Eskişehir'in adı Küllüoba'da tescillendi

Eskişehir'in adı Küllüoba'da tescillendi

Küllüoba höyüğünde yapılan kazılarda, Eskişehir'in taş devrinde kurulduğu ve milattan önce 5000 yıllarında önemli bir ticaret merkezi olduğu saptandı.

ESKİŞEHİR- Seyitgazi ilçesinin Yenikent köyü yakınlarındaki Küllüoba höyüğünde yapılan kazılarda, Eskişehir'in taş devrinde kurulduğu ve milattan önce 5000 yıllarında önemli bir ticaret merkezi olduğu saptandı.


Kazı çalışmalarında elde edilen bulgular, kentin Hitit uygarlığının temeli olduğunu ortaya koydu.


15 yıl önce tespit edilen Küllüoba höyüğündeki kazı çalışmaları 12 yıldır sürüyor. Kazı çalışmalarına 2 öğretim üyesi, öğrenci ve işçiden oluşan toplam 30 kişi katılıyor. Bu yılki kazılar temmuz ayında başladı ve ekim ayı sonunda tamamlanacak.


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen kazılarda, ilginç bulgulara rastlanıyor. Buna göre Türkiye ekonomisinde önemli rolü olan Eskişehir'in taş devrinde kurulduğu, milattan önce 5000 yıllarında da önemli bir ticaret merkezi olduğu tespit edildi. Üniversitenin anabilim dalı ve kazı çalışmasının başkanı Prof. Dr. Turan Efe, Küllüoba'nın Batı Anadolu Prehistoryası için önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.