlesindeki düşüş her yıl devam etti. 2007 yılında 80 bin kişiye düşen izleyici sayısı bu yıl 30 binde kaldı.
Yarışın ana sponsoru durumundaki ING Grubu ve sponsorlardan LG, Red Bull gibi markalar İstanbul'daki yarışın tanıtımı ve promosyonu için bu yıl yeterince aktif tanıtım yapmadı. İstanbul Park Organizasyon Genel Müdürü Can Güçlü, yarış öncesi yaptığı açıklamada Türkiye'nin otomotivde güçlü bir ülke olmasına rağmen gerek yarışan gerekse diğer otomobil markalarının organizasyona ilgisiz kaldığını belirtmişti.
İstanbul Park'ın işletme hakkını 2007 Mayıs'ta alan Formula Organizasyonları Birliği (FOA) Başkanı Bernie Ecclestone 2011'de Türkiye'de yarışların devam edip etmeyeceğine karar verecek.
F1'e olan ilgi son 2 yılda dünya genelinde de azaldı. Maliyetlerin artması sonucu Amerika, Kanada ve Fransa'daki pist işletmecileri yarıştan çekildiler. Bu ülkelerdeki yarışlar iptal edilirken geçtiğimiz sezon başında da Honda, krizden dolayı F1'den çekildi.

Esnafı Ruslar kurtardı
Formula 1 resmi ürünlerinin satıldığı shoplarda yazar kasalar durmak bilmedi. Resmi ürünlerin satıldığı F1 shop yetkilisi Frenchy Girbo cuma ve cumartesi gününe oranla pazar günü satışlarda patlama olduğunu ancak gelenlerin genelde yabancı olduğunu söyledi. Yarışın düzenlendiği diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'de satışların biraz daha düşük olduğunu belirten Girbo, "Diğer ülkelerde gelenlerin ekonomik durumu biraz daha iyi ama burada da Ruslar var. Ellerinde para koçanlarıyla gelip t shirt, şapka ne bulurlarsa alıyorlar" dedi. 

Şenlik havası esti
Yaşanan küresel krize rağmen Türkiye'ye gelen yabancılar yarış alanında adeta şenlik havası estirdi. İskoçlar etekle, Estonyalılar yerel giysileriyle, İspanyollar ise matador kıyafetleriyle ilgi çekti. Ülke marşlarının söyleyerek kutlamalar yapan katılımcılar renkli görüntüler oluşturdu. Sponsorların standlarında düzenlenen eğlencelere de büyük katılım oldu. Vodafone Mercedes McLaren standında yarışseverler Formula 1 aracının birer kopyasında en hızlı tekerleği değiştirme yarışı yaptı. Stantda her gün bir iphone hediye edildi. Coca-Cola standında ise düzenlenen etkinlikte yarışseverler canlı müzikle coştu.
 
Trafik sorun olmadı
Jandarmanın girişten itibaren geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Binden fazla görevlinin görev aldığı etkinlite taşkınlık yaşanmaması için sivil polisler ve jandarma ekipleri etkin çalıştı. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan trafik çilesi de bu yıl görevlilerin yönlendirmeleri sayesinde yaşanmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.