Büyükanıt'tan son gündem yanıtları

Büyükanıt'tan son gündem yanıtları

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Meclis'te görüşülen Anayasa değişikliği paketi, Dolmabahçe'de neler konuşulduğu ve Bingöl'de trende çıkan silahlarla ilgili soruları yanıtladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin hazırlanan Anayasa değişikliği paketine ilişkin, ''O bir anayasal süreçtir. Anayasa değişikliği tamamen politikanın işidir. Değerlendirmemiz de olabilir ama bu aşamada doğru olmaz'' dedi.

Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı'nın Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlediği uluslararası sempozyumda yaptığı konuşmanın ardından, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ABD uçaklarının Türk hava sahasını ihlaline ilişkin bir soru üzerine, Orgeneral Büyükanıt, yaklaşık bir haftadan beri Ankara'da bulunmadığını ama gerekli haberleşmeyi yaptığını ve bu konuda şu anda herhangi bir açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Büyükanıt, F-16 uçaklarının 4 dakika süresince Türk hava sahasında ''ne tür bilgiler elde etmiş olabilecekleri'' yönündeki soru üzerine, ''O hangi amaçla uçtuğuna bağlı. Onu bilmiyorum ama bu bir ihlaldir'' diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirdiği görüşmenin ''sonuçlarını alıp almadığı'' yönündeki soruya karşılık Büyükanıt, ''Bunlara girmeyelim. Bu polemik konusu olmasın. Bunlara girmek istemiyorum. Enerjimizi çok sarf ediyoruz'' dedi.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Cumhurbaşkanı seçimine yönelik hazırlanan Anayasa değişikliği paketi ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, ''O bir Anayasal süreçtir. Anayasa değişikliği tamamen politikanın işidir. Değerlendirmemiz de olabilir ama bu aşamada doğru olmaz'' diye konuştu.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Bingöl'deki trene yönelik sabotajla ortaya çıkan silahlara ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı: ''Konu inceleniyor. Tabi vagonlar tam aranmadan huduttan içeri girerse ondan sonra tekrar aranmıyor. Burada yasa dışı bir şeyler var. Bu savcılığın nezaretinde artık. Şimdi bir vagon dağıldı ve silahlar ortaya çıktı. İçinde askeri malzemeler olduğuna dair bilgiler var. Ama savcılık incelemeyi yürütüyor. Savcılık incelemeyi tamamlamadan bir şey söylemek mümkün değil. Ama şunu söyleyebilirim, askeri malzeme var.''

5 TANE TANK GÖRÜLÜYOR. 'OPERASYON VAR' DENİLİYOR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt,sınırda hareketlilik olduğu yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Güneydoğu'ya gidin o çalışmaları her yerde görebilirsiniz. Orada 5 tane tank görülüyor. 'Operasyon var' deniliyor. Bu da halkta beklenti yaratıyor. Doğru da değil'' dedi.

''Başbakan, sizinle bazı konularda görüş ayrılığı olduğunu söyledi. Sizin Başbakan ile aranızda görüş ayrılığı var mı?'' sorusuna Orgeneral Büyükanıt, ''Onu söyleyene soracaksın, bana sormayacaksın. Ben söylemedim'' karşılığını verdi.

''Konuşmanızdaki 10 madde ABD'yi mi tarif ediyor?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Yok hayır, dünyayı tarif ettim, samimi söylüyorum. Dünyanın böyle güvensiz bir ortama gelmesinden sadece bir ülke sorumlu değil. Bütün dünya devletleri sorumlu, buna Türkiye de dahil. Barıştan, istikrardan bahsediyoruz, ama uygulamalarımız o barışın ve istikrarın sağlanmasının tam ters istikametinde'' diye konuştu.

''PKK, kurulduğunda Marksist bir örgüttü. Siz onu şimdi ırkçı, milliyetçi ve faşist bir örgüt olarak tanımladınız. Örgüt böyle bir dönüşümü yaşadı mı?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti: ''Kesinlikle. Şöyle söyleyeyim. Bir ırka sahip olmak sosyolojik bir olaydır. Yadırganacak bir tarafı yok. Ben mesela anamdan Japon olarak da doğabilirdim. Ama bunun üzerine siyaset söylemi oturttuğunuz zaman etnik milliyetçilik olur. Etnik milliyetçiliğin üzerine siyaseti oturtup da silahla bu eylemi yapmaya çalıştığınızda faşistliktir. Onun için etnik bir milliyetçilik ortaya çıktı. Onlar ister Marksist desin, ister şey desin. Zaten hiçbir zaman gerçek anlamda PKK öyle şey olmadı. Ben, PKK'dan kaçan eski bir mensubuyla konuşmuştum. 'Ben, bunlar Marksist, Leninist diye dağa çıkmıştım. Baktım ki, bunların hiç alakası yok, kaçtım' dedi.''

''ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson, F-16 konusunun kendileri için kapandığını söyledi'' sözleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Kapanmışla neyi kastettiğini bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum'' dedi.

''ABD'ye ait insansız hava araçlarının sınırda görüntü aldıkları söyleniyor'' sözleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''bunların dedikodu olduğunu'' ifade etti.

''IRAK'TAKİ ÖZEL STATÜ DİKKAT ÇEKİCİ''

Kuzey Irak'ta güvenliğin Peşmergelere devredilmesinin hatırlatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Orada zaten Peşmergeler var. Burada başka bir şeye dikkatinizi çekeyim. Irak'ın bütününden Irak hükümeti sorumlu. Yapılan son düzenlemeyle özel bir statü oluştu. Neden Şii bölgesinde Şii güvenlik görevlisi, neden Sünni bölgesinde Sünni güvenlik görevlisi yok da Kuzey'de var. Bu özel statü dikkat çekici ve bana göre uygun değil'' diye konuştu.

''Kuzey Irak'a bir operasyon mümkün mü?'' sorusuna, Orgeneral Büyükanıt, ''Eskiden 36. paralel vardı. Sıcak takip imkanı vardı. Şimdi o yok. Yeni bir durum var. PKK var, Kuzey'deki gruplar var, ABD var'' yanıtını verdi.

SINIRDAKİ HAREKETLİLİK

Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, ''Sınırda hareketlilik oluyor, biz bunu haberlerde operasyon hazırlığı olarak veriyoruz'' şeklindeki sözleri üzerine, ''Onu yapmamanızı tavsiye ediyorum. Güneydoğu'ya gidin o çalışmaları her yerde görebilirsiniz. Orada 5 tane tank görülüyor. 'Operasyon var' deniliyor. Bu da halkta beklenti yaratıyor. Doğru da değil'' dedi.

''Peki bu hazırlık nedir?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Bahar tertiplenmesi yapılıyor. Kış şartlarında üs bölgelerine alıyoruz. Eksi 20, 30 derecede bu olmaz. Bölgeye giden yeni bir birlik de yok. Baharla birlikte takviye ettik, geçen sene de bu yapıldı'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''kamuoyu kaynıyor'' şeklindeki sözlerine Orgeneral Büyükanıt, ''Biliyorum. Bu son derece zararlı'' yanıtını verdi.

''Konuşmanızda değindiğiniz karanlık savaşlar ne anlama geliyor?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Londra borsasında manipülasyonlar yapılıyor. Ülkede bir günde 10 milyar dolar gidiyor. Bu da savaşın bir çeşididir'' diye konuştu.AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.