Anneler Günü’ kutlaması

Anneler Günü’ kutlaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Anneler Günü” kutlaması duygulu görüntülere sahne oldu. Anneler, özürlü Neval Kahraman ile Sanatçı Muazzez Ersoy’un söylediği şarkılarla duygulu anlar yaşarken, Büyükşehir’in ai

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sanat ve meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile Kadın Koordinasyon Merkezi (KKM), Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda muhteşem bir “Anneler Günü” kutlaması gerçekleştirdi. Binlerce anne ve anne adayının salonu doldurduğu kutlamaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Eşi Özleyiş Topbaş ev sahipliği yaptı.
 
Başkan Topbaş; “Hizmetlerimiz temel taşı anne olan aileyi ayakta tutabilmek için…”
 
Lütfi Kırdar’ı dolduran annelere ve anne adaylarına hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Dünyanın en yüce ve en kutsal sorumluluğunu yerine getiren annelerimizin anneler gününü kutluyorum. Anne sevginin, hoşgörünün, şefkatin, sabrın, üretkenliğin ve fedakarlığın adıdır. Toplumumuzun temel taşı aileyi oluşturan ve geleceğe taşıyan, toplumu zinde, güçlü kıran en önemli bireyidir. Kendisinden çok yavrusunu düşünen, onu geleceğini hazırlayan ilk öğretmendir. Savaşta mermi taşıyarak Nene Hatun olan, barış zamanında da şefkatini kendisini ihmal etme pahasına da olsa hiç esirgemeyen annelerimizdir. Her yaştaki insanın annesi olmayı başaran ve inancımıza göre hiçbir zaman ‘öf’ bile denmeyecek, cennetin bile ayakları altına serildiği mübarek insanlardır” diye konuştu.
 
“Eşim evimizin direği…”
 
Şehrin yaşam ve mücadele girdabı içinde annelik yapabilmenin çok zor olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, annelik gibi kutsal bir sorumluluğu yerine getirerek sağlıklı nesiller yetiştirmenin önemine dikkat çekti. Kadir Topbaş, “Eşim evimizin direği. Kızım ve gelinim burada. Kızım da İSMEK’de öğrenci, ama arkadaşları bir başkan kızı olduğunu bilmiyor” dedi.
 
Annelerin eğitimli ve çocuklarını yetiştirecek donanıma sahip olmasının önemine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Kadın Koordinasyon Merkezi ve İSMEK’te hanımlarımıza yönelik büyük çalışmalar yapıyoruz. 30 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ile 2 tane son teknolojiyle çalışan görüntüleme merkezi açarak İstanbullu bayanlara hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıl ağırlıklı hanımlardan oluşan 35 bin İstanbulluya da okuma-yazma öğrettik. Evde bakımdan tutun da dar gelirli insanlara yardım ve desteğe kadar her alanda ‘Kimsesizlerin Kimi Olma’ ve garip gurebaya yardım etmek adına çok önemli hizmetler veriyoruz. Şehit, gazi, dul ve yetim çocuklarına yönelik eğitim yardımlarımız, üniversite burslarımız, spor salonlarımız ve sahillerdeki spor araçlarımız hep aileyi ayakta tutabilmek, kendilerine şehir hayatının sıkıntılarından bir nebze kurtarabilmek adına yaptığımız çalışmalardır. Şehrimizdeki ortak yaşama mekanlarını arttırarak birlikte olma duygusunu geliştirmek istiyoruz. Hizmetlerimizle annelerin ve anne adaylarının değerini bir güne sıkıştırmıyoruz, bütün bir yıla yayıyoruz.”
 
KKM ve İSMEK kadının sosyalleşmesinde çok önemli bir rol üstleniyor…
 
“Kadın ailenin temel direğidir” diyen KKM Başkanı Özleyiş Topbaş da toplumların varolmasında aile müessesesinin öneminin altını çizdi. KKM’nin bu önemin bilinciyle kadına ve aileye yönelik hizmetler verdiğini ve İSMEK’te eğitim gören yüzbinlerce kadının da meslek sahibi olarak üretime katıldığını hatırlatan Özleyiş Topbaş, “İSMEK, kadının sosyalleşmesi ve üretime katılması adına çok önemli bir işlev görüyor. Bir annenin ya da anne adayının kendi kendini ifade edebilmesi ve boş zamanlarını eğitimle değerlendirmesi toplumumuzun gelişmesi için çok gereklidir. Bugün karşınızda bir evlat, bir anne ve bir büyükanne olarak duruyorum. Bir evlat olarak anneme, bir anne olarak evlatlarıma ve bir büyükanne olarak her biri de henüz yolda olan torunlarıma karşı sorumluluğum var. Halkımızın bütün annelerinin de evlatlarına ve torunlarına aynı sevgi ve hoşgörüyle bağlı olduğunu biliyorum” şeklinde konuştu.
 
Anneler Günü kutlamasında İSMEK’in usta öğreticilerinden oluşan halk müziği gurubunun söylediği türküler ile İSÖM’de eğitim gören Neval Kahraman’ın şarkıları davetlilere bazen duygu dolu anlar yaşattı, bazen de coşturdu. Başkan Topbaş ile Eşi Özleyiş Topbaş’a Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerden dolayı bir ebru çalışması takdim eden Kahraman, bayanlar tarafından ayakta alkışlandı. Kutlama Sanatçı Muazzez Ersoy’un birbirinden güzel şarkılarıyla son buldu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.