Baykal açıklama yapıyor

Baykal açıklama yapıyor

"Alınan oy CHP için yeterli değil" CANLI YAYIN

Milletimize hayırlı olsun diyorum. Milletimizin kararını saygıyla karşılıyoruz. Siyasi sonuçlarını ilerleyen dönemde hep birlikte değerlendiriyloruz. Milletimizin iradesi hepmizi için aynı şekilde geçerlidir.

Tarih bu dönem CHP'nin yaptığı çalışmaları layıkıyla kaydedecektir. CHP bu dönemde çok önemli bir işlevi yerine getirmiş, etkin bir çalışma yürütmüştür. Önümüzdeki dönemde de CHP'nin çalışmalarına ülkemizin büyük ihtiyaç duyacağı mutlaktır. CHP ülkemizin siyasal sigortasıdır.

Seçim sonuçları bizim açımızdan tatmin edici değildir. CHP'nin oyunu bir buçuk puan artırması bizim için yeterli sayılmaz. Altında hangi siyasi şartların yattığını elbette bütün toplumumuz, biz, bilim dünyamız inceleyeceğiz.

 
Partimizin politikalarından hiç bir şüphemiz yok, doğruluğunubiliyoruz ama bunları daha geniş destek sağlayacak şekilde ortaya koymanın yolu nedir araştıracağız, buradan dersler çıkaracağız.
Geniş ölçüde destek almayı mümkün kılacak arayışları sürdüreceğiz. CHP'nin sürekli bir yenilenme içinde önümüzdeki dönem yeniden yapılandırmaya yönelmesi gerekli gözüküyor.

 CHP'nin oylarını 1 milyon 200 bin artırmış olmanın çok büyük önemi vardır. Küçünsenemez, her birinin önemi vardır. Onların bize verdikleri emanete sahip çıkacağız.
Türkiye'nin siyasi dengeleri karşılıklı uzlaşma içinde, karşılıklı katkılarınızla yönetmek durumundayız. Uzlaşmaya, işbirliğine daima açıktık, böyle de devam edeceğiz.


Baykal gazeteciler sorularını yanıtlıyor:

Seçim sonuçlarının hiç kuşkusuz bir anlamı vardır. Türkiye'de Cumhuriyete yönelik bir tehlike olduğunu seçim sonucu ortadan kaldıramaz. Cumhuriyetimizin kurulduğu günden beri
bu tehlike vardır. Müslüman ama laik bir toplum kimliğiyle ilgili içeriden dışarıdan arayışların olduğu çok açıktır. Buna karşı görevimizi elbette yapacağız.

 

CHP tabanında istifa etmeme dair bir değerlendirme yoktur. CHP'li bile olmayan çevrelerden gelen arayış var. Medya heyecan arayışı içinde bunları kullanıyor. Dikkate alınacak bir durum söz konusu değildir.

CHP'nin söylemine içerik değişikliği arayışı içinde değiliz. Söyleyiş biçimimizle ilgili, yöntemle ilgili her türlü değerlendirmeye açık olacağız. Parlamento oluştuktan bir siyasi trafik başlayacaktır.
Sayın Başbakan bizi ziyaret edeceğini söyledi, dün aradılar. Bizlerle iştişare edeceğini söyledi, ben de memnun olduğumu söyledim.

Cumhurbaşkanı'nın bu topluma güven veren, saygın bir kişi olmasını istiyoruz. Bir ideolojiyi temsil eden bir kişinin bu dönemki arayışa uygun düşmediği kanaatindeyim. Adayları görmeden, birşey söylemek istemem.

Rodos'a yüzecek misiniz?

Bir şakanın bu kadar ciddiye alınmasını siyaseti hayatımızın ne kadar mizah içinde olduğunu gösteren bir durum olarak algılıyorum.

Ben Türkiye'nin en güvenilir siyasetçilerinden biriyim. CHP de öyledir. Biz halkımızı hiç yanıltmadık.

Herkes zannediyor ki iktidara gelen seçimi kazanmıştır, diğerleri kaybetmiştir. Biz 4.70 ile yola çıkmış bir partiyiz CHP kurulduğunda. Kapatılan partiyi açma mücadelesi verdik ve vatandaşlarımız buna destek verdi. 4.70'ten sonra ilk seçimimizde 10.70 olduk. O zaman bırak siyaseti diyen yoktu. Biz CHP'yi Türkiye'ye kazandırmaya, 12 yıl kapatılan CHP'yi Türkiye'ye kazandırmaya çalışıyoruz.

99'da Öcalan'ın tesliminden kaynaklanan nedenlerle Meclis dışında kaldık. O dönemde de önemli mücadele verdik. Ama ben istifa ettim. Bir buçuk yıl yoktum. Çok özel bir nedenden kaynaklanıyor olmasına rağmen istifa ettim. Onlar düzenlediler kurultayı, örgütümüz bana 'senin haklı olduğun ortada' dedi. Beni göreve çağırdılar. 2002'de oyumuz yüzde 10'dan yüzde 19.4'e geldi. O zaman bile ayrıl diyenler çıktı. Biz kazandırmaya çalışıyoruz. Ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Hazıra konma peşinde değiliz.


Bırakanlar oldu biz bırakmadık. Biz partiyi inşa etmeye çalışıyoruz. 15 yıllık bir dönemin hesabı bu. Bu dönem içinde ben 2 defa Genel Başkanlık'tan ayrıldım.
Bugün geldiğimiz noktada toplumun bize verdiği hedef bu seçimde gerçekleşmedi, doğru, bu ayrı bir olay. Bu CHP'nin başarısız olması anlamına gelmez.
Defalarca iktidar olmuş merkez sağ partiler var. Ne oldu şimdi onlar? Neredeler? CHP yükselişini istikrarla sürdürmüştür.

CANLI YAYIN HABER DEVAM EDECEK
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.