"Elimizi son kez uzatıyoruz"

"Elimizi son kez uzatıyoruz"

DEP eski milletvekilli Zana bağımsızların mitingde kalabalığa Kürtçe seslendi

DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi. Mitingde eski DEP Milletvekili Leyla Zana, bağımsız adaylardan Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve alt belediye başkanları ile DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu yer aldı. Diyarbakır bağımsız adaylarından Selahattin Demirtaş eşinin hastaneye kaldırılması, Akın Birdal ise rahatsızlanmasından dolayı mitinge katılmadı.

Mitingde kalabalığa Kürtçe hitap eden DEP eski milletvekilli Leyla Zana, "Sizin oyunuz birliğedir, oyunuz kimliğinizedir. Sizden isteğim budur. Bu sefer de barışa elimizi uzatacağız. İstiyorlar mı istemiyorlar mı? Elimizi son kez uzatıyoruz. Kimseye zorla elimizi uzatmıyoruz. Her kişi, her grup, her millet onuruyla hassiyetiyle yaşıyor. Kimse bizim hassasiyetimizle ve onurumuzla oynamasın. Elimizi son kez uzatıyoruz. Tutmazlarsa geri çekeceğiz" şeklinde konuştu.

"KÜRTLERİN SİYASİ KIBLESİ"

Zana konuşmasında Diyarbakır için "Kürtlerin siyasi kıblesi" tanımlamasını yaptı. Diyarbakırlılara, "senden öyle bir ses istiyorum ki sadece Ankara duymasın, bütün dünya duysun" diye seslenen Zana, Diyarbakır'ın daha önce DEP'li milletvekillerini çıkarması ve AB sürecindeki rolü gibi "büyük adımlar" attığını söyledi. Zana şöyle konuştu:

"Amed dört kez öyle büyük adımlar attın ki bütün dünya halkları imrendi. İki adımın üzüntülü oldu. biri 91'de yoldaşımız, arkadaşımız Vedat'ı yolcularken yapılan büyük adımdı. İkinci adım ilk kezdi. Kültürün, dili için bir kaç kişi Meclis'e gönderdiniz. Üçüncü sefer de üzüntülüydü. Bütün Kürtlerin yüreğinde siyasi depremdi. 99'da önderimiz İmralı'daydı" Zana'nın bu sözleri üzerine miting alanını dolduran kalabalık "Biji Serok Apo" sloganları attı.

Zana dört bağımsız adayı Meclis'e gördemeninin Diyarbakır için bir diğer büyük adım olacağını ifade etti.

TUĞLUK: “KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR"

Tuğluk ise konuşmasında "Onbinlerle alanları doldurduk. Barış özgürlük çığlığını yükselttik. Adaletsizliğe karşı, halkın adalete doğru yaptığı yürüyüşün sonunda özgürlük ve barış bizim olacak" dedi. Meclis'te "eşit ve özgür yurttaş olarak demokratik cumhuriyette hak ettiğimiz yeri isteyeceğiz" diyen Tuğluk, Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarını şu sözlerle eleştirdi:

"Başbakan son günlerde kınama açıklamalarına başladı. 20 yıldır aynı dil kullanılıyor. Bu zihniyet kime ne kazandırdı? Bu zihniyeti ve dilinizi terk edin. Amed halkı huzurunda Başbakanı ciddiyete davet ediyoruz. Samimiyseniz gelin sorunları birlikte çözelim. Gelin hep birlikte sorunları açığa çıkarılam. 'Hakikat ve gerçekleri açığa çıkarma komisyonu' kuralım. Masum insanlara Vedat Aydınları, Musa Anterleri, Mehmet Sincarları kim vurduysa gelin açığa çıkaralım. Buna cesaretiniz var mı?"

Bağımsız aday Kışanak da "İp siyaseti yapanlara 22 Temmuz'da 'darağacı kuramazsın' yanıtı verilecek. Bundan önce Meclis yolunu açan ve halkını en doğru şekilde temsil eden DEP'lilerin mücadelesi ile ve onlarla daha ileriye götüreceğimize söz veriyoruz" dedi.

Adayların arıdından söz alan DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, "Erdoğan, 'Biz tek başımıza iktidar olacağız' diyor. Biz diyoruz ki sen 5 yıldır daha fazla kan ve gözyaşına neden oldun" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise konuşmasında "Demokratik muhalefet en az iktidar kadar erdemlidir. AK Parti erdemsizliğinden bunun hiç birini yapamadı" dedi. Baydemir şunları söyledi:

4.5 yıllık hükümet var önümüzde. Sivilleşme, demokratikleşme konusunda ne yaptı. Bir adım ileri attı, kaşlarını çattı, 4 adım geri gitti. Bu şekilde ülke yönetilemez. Cesaret, kararlılık ve iradeye dayalı bir politika gerekiyor ülkeyi yürütmek için. AKP Mersin'de bayrak provokasyonu önünde dik durabiliseydi, Diyarbakır'daki patlamanın arkasındakileri açığa çıkarabilseydi, Şemdinli'de onurlu bir duruşu olsaydı, elektronik darbeler yaşanmazdı."

AKP, MHP VE DP BİNALARI TAŞLANDI

Miting sona erdiği sırada kalabalığın arasından bir grup Demokrat Parti binasını taşladı. Bunun üzerine copla müdahalede bulunan polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Dağınık gruplardan bir bölümü Ofis semtine doğru yürüyüşe geçerek AKP seçim bürosu ve MHP il binasına taş attı. Güvenlik güçlerinin panzerle müdahalesinin ardından ara sokaklara dağılan gruplar PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

NOTLAR

-Mitinge Avrupa Sosyalist Partisi, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, İstanbul Bağımsız Milletvekilli Adayı Baskın Oran ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu gibi kişi ve kurumlar mesaj gönderdi.

-Aysel Tuğluk ve Gülten Kışınak yöresel kıyafetlerle ve başlarına sarı, yeşil, kırmızı renklerle örülmüş eşarp bağlayarak kürsüye çıktı.

-Miting alanında çok sayıda mor renkli "Türkiye'ye sözümüz var" afiş ve bayraklar kullanıldı.

-Bağımsız adaylar Aysel Tuğluk ve Gülten Kışanak ile birlikte DTP Genel Merkez yöneticilerinin alana girişi sırasında "Biji Serok Apo", "Oylar namustur satılmaz" sloganları atıldı. Leyla Zana'nın konuşması da sık sık benzer sloganlarla kesildi. Mitingde ayrıca "Sayın Öcalan" sloganları atıldı.

-Alanda, hayatını kaybeden eski DEP milletvekili Orhan Doğan'ın dev posterleri açıldı.

-Mitingde yöresel kıyafateler giyen kadınlar ve çocuklar dikkat çekti.

ANKA
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.