Eçok satan bilgisayar markası

Eçok satan bilgisayar markası

Dünyada ençok satılan bilgisayar markası açıklandı

Bilgi teknolojileri araştırma ve danışma şirketi Gartner Inc, Hewlett-Packard'ın (HP) 2007 yılında en çok satılan bilgisayar markası olduğunu açıkladı. Merkezi Silikon Vadisi'nde bulunan HP, 2007 senesinin ikinci çeyreğinde 11 milyon 100 bin adet bilgisayar sattı. HP'yi sırasıyla Dell Inc, Lenovo, Acer ve Toshiba takip ediyor.

Gartner'ın açıkladığı rakamlara göre, tüm dünyada 2007 yılının ikinci çeyreğinde 61,1 milyon bilgisayar satılırken, geçen seneye göre satışların 11, oranında arttığı kaydedildi. Amerika, Asya/Pasifik ve Latin Amerika'da satışların beklenilenin üzerinde gerçekleştiğini belirten uzmanlar, özellikle Amerika'da profesyonel pazarda masaüstü bilgisayarlara olan ilginin tahminleri geride bıraktığını bildirdi.

Dünya çapındaki ölçümlerde HP, tüm pazarın yüzde 18,2'sine satış yaparak ilk sırada yer aldı. Dünyanın en büyük üreticisi olan HP, pazar ortalamasından daha hızlı bir büyüme tablosu ortaya koyuyor. Dell ise tüm pazarın yüzde 15'lik bir kesimine ulaşıyor. Ortaya konan rakamlara göre HP, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36'lık bir artış kaydetti. Dell ise satışlarında yüzde 5,5 oranında geriledi.

Amerika'daki satış rakamları ise geçen seneye göre en hızlı artışı HP'nin elde ettiğini gösteriyor. Amerika'da en çok satılan masaüstü bilgisayarı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 11,4 oranında gerileyen Dell'e ait. Merkezi Texas'ta bulunan ve sadece internetten satış yapan bilgisayar üreticisi Dell, satışlarındaki gerilemeyi durdurmak amacıyla, bundan böyle Wal-Mart mağazalarında da kullanıcıları ile buluşuyor.

Amerika'ya ait ayrıntılı rakamlar şöyle:

4 milyon 697 bin adet PC satışı ile Dell, tüm Amerika pazarının yüzde29.9'unu elinde tutuyor.

Dell'in en yakın takipçisi HP, 3 milyon 945 milyon ile pazarın yüzde25.1'ine sahip.

Amerika'da en çok satılan üçüncü PC markası ise Gateway ve ardından sırasıyla Acer ve Toshiba geliyor.

Amerikan pazarındaki en hızlı artış ise geçtiğimiz yıla göre satışlarını yüzde163.9 arttıran Acer markasına ait.

Tüm dünyadaki bilgisayar satışları üreticilerin yüzünü güldürürken, özellikle Çin'de ki ekonomik yükseliş, yerel güvenlik, banka, finans ve telekominikasyon şirketlerinin PC taleplerinde artışa yol açıyor. Masaüstü bilgisayar satışlarındaki artış profesyonel sektördeki büyümeye de işaret ediyor.

Cihan
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.