Baykal'a 9 Eylül'e Kadar Süre

Baykal'a 9 Eylül'e Kadar Süre

CHP yönetimine karşı muhalif hareketin liderliğini üstlenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ankara'daki çalışma ofisinde bu kez 50'ye yakın CHP'li belediye başkanı ile bir toplantı yaptı.

Sarıgül herhangi bir açıklama yapmazken, toplantı sonrası Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün bir değerlendirme yaptı. CHP'li belediye başkanları olarak 22 Temmuz seçimlerini değerlendirmek ve tavır almak üzere toplandıkların söyleyen Özgün, Seçimlerden alınan sonuçların büyük bir hayal kırıklığı yarattığını kaydetti.

Özgün şöyle dedi: "Sayın Baykal partinin başından ayrılmamak için demokrasinin bütün değerlerini ayaklara altına almıştır. CHP'nin geçmişte genel başkanlığını, genel sekreterliğini yapmış olan kamuoyunda adları parti ile anılan nitelikli isimler partiden koparılmıştır. Sayın Baykal, bunların yerine, özel sekreterlerini, avukatlarını, aile bireylerinin yakınlarını, geçmişte kendisine hizmet edip emekliye ayrılan yakın arkadaş grubunun bazı üyelerini bile listelere koymakta hiçbir sakınca görmemiştir. Lütfen çekip gidiniz. Hala şansınız var. Kalan onurunuzla, şerefinizle, haysiyetinizle gidin. Zira siz çekip gidene kadar mücadelemiz devam edecektir. Artık ok yaydan çıkmıştır. Bütün parti emekçileri hakkınızdaki kararı zihinlerinde vermiştir. Size partinizin kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül'e kadar zaman veriyoruz. Eğer gitmezseniz 9 Eylül'de bütün Türkiye'yi başınıza yığarız."

-"BAYKAL'I SAVUNMAK OKUYAN'A KALDI"-


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı parti içinde savunacak kimsenin kalmadığını ileri süren Emin Özgün, "Ne yazık ki, gelinen bu noktada, Baykal'ı savunmak bizlere 'densiz, haddini bilmez' diyebilecek kadar ahlak ve etik değerlerden uzak MHP'de Ülkü Ocaklarının kurucusu olan Yaşar Okuyan'a kalmıştır" dedi.

-"ÇÖP KAMYONU TEPKİSİ"-

Geçen hafta sonu CHP Genel Merkezi önünde yapılan eylem sırasında Çankaya Belediyesi'nin çöp kamyonlarının da parti önünde yer almasını eleştiren Özgün, "düne kadar jandarma gölgesinde ve tel örgülerle çevrili salonlarda kurultay yapmaya zorlanan CHP'nin emekçileri, şimdi de, çöp arabalarınca engellenmek istenmiştir. İşte sayın Baykal'ın 'demokrasi' anlayışı budur". şeklinde konuştu.

"CHP'Yİ BIRAKINIZ" ÇAĞRISI


CHP lideri Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı döneminde CHP'nin "yerinden bile kıpırdayamadığını" öne süren Emin Özgün, "Siyaset her yurttaşın doğal hakkıdır, bu kadar ağır yenilgilerden sonra siyaseti bırakır mısınız, bilemeyiz. Ama lütfen CHP'yi artık bırakınız" diye konuştu. Özgün açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Her koşulda siz oradan gideceksiniz. Zorluk çıkarmayınız. Yol bulamadınız, hiç olmazsa yolu açınız. Yüreklerine acı indirdiğiniz, partililerimizi daha fazla incitmeyiz. Sizin yanınızdaki arkadaşlarınız dahi sizi istemiyor. Halk sizi istemiyor, bizler sizi istemiyoruz. Sayın Baykal, artık siyaseten hiç kimse sizi istemiyor"

Özgün, Baykal'ın CHP Genel Başkanlığından ayrılmaması durumunda, İzmir, Çankaya ve Artvin belediyesinin de kaybedileceğini öne sürdü.

Emin Özgün, "Baykal gitsin, Sarıgül gelsin mi diyorsunuz" şeklindeki bir soruya ise, "Başarısız olanlar gitsin" yanıtını verdi. Özgün, daha önce yapılan açıklamaların aksine, sağlıklı ve kavgadan uzak bir kurultaydan yana olduklarını ifade etti. Özgün, toplantıyı Sarıgül'ün ofisinde yapmalarına ilişkin bir soruya da "CHP Genel Merkezi bize kapatıldı" yanıtını verdi.

Öte yandan gazetecilerin açıklama yapmasını beklediği Mustafa Sarıgül ise konuşmaktan kaçındı.

ANKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.