Cüzdanı kalınlara özel konut projeleri

Cüzdanı kalınlara özel konut projeleri

Eğer paranız varsa evinizin manzarasanı ıdileğiniz an değiştirebilirsiniz. Arabanızı balkona park eder ve hırsız korkusu yaşamazsınız. Bakın, bina tasarımcıları cüzdanı kalın müşterilere özel ne tür projeler geliştirmişler...

Mahmut Sancak'ın haberi

Bina tasarımcıları özellikle zengin müşterileri cezbedebilmek için ilginç projeler geliştiriyor. Listede her katı kendi ekseni etrafında dönen gökdelenlerden ev sahiplerinin arabalarını balkona kadar çıkarabilen projeler bulunuyor..

Gayrimenkule yönelik ilgi Türkiye'de olduğu gibi dünyanın diğer bölgelerinde de artmaya devam ediyor. Lüks binalar, villalar, akıllı evler, toplu konut projeleri derken birçok ülkede birbirinden ilgi çekici yapılar peş peşe ortaya çıkmaya başlıyor.

Ancak yapılan yorumlara göre dünya piyasalarında yaşanan likidite bolluğu nedeniyle özellikle prestij projelerine olan talep hızla artıyor. Daha önceleri akıllı ev projeleriyle birlikte gündeme gelen bilişim teknolojilerinin ön plana çıktığı yapılar artık yerlerini topyekün akıllanmış binalara, hatta mahallelere bırakıyor. Ancak yeni projelerde yalnızca ilgi çekici tasarım ve ileri teknoloji yeterli olmuyor. Müşteriler milyonlarca dolar ödeyerek aldıkları kat veya malikanelerde lüksün yanı sıra hizmet de almak istiyor. Bu nedenle son dönemlerde hem lüks hem de farklı proje geliştirenler inşaat planlarına müşterilerine beş yıldızlı otelleri aratmayacak hizmetleri de dahil etmeye başladı. Bu hizmetler kapsamında 24 saat güvenlik çözümleri, sağlık hizmetleri, parti organizasyonu ve daha akla gelmeyen çok sayıda destek servis bulunuyor. Son dönemlerde planlanan ve tanıtımı yapılan en şaşırtıcı projelerin başında ise Dubai'de bulunan 'dönen kule' projesi var. 200 metre yüksekliğinde olması planlanan yapının en büyük özelliği olarak her katın birbirinden bağımsız kendi ekseni etrafında dönüyor olması gösteriliyor. Yeni nesil projeler arsında dikkat çeken bir diğer yapı ise şu sıralar ABD'nin New York kentinde yavaş yavaş yükseliyor.

Yaklaşık 100 metre yüksekliğinde olacak 'Platinum' isimli projede daire sahiplerine beş yıldızlı otel hizmeti verilecek. Ancak binanın en önemli özelliği bu değil. Verilen bilgilere göre binanın sakinleri kullandıkları araçlarını oturdukları kata kadar asansör yardımıyla çıkarabilecek.


Dairenin manzarası sürekli değişiyor

Dubai'de gayrimenkul satabilmek için alışılmışın ötesinde projelerle ortaya çıkmak gerekiyor. Bu gerçeğin farkında olan mimar David Fisher'ın tasarladığı 200 metre yüksekliğindeki dönen kule çok şaşırtıcı bir teknolojiye sahip. 'Dinamik yapı' adı verilen binada toplam 68 kat bulunuyor ve her kat diğerinden bağımsız olarak kendi etrafında 360 derece dönebiliyor. Dönüş hızının ev sakinlerini rahatsız etmesini önlemek için ise oldukça düşük bir tempo seçilmiş. Buna göre döner kulenin bir katı kendi ekseni etrafında 360 derece dönmesi yaklaşık 90 dakika sürüyor. Bu dönüş ev sahibinin istediği herhangi bir noktada durdurulabiliyor. Döner kulede daire sahibi olmak için en az 2.5 milyon doları gözden çıkarmak gerekiyor. Projenin yapımına 2009 yılında başlanacağı belirtiliyor.
Arabanız balkonda
 
New York'un en prestijli projelerinden olan 'Platinum'un yapımına devam ediliyor. Yaklaşık 100 metre yüksekliğinde olacak binada daire sahiplerine beş yıldızlı otel hizmeti verilecek. Dairelerin 16 milyon dolar olduğu binada oturanların araçları oturdukları kata kadar asansörlerle çıkarılacak.

Özel hizmetkar ekibi var
Londra'da bulunan Knightbridge projesinde daireler 24 milyon dolardan satılıyor. Ayrıca her dairenin kendine ait özel hizmetkar ekibi de bulunuyor.
 
(Sabah)
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.