Dünya basınında Gül'ün adaylığı

Dünya basınında Gül'ün adaylığı

Abdullah Gül'ün, tekrar Cumhurbaşkanı adayı olması, yurt dışında da geniş yankı buldu. Dünyanın önde gelen basın kuruluşları, Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na kesin gözüyle bakıyor.

-BBC: "GÜL YENİDEN ADAY OLDU"-

İngiliz yayın kuruluşu BBC, AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı oyarak tekrar Gül'ü gösterdiğini belirtti. Haberde, Gül'ün daha önce seçilememesi nedeniyle erken seçime gidildiği ve seçim sonuçlarında AKP'nin ciddi bir çoğunluk elde etti kaydedildi. Haberde Gül'ün üçüncü turda seçilebileceği vurgulandı.


FT: "KRİZ OLASILIĞI VAR"-

Financial Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün tekrar Cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle Hükümet ile laik ve askeri elitler arasında yeni bir krizin yaşanabileceği değerlendirmesinde bulundu. Gül'ün daha önce Nisan ayında aynı görev için aday olduğu hatırlatılan haberde, o dönemde Türkiye'nin en ciddi siyasi krizlerinden birini yaşadığı yorumu yapıldı. Haberde, Abdullah Gül'ün AKP içinde oldukça popüler isimlerden biri olduğu ifade edildi.

-TIMES: "GÜL'ÜN SEÇİLMESİ KESİN GİBİ"-

Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Gül'ün, AKP tarafından üç ay sonra yeniden Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildiğine dikkat çektiği haberinde, Gül'ün bu kez seçilmesinin kesin gibi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Gül'ün İngiltere'de eğitim aldığı vurgulanan haberde, Gül'ün daha önce aday gösterilmesinin ardından Ordu'dan tehditler geldiği, binlerce kişinin de sokaklarda protesto gösterileri yaptığı vurgulandı. gazete ayrıca AKP'nin Gül'ü tekrar aday göstermesinin orduya açık bir mesaj olarak değerlendirildiğini yazdı.

NYT: "CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ YENİDEN ÇATIŞMA BAŞLATACAK"-

New York Times gazetesi ise Abdullah Gül'ün yeniden aday gösterilmesini "parti ve onun dindar takipçilerini Türkiye'nin laik kesimi ile bir koalisyon noktasına taşıdı" şeklinde değerlendirdi. Haberde, "Bu ay mecliste gerçekleştirilecek olan ve bir kaç turu bulması beklenen oylama ile yapılacak seçim, ülkenin gidişatını, İslami orta sınıfın 1923'ten beri Türk devletini kontrol eden laik kesimin karşısına çıkmak sureti ile değiştireceğe benziyor" değerlendirmesi yapıldı. Öte yandan ABD'de yayın yapan CNN ve ABC gibi televizyon kanallarından yayınlanan haberlerde de Gül'ün yeniden aday gösterilmesinin bir gerginliğe neden olma ihtimali bulunduğu kaydedildi.

CNN International:
Televizyon haberi "Kutuplaşma yaratan aday cumhurbaşkanlığı için ikinci kez şansını deniyor" manşetiyle verdi. Haberde, Gül'ün İslami geçmişi sebebiyle laiklerin tepkisini çektiği vurgulandı; Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin mimarlarından biri olduğu belirtildi.

El Cezire:
Televizyon, "Gül cumhurbaşkanı adayı" manşetiyle verdiği haberde, laik çevrelerin İslami geçmişi ve eşi türbanlı olduğu için Gül'ün adaylığına karşı olduğu belirtildi.

El Arabiya:
Televizyon, "Beklentilerin aksine çıkan karar" manşetli haberinde AK Parti'nin Gül'ü yeniden aday göstererek uzlaşma beklentilerini boşa çıkardığını yazdı.ANKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.