12 Eylül Referandumu için Muhtarlıklarda asılan seçmen listeleri yarın kaldırılıyor

12 Eylül Referandumu için Muhtarlıklarda asılan seçmen listeleri yarın kaldırılıyor

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun Halkoyuna Sunulması'na ilişkin referandum takvimine göre, 9 Haziran Çarşamba günü ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılan

YSK'nın ''www.ysk.gov.tr'' internet adresinde ilan edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'nün de ilanı sonladırılacak.

Listelere yapılacak itirazlar, 28 Haziran Pazartesi günü karara bağlanacak. Listelerdeki değişiklikler 3 Temmuz Cumartesi günü işlenerek kesinleştirilecek.

YSK'nın belirlediği halk oylaması takvimine göre, 8 Temmuz Perşembe günü seçmenlerin adreslerine göre sandık atamaları (sandık seçmen listeleri) yapılacak.

Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına 9 Temmuz Cuma günü başlanacak.

Sandık seçmen listelerinin çoğaltılmasına 12 Temmuz Pazartesi günü başlanacak.
    
BİR SANDIK BÖLGESİNE 400 SEÇMEN
YSK, 12 Eylül 2010'da yapılacak referandumda, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını da 400 olarak belirledi. Bazı mahalle ve köylerde seçmen sayısı da 420'yi aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanılabilecek.
Radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gereken kuralları da belirleyen YSK, referandum döneminde radyo ve televizyon kuruluşlarının, 3984 Sayılı Yasa'nın değişik 4. maddesinde saptanan yayın ilkelerine titizlikle uymalarını istedi.
Buna göre, radyo ve televizyon kuruluşları, halk oylaması döneminde Anayasa değişikliği ile ilgili tek yönlü, taraflı yayın yapamayacak ve fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olacak. Ayrıca, halk oylaması ile ilgili reklam yayınlanamayacak.
Halk oylamasında oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla ''mini referandum'' gibi adlarla, Anayasa'da yapılan değişikliklerin lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.