Başbakan'dan 'tokalaşma' yorumu

Başbakan'dan 'tokalaşma' yorumu

Başbakan Erdoğan, Meclis'te MHP ve DTP milletvekillerinin tokalaşmasını 'Daha ileri bir demokrasi' temennisi olarak yorumlarken tüm partilere çağrıda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP ve MHP'li milletvekillerinin Meclisteki andiçme töreninde tokalaşmasını değerlendirirken, ''Temennimiz odur ki Türkiye, daha ileri bir demokrasiyi, Meclis çatımız altında yaşasın, teneffüs etsin'' dedi.

Erdoğan, ''Özellikle bölücü terör örgütü noktasındaki hassasiyeti, Parlamento çatısı altındaki bütün partilerimizin ortak olarak göstermesi lazım'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, milletvekillerinin andiçme törenine verilen aranın ardından TBMM'deki makam odasına çıkarak, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Devlet bakanları Beşir Atalay ve Kürşad Tüzmen, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir araya geldi.

-''...BAŞARMANIN GAYRETİ TEK TARAFLI OLMAZ''-


Görüşmenin ardından TBMM'den ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ''DTP'liler ile MHP'liler tokalaştı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, şöyle konuştu: ''İnşallah, hayırlı olur. Temennimiz odur ki Türkiye daha ileri bir demokrasiyi, Meclis çatımız altında yaşasın, teneffüs etsin. Barış içinde, dayanışma içinde her şey Türkiye için diyelim. Ülkemiz insanları için diyelim. Ve bunu da başarmanın gayreti tabiiki tek taraflı olmaz, hep birlikte olur. Ama daha önce bir şey söyledim.

Özellikle bölücü terör örgütü noktasındaki hassasiyeti bir defa parlamento çatısı altındaki bütün partilerimizin ortak olarak göstermesi lazım. Bu tür bir dayanışmanın yapılması şart. Bu dayanışma olmazsa, bundan ülkemiz zarar görüyor, olmazsa milletimiz zarar görüyor. Tabii ki biz bu dayanışmanın beklentisi içindeyiz. Onu da söylemek zorundayım.''

Erdoğan, ''Hükümeti kaç günde kurmayı planlıyorsunuz?'' sorusunu yanıtlarken de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in pazartesi günü davet ettiğini ifade ederek, ''Pazartesi böyle bir görevlendirmeyi yaptıktan sonra biz çalışmalarımıza başlayacağız'' dedi. ''Cumhurbaşkanlığı için uzlaşma söz konusu olacak mı?'' sorusuna ise Başbakan Erdoğan, ''Hayırlısı olur'' karşılığını verdi.

-SU KESİNTİSİ-

Başbakan Erdoğan, ''Su kesintisizden dolayı Emine Hanım'ın şikayeti var mı?'' diye sorulması üzerine de ''Evde su sıkıntımız şu anda yok. Evde depo vardı zaten'' diye konuştu. Bu konuda medyanın yardımcı olması gerektiğini de ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''1994'de İstanbul'da buna benzer bir sıkıntıyı yaşamıştık, böyle devralmıştık. Ondan sonra yaptığımız bazı hamlelerle iş çözüldü. Şimdi biz Ankara'da suyu kullanma kültüründe dikkatli davranırsak ki bunun için de çok basit gibi geliyor ama dişlerimizi fırçalamaktan tutun da traş olmaya kadar, aldığımız duşlara varıncaya kadar, yani bu konularda biraz hassas olursak... Ben inanıyorum ki şimdi yeni yapılmakta olan hatla ki Ekim-Aralık gibi malum Ankara'ya gelmiş olacak. Bu hattın tesis edilmesiyle zaten bu sıkıntı inşallah aşılmış olacak. Ama olayı çok farklı yönlere çekenler var. Kusura bakmasınlar. 'AK Parti'li belediyeler de işte su sıkıntısı' filan...

Bir defa küresel bir olay var. Dünyanın her yerinde küresel ısınmanın getirdiği netice var, bir sıkıntı var. Tüm ırmaklar, dereler, nehirler kuruyor. Yani bu ırmakların, nehirlerin kurumasının müsebbibi, belediye başkanlarımız mı? Yani bu kadar komik şeyler olur mu? AK Parti'ye vurabilmek için gel getir olayı buraya daya...''

-ENERJİ ŞURASI-


Başbakan Erdoğan, yıl sonunda Ankara'nın su sıkıntısının çözüleceğine inandığını belirterek, İstanbul'da ise şu anda herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getirdi. Erdoğan, daha sonraki sürece yönelik olarak büyükşehirlerin, özellikle denizlere akıp giden tüm ırmakları değerlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, özel sektöre ihale ettikleri birçok yerler olduğunu ve onları bir an önce devreye alacaklarını söyledi.

Enerji Şurası'nın toplanmasının da gündemde olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, ''Bunu da inşallah yapacağız. Ve DSİ olarak bu konuda Türkiye genelinde neler yapabiliriz, bunların hepsini tartışacağız'' dedi. ''Şura ne zaman olacak?'' sorusu üzerine Erdoğan, şura ile ilgili talimatı 2-3 gün önce ilgili bakana verdiğini kaydederek, ''Onlardan bana, ona göre birşey gelince, takvimi açıklayacağız'' diye konuştu.

AAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.