Atmosfere 726 kg. çöp boşaltacak

Atmosfere 726 kg. çöp boşaltacak

Çöpler içinde buzdolabı büyüklüğünde amonyak tüpü de bulunuyor.

Dünya yörüngesinde 360-400 km yükseltide yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu, pazartesi atmosfere 726 kg. çöp boşaltacak.

İstasyonun kaptan pilotu Rus kozmonot Fyodor Yurçikin ile uçuş mühendisi ABD'li astronot Clay Anderson, pazartesi günkü 6.5 saatlik 'araç dışı çalışma-uzay yürüyüşü' için hazırlıklara başladı.
 
İstasyona çöp boşaltılması, Avrupa Uzay Kurumu ile Japonya Uzay Kurumu'nun yeni sağlayacağı aygıtların montajı bakımından önemli.
 
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, önümüzdeki üç yıl içinde istasyona ikmal yapacak 14 uzay mekiği seferi imkanı kaldığından amonyak tankını bir mekikle taşıyamayacağından atmosfere salacak.
 
NASA Uluslararası Uzay İstasyonu Müdür Yardımcısı Kirk Shireman, "Uzaya mümkün olduğunca çöp dökmek istemiyoruz. Ama atmosferde yanacak olmalarına rağmen kaza ihtimalleri her zaman değerlendiriliyor" dedi.
 
Atmosfere girişte parçaları erimeyerek Dünya'ya çarpma ihtimali olan çöp unsurları içinde 96 kg'lık kamera ayağı da var.
 
İstasyon çöpü Yer yörüngesinde en az 300 gün döndükten sonra atmosfere girerek yanacak. Meskun yere çöp parçası düşme ihtimali 5 bin'de 1.
 
Yer kontrol merkezi kameraları çöp parçalarını bir yıl boyunca atmosfere girerek yanacakları son 2.5 saata kadar izleyecek ve okyanuslara düşmeme tehlikesi bulunduğunda alarm verecek.
 
Endeavour'da araç içi hazırlık

ABD uzay mekiği Endeavour, 7 Ağustos'ta uzaya gönderilmek üzere Florida'daki Cape Canaveral ana uzay üsündeki fırlatma rampasında geriye sayıma devam ediyor.
 
Endeavour'un biri Kanadalı yedi kişilik mürettebatı bugün turuncu astronot giysilerini giyerek araç içi hazırlık yaptı.
 
Endeavour mürettebatı istasyona seyahatlerinde istasyonun inşaatını sürdürecek ve Spacehab modülünün parçası ile ek platformun montajını yapacak.
 
Mürettebatta, 1986'da Challenger mekiğinin infilakı sırasında ölen ilk astronot mesleği dışı mürettebat üyesi ilkokul öğretmeni Christa McAuliffe'nin yedeği olan ilkokul öğretmeni Barbara Morgan da bulunuyor.
 
Morgan istasyona kiriş ve jiroskop yerleştirme işinde çalışacak.

2002'den bu yana Endeavour'un ilk uçuşu olacak sefer, 22'si istasyona düzenlenen 118'inci uzay mekiği uçuşu olacak.
 
İstasyon inşaatının 2010'a kadar tamamlanması bekleniyor. 1 Şubat 2003'te atmosfere girişte yanarak yok olan Columbia mekiğinden sonra 3 mekikten ibaret kalan filo emekliye ayrılacak.
 
Rusya ile ABD uzay kurumları, Avrupa Uzay Kurumu, Brezilya ve Japonya'nın katkı sağladığı istasyon, yapımı bittiğinde gece çıplak gözle gökte Ay'dan sonra görülecek en parlak nesne olacak


 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.