Çölleşen göl

Çölleşen göl

Susuzluk, İstanbul'a su sağlayan Alibeyköy Barajı'ndan sonra Büyükçekmece Barajı'nı da kurutmaya başladı. Barajda doluluk oranı yüzde 31'lere indi

Şenol Demirci / MURAT ÖZTÜRK

İstanbul'da yazın gelmesiyle üst seviyelere ulaşan susuzluk sorunu, Alibeyköy Barajı'ndan sonra Büyükçekmece Barajı'nı da kurutmaya başladı. 302 milyon metreküplük su tutma kapasitesi bulunan Büyükçekmece Barajı üçte iki oranında küçüldü. Barajdaki doluluk oranı ise şu sıralar yüzde 31.9 oranında.İstanbul'a yılda 102 milyon metreküp su sağlayan barajdaki suyun çekilmesi, kuraklığın ne derece etkili olduğunu gözler önüne serdi. İstanbul'un en büyük su kaynaklarından biri olan Büyükçekmece'nin kıyıları, beklenen yağışların gelmemesiyle kurumaya başladı.
Bir süre öncesine kadar gölün üzerinden geçen yolun altında bu kez sular değil, kurumuş zemin var. Balıkçıların avlandığı alanı şimdi kurumuş yosun kokusu etkisi altına aldı. Hafta sonu balık avlamaya gelen oltacılar da artık bölgeye uğramaz oldu.

32 milyar metreküp kayıp

İSKİ yetkilileri, yılda ortalama metrekareye 389 kilogram su düştüğünü, son 50 yılda meydana gelen kuraklıklarda dahi bu oranın 219 kilogram olarak gerçekleştiğini ancak 2006-2007 yağışlarının sadece 121 kilogram olduğunu belirtti.
İSKİ'den yapılan açıklamada, genellikle aralık, ocak, şubat ve mart aylarında barajları dolduracak yağış beklendiği, bu yağışın gerçekleşmemesi durumunda İstanbul'un her zaman bu sıkıntıyla baş başa kalacağı ifade edildi. Yetkililer, kuraklığın İSKİ barajlarına faturasının 32 milyar metreküplük kayıp olarak döndüğünü bildirdi.
Yapılan su tasarrufu çağrılarına İstanbulluların olumlu karşılık verdiğinin ve tüketimde yüzde 10'luk bir düşüş yaşandığının kaydedildiği açıklamada şöyle denildi:
"Geçen yıla oranla yüzde 10 oranında bir tüketim azalması yaşadık. Üstelik 200 bin yeni müşterimize rağmen bunu sağladık. Kuraklığın yanı sıra hava sıcaklıkları, insanı bunaltan ve su tüketimine yönelten 42 derecelik değerlere ulaştı. Tüm olumsuzluklara rağmen su kesintisine gitmedik. İstanbulluları susuz bırakmamak için yeni su kaynakları yaratacağız. Bunlardan ilki olan Melen Projesi ekim ayında İstanbul'a ulaşmış olacak."

Büyükçekmece'deki kuraklığı gözler önüne seren fotoğraflar... 10 Mayıs 2006'da gökyüzünden su seviyesi normal görünen Büyükçekmece'de suların 28 Nisan 2007'de çekilmeye başladığı görülüyor. 1 Temmuz 2007 itibariyle ise 2 ayda kuraklığın ne boyutlara geldiği bu çarpıcı fotoğrafla gözler önüne seriliyor.

milliyet
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.