Çocuklar en çok aile içi şiddet görüyor

Çocuklar en çok aile içi şiddet görüyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nca yayımlanan (UNICEF) rapora göre, dünyada her yıl 275 milyon çocuk şiddete maruz kalıyor.Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan ''Dünya Çocuk Günü'', bu yıl 1 Ekimde kutlanacak.

UNICEF tarafından yayımlanan ''Dünya Çocuklarının Durumu 2007'' raporundan derlenen verilere göre, yarın ''Dünya Çocuk Günü''nün kutlanacağı dünyada, çocuklar en çok ailelerinden şiddet görüyor.


Rapora göre, çocuklara yönelik şiddet, fiziksel, yaralama, ihmalkar davranış, sömürü, psikolojik ve cinsel istismar şeklinde gerçekleşiyor. Bunların failleri ise genellikle anne babalar ve ailedeki diğer yakınlar oluyor.

İstismara maruz kalan çocuklar, çoğu kez bunun yol açtığı uzun süreli fiziksel ve psikolojik travmalar yaşıyor.

Çin, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, Kolombiya, Meksika ve Mısır dahil olmak üzere nüfusça kalabalık gelişmekte olan ülkeleri de kapsayan araştırmalara göre, kadınlara yönelik şiddet ile çocuklara yönelik şiddet arasında yakın bir ilişki bulunuyor.

Şiddet içeren ortamlardaki çocuklarda, çoğu kez gece altını ıslatma ve kabus görme gibi travma sonrası stres bozuklukları görülüyor. Ayrıca bu çocukların, alerji, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, depresyon ve huzursuzluk gibi sorunlarla karşılaşma risklerinin, şiddete maruz kalmayan akranlarından daha yüksek olduğu kaydediliyor.

Bu çocuklarda intihara yönelme, uyuşturucu ve alkol kullanma eğilimlerinin daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Kız çocukların istismara maruz kalma olasılıkları erkek çocuklara göre çok daha fazla. Okullarda da yaygın olan şiddet, çoğu kez kızları hedef alıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.