AK Parti'yi şaşırttan ilginç istatistik

AK Parti'yi şaşırttan ilginç istatistik

Erdoğan'a 22 Temmuz seçim sonuçlarına ilişkin bir rapor hazırlandı. AK Parti'nin seçimlerde en fazla oy kaybını yaşadığı şehir ve oyunu en çok artırdığı şehir oldukça şaşırtıcı..

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmak üzere 22 Temmuz seçimlerinde alınan sonuçlara ilişkin analiz raporu hazırladı. Buna göre AKP, 22 Temmuz seçimlerinde en fazla oy kaybını nerede yaşadı?

AK Parti, 22 Temmuz seçimlerinde en fazla oy kaybını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a milletvekilliği yolunu açan Siirt'te yaşarken, oyunu en çok Ağrı'da arttırdı.

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmak üzere 22 Temmuz seçimlerinde alınan sonuçlara ilişkin analiz raporu hazırladı.

AK Parti'nin yüzde 46.49, CHP'nin yüzde 20.89, MHP'nin ise yüzde 14.28 oranında oy aldığı hatırlatılan raporda, partinin 3 Kasım seçimlerinden bu yana en çok oy kaybettiği ve en çok oy arttırdığı illere ilişkin de verilere yer verildi.

3 Kasım seçimi ile 22 Temmuz seçimlerinin kıyaslandığı rapora göre, AK Parti bu seçimlerde en çok Ağrı'da oyunu arttırırken, en fazla oy kaybettiği il Başbakan Erdoğan'ın eski seçim bölgesi Siirt oldu. AK Parti 3 Kasım'da yüzde 17.70 oranında oy aldığı Ağrı'da, 22 Temmuz seçimlerinde oylarını yüzde 45.17 oranında arttırarak yüzde 62.87'ye yükseltti.

Geçen seçimlerde 5 koltuğun ikisini CHP ile paylaşmak zorunda kalan AK Parti'nin seçimde aynı paylaşımı bağımsızlarla yapması bekleniyordu. Ancak DTP'liler hiçbir vekil çıkaramazken, AK Parti tüm vekillikleri aldı. AK Parti'nin oylarını en fazla arttırdığı il olan Ağrı'da geçtiğimiz yasama döneminde hakkındaki iddialar nedeniyle milletvekilliğinden istifa eden, ancak 22 Temmuz seçimleri öncesinde yeniden AK Parti listesinden aday gösterilen Cemal Kaya'nın etkili olduğu belirtiliyor.

AK Parti'nin 3 Kasım seçimlerinden bu yana en çok oy kaybettiği il ise Siirt oldu. AK Parti'nin 3 Kasım'da yüzde 84.82 oranında oy aldığı Siirt'te bu seçimde oy oranı yüzde 48.61'e düşerken, oy oranındaki düşüş milletvekili sayısına yansımadı. AK Parti yine 2 vekil çıkarırken, bir de bağımsız milletvekili seçildi.

İHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.