2,5 Milyon Konut Açığı Var

2,5 Milyon Konut Açığı Var

Sinpaş Gyo Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Şu Anda Türkiye'deki Konut Açığının 2.5 Milyon Civarında Olduğunu Açıkladı.

 Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, şu anda Türkiye'deki konut açığının 2.5 milyon civarında olduğunu açıkladı.

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın halka arzında talep toplama süreci 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde 19 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arz sonrası, şirketin halka açıklık oranı yüzde 49 olacak.

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, halka arzın mevcut hisselerin satışı ile değil, yüzde 100 sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirileceğini belirterek, "Halka arz geliriyle ne ödeyeceğimiz arazi borcumuz var ne de inşaat için finansman gelirine ihtiyacımız var. Halka arz gelirini tamamen yeni yatırımlarımız için kullanacağız" dedi.

Sinmaş GYO'nun halka arzı ile ilgili bilgilendirme toplantısı Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Sinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Ö. Faruk Çelik, HSBC Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya ve HSBC Mrahhas Azası Dr. Ahmet Erelçin katıldı.

"BİR İŞADAMI OLARAK SEÇİM SONRASINI İSTİKRARLI GÖRÜYORUM"

Avni Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada, 1974 yılından beri konut sektöründe faaliyet gösteren Sinpaş'ın sadece bu şirketi kuran ailenin değeri olmadığını, Türkiye'nin de bir değeri haline geldiğini söyledi. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde konut sektörünün büyük oyuncularından biri olmayı sürdüreceklerini ifade eden Çelik, 22 Temmuz'da gerçekleştirilecek seçimleri ekonomi açısından bir olumsuzluk olarak görmediklerini dile getirdi. "Seçim sonrasını bir işadamı olarak istikrarlı görüyorum" diyen Çelik, Türkiye'de konut talebinin son yıllarda giderek artmaya başladığına vurgu yaptı.

"TÜRKİYE'DEKİ KONUT AÇIĞI 2.5 MİLYON CİVARINDA"

Çelik, Türkiye'de konut talebini artıran en önemli üç unsurun hızlı nüfus artışı, göç ve sağlıksız yapıların dönüşümü olduğuna işaret etti. Türkiye'de 2002 yılında 203 bin, 2006 yılında ise 546 bin inşaat ruhsatı alındığına dikkat çeken Çelik, bu rakamın 2007 yılında 700 bine çıkmasını beklediklerini kaydetti. Çelik, şu anda Türkiye'deki konut açığının 2.5 milyon civarında olduğunu da sözlerine ekledi. Çelik, 1974 yılından beri birçok kriz ortamını başarı ile atlattıklarını ve hiç işçi çıkarmadıklarını vurgulayarak, tecrübelerini başka ülkelerdeki meslektaşları ile de paylaştıklarını ifade etti. Özellikle Kazakistan, Bulgaristan ve Romanya ile ilgilendiklerini dile getiren Çelik, "Bulgaristan komünist bir ülke iken, herkesin bir evi vardı. Ancak komünizmden sonra konut sıkıntısı yaşanmaya başladı. Mesela evlerin büyüklüğü 48 metrekare ve içlerinde mutfak bile yok" diye konuştu.

"HALKALI VE ÜMRANİYE'DEKİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Türkiye'deki mevcut yatırımlarına da değinen Çelik, Ümraniye Çakmak ve Halkalı Küçükçekmece'deki konut projelerine ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Çakmak'ta 90 bin metrekareye ulaştık. 100 bin metrekareye ulaşınca inşaata başlayacağız. Halkalı da ise şu an 450 bin metrekarelik gayrimenkul alanımız var. İnşaat ruhsatı için de herhangi bir engel söz konusu değil. Şu anda proje üzerinde çalışıyoruz. Halka arzdan sonra Sinpaş GYO'nun piyasa değerinin çok büyük bir değere çıkacağı görülecektir."

"HALKA ARZDA İSKONTO ORANI YÜKSEK OLACAK"

Sinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Ö. Faruk Çelik de konuşmasında halka arza ilişkin bilgi verdi. Çelik, sadece konut sektörüne odaklanmayı hedefleyen Sinpaş GYO'nun 69 milyon 857 bin YTL olan mevcut ödenmiş sermayesinin halka arz ile birlikte 136 milyon 974 bin YTL'ye ulaşacağını kaydetti. Halka arzda 1 YTL nominal değerli bir pay için satış fiyatı aralığının 6.85-8.40 YTL olarak belirlendiğini belirten Çelik, SPK tarafından belirlenen bu fiyat aralığında bir noktanın satış fiyatı olarak belirleneceğini dile getirdi.Çelik, halka arz sonucunda hisselerin yüzde 66'sının yabancı yatırımcılara, yüzde 34'ünün ise yerli yatırımcılara dağıtılmasının öngörüldüğünü vurgulayarak, halka arzdaki iskonto oranının ise daha önceki GYO halka arzlarından daha fazla olacağının altını çizdi.

"9 ÜLKEDEN 80'DEN FAZLA YATIRIMCI İLE GÖRÜŞTÜK"

HSBC Murahhas Azası Dr. Ahmet Erelçin ise, Sinpaş GYO'nun yüzde 49'unun halka arzı için son 4 haftada 9 ülkeden 80'den fazla yatırımcı ile görüştüklerini ifade ederek, halka arza önemli oranda ilgi beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler gibi gerilim yaratan konuların halka arz sürecini etkilemeyeceğini dile getiren Erelçin, "Piyasa bu gerilimleri Nisan'dan bu yana satın aldı. O günden bugüne Halkbank ve İş Menkul Kıymetler'in halka arzı oldu ve ikisi de oldukça yüksek talep topladı. Biz de yüksek bir talep bekliyoruz" dedi. Erelçin, Sinpaş GYO'nun İMKB'deki sırasının 22 Haziran tarihinde açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

 
 
(ANKA)
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.