Ali Sami Yen’in tapusu verilecek

Ali Sami Yen’in tapusu verilecek

TOKİ Başkanı Bayraktar Seyrantepe'ye stadyum ve Ali Sami Yen'in arsasına turizm ve ticaret kompleksi inşası için yeni açtıkları ihalede 5 noktada kolaylık sağladıklarını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Seyrantepe'ye stadyum ve Ali Sami Yen'in arsasına turizm ve ticaret kompleksi inşası için yeni açtıkları ihalede 5 noktada kolaylık sağladıklarını söyledi.

İlk ihaleyi elde olmayan nedenlerle iptal etmek mecburiyetinde kaldıklarını ifade eden Bayraktar, “27 Ağustos'ta ihaleyi sonuçlandırmak istiyoruz. İlk ihalede 28 şirket şartname aldı. Bunlardan sadece 5'i teklif verdi. Şartlar ağırdı. Bu ağır şartları, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde biraz yumuşatarak yeniden ihaleye çıkarttık. Biz vakit kaybetmeden bu ihalenin sonuçlanmasını istiyoruz. En geç Eylül ayının başında yer teslimi yaparak işe başlanmasını sağlayacağız” dedi.

Yeni ihalede imar ve inşaat durumlarında bir değişiklik olmadığını kaydeden Erdoğan Bayraktar aynı alanlarda stadyum ile ticaret kompleksinin inşa edileceğini söyledi.

Kolaylık sağlanan 5 nokta
1) Proje: Proje standartlaştırıldı. Önceki ihalede, katılımcı şirketler mimari projeyi de hazırlatmak zorundaydı. Şimdi ise hepsi aynı proje üzerinden yarışacak.

2) Teminat: Teminat azaltıldı. Önceki ihalede, ihaleye katılan şirketin ödemesi gereken teminat toplam hasılat payı üzerindendi. Bu ihalede ise Seyrantepe'ye yapılacak stadyumun tahmini bedeli ve Ali Sami Yen'e yapılacak ticaret ve turizm kompleksinin yüzde 2'si oranında geçici teminat ödenecek.

3) Kredi: İhaleyi kazanan şirkete kredi kullanma kolaylığı sağlandı. İptal edilen ihalede stadyumu tamamlamak için kredi kullanılamıyordu. Bu madde inşaat şirketlerini finansal açıdan zorluyordu. Yeni ihalede ise Seyrantepe'deki inşaat yüzde 15 seviyesine geldiğinde kredi kullanılabilecek. Bu kredi alımında Ali Sami Yen'den elde edilecek kazancı teminat gösterilerek kredi kullanılabilecek.

4) Tapu verilecek: Seyrantepe Stadyumu tamamlandığında, Ali Sami Yen'deki TOKİ payı bir defada ödendiğinde, Ali Sami Yen'in tapusu ihaleyi kazanan şirkete verilecek.

5) Stadyum tecrübesi: Önceki ihalede ihaleye katılacak şirketlerin stadyum tecrübesinin olması isteniyordu. Şimdi ise stadyum tecrübesi olan bir müşavirlik şirketinden danışmanlık almak yeterli olacak.

İŞTE BU STAD YAPILACAK

Yeni ihaleye katılacak firmalar fotoğraftaki stadyumu inşa edecek. Stadyumun 2009-2010 futbol sezonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. Stadyum tamamlandığında Avrupa'nın en lüksü olacak. 52 bin 500 kişi kapasiteli stadyum 15 dakikada boşaltılabilecek.

Tebernüş Kireçci/Vatan


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.