'Baykal'ın İstifası Çözümün Başlangıcı Olur'

'Baykal'ın İstifası Çözümün Başlangıcı Olur'

Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TESAV) Başkanı Erol Tuncer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, istifa etmesinin "çözümün başlangıcı" olacağını söyledi.

Sadece üst yönetimin değişmesiyle hiçbir şeyin değişmeyeceğini savunan Tuncer, CHP'nin gerçek bir sosyal demokrat parti olmaya karar vermesi gerektiğini söyledi.

TESAV Başkanı Tuncer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarını ANKA'ya değerlendirdi. CHP'nin kendisi için en iyi koşullarda seçime girdiğine dikkat çeken Tuncer, "DSP ile işbirliği yapıldı. SHP seçime girmedi ve destekledi. Böylece merkez solda tek parti olarak seçime girdi" dedi.

CHP'nin Cumhuriyet mitinglerinin rüzgarını da arkasına aldığına vurgu yapan Tuncer, refah düzeyinin düşüklüğü, gelir dağılımın bozukluğu, açlık ve yoksulluk tartışmalarının Türkiye'nin gündeminde olduğunu kaydetti. Tuncer, şunları söyledi:

"Bütün bunlar sosyal demokratların güçlü olmasını gerektiren nedenler. Onun için beklenti en az yüzde 25'ti. Bir kere onun gerisinde kaldı. 2002'de CHP, DSP ve YTP'nin toplam oyu yüzde 21.8 iken, 2007 seçimlerinde yüzde 20.8, küçük de olsa gerileme var. Baykal, ilerleme var diye seviniyor ama DSP ve YTP'yi katmıyor. Şu anda 36 ilde CHP'nin milletvekili yok. Bu yapısal bir sorun, CHP Türkiye'nin yarısında yok. Böyle sosyal demokrat parti olur mu? Her seçimde oylarımızı artırıyorum diyor, ne zaman iktidar olacak CHP?"

"ÇÖZÜMÜN BAŞLANGCI İSTİFA ETMEK"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik istifa çağrılarını yorumlayan Tuncer, "İstifa sadece çözümün başlangıcı olur" dedi. Sadece üst yönetimin değişmesiyle hiçbir şeyin değişmeyeceğine işaret eden Tuncer, "CHP'nin gerçek bir sosyal demokrat parti olmaya karar vermesi gerekir. Partinin şu andaki yapılanması, işleyişi, toplumla ilişki biçimi ve söylemleri bir sosyal demokrat partiye benzemiyor. Parti kendi doğal tabanı olması gereken kesimlerden oy alamıyor. Buna Baykal başarı diyorsa, ben bunu başarı olarak kabul etmiyorum" diye konuştu.

"SOSYAL DEMOKRAT PARTİYE İHTİYAÇ VAR"


Tuncer, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün başını çektiği muhalif hareketi de değerlendirdi. Tuncer, Türk toplumunun yüzde 20'leri aşan, yüzde 40'lara ulaşan bir sosyal demokrat partiye ihtiyaç duyduğunu ifade etti ve "Siyasal yelpazedeki dengesizlik ancak böyle düzelir, sosyal demokrat iktidarın yolu böyle açılır. Bunun iki yolu var ya CHP kendini yenileyecek, ya da yeni oluşumlar ortaya çıkacak. Benim tercihim CHP'nin kendini yenilemesidir. Ama bunun yolu yönetimin istifasıdır" değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, 4 genel seçim, 3'te yerel seçim yönettiğini hatırlatan Tuncer, "Baykal bunların hepsinde başarısız oldu. Bana göre istifa etmeli" dedi.(ANKA)


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.