• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Sarıgül: Belediye futbolda taraf olmaz

Sarıgül: Belediye futbolda taraf olmaz
CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, seçim çalışmaları kapsamında spor medyası ile bir araya geldi.

       Belediye başkanı seçildiği takdirde İstanbul'da yapacağı spor projelerini tanıtan Mustafa Sarıgül, 2024 veya 2028 yılında olimpiyatları İstanbul'a kesin olarak kazandıracaklarını söyledi. Soçi'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'na Türkiye'den 6 sporcunun gitmesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da protokolde 14. sırada bulunmasının kendisini üzdüğünü dile getiren Sarıgül, "Başbakanımız da oraya gidip protokolde 14. sırada bulunması, gerçekten beni, Türkiye Cumhuriyeti'nde sorumluluk taşıyan bir arkadaşınız olarak son derece üzmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak Türkiye'yi temsil ediyor. Ağırlıklı olarak oturacağı yeri bilmeli. Bilmiyorsa o törenlere kesinlikle katılmamalı" diye konuştu. İstanbul'daki amatör spor kulüplerinin sayısının 1600 civarında olduğunu belirten Sarıgül, "İstanbul Belediyesi sadece İstanbul Büyükşehir Belediyespor'dan ibaret değil. Bu kulübü kapatarak bütün amatör kulüplere yardım edeceğiz ve sporu İstanbul'un tamamına yayacağız" dedi. Mustafa Sarıgül'ün açıklamaları şu şekilde:

"GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLUN"
      "Gücümüzün farkında olun, güç sizin gücünüz. Spor basının önemini, spor basının gücünü bilen bir arkadaşınız zirveyi zorluyor ve fazla uzun süremiz yok. 39 günümüz 40 günümüz kaldı. 39 gün sonra bu toplantıyı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde sizlerle yapacağız."

"UZUN YILLARDAN BERİ SPOR YAPAMAYAN TOPLUMDAN SPORCU ÇIKMAZ"
     "Uzun yıllardan beri spor yapamayan bir toplumdan sporcu çıkmaz. Eğer aranızdan sporcu çıkmıyorsa, uluslararası alanda yerimiz çok fazla olmaz. Spor, ilk önce insan odaklı olmak zorunda. Dünyada milyonlarca insana iş üreten dev bir sektörden, kolay sarsılmayan bir sektörden söz ediyoruz. 2009 yılı dünyada kriz zirvedeydi, ama dünyada hiçbir spor müsabakası ertelenmedi. Aynı yıl Ronaldo 94 milyon Euro'ya alıcı buldu ki şu anki fiyatı 140 milyon Euro."

"İ.B.B SPOR A.Ş, GENÇLERİN ADRESİ OLACAK"
     "İ.B.B Spor, profesyonel sporun adresi değil, spor yapmak isteyen kurumların adresi olacak. İ.B.B Spor A.Ş, gençlerin adresi olacak. Özellikle amatör spor kulüplerini yarı profesyonel spor kulüpleri olarak değil, ulusal sporun ırmakları olarak değerlendireceğiz. Yandan bakılan kulüpler değil, candan bakılan kulüpler olacak. Amatör spor kulüplerinin olanaklarını muhteşem noktaya taşıyacağız. Ülkemizdeki durumu görüyorum, sporun içinden gelen biri olarak, bir tarih şehri, bir kültür şehri yaparken aynı zamanda bir spor şehri yapacağız. Sanatın da, kültürün de, sporun da başkenti olacak İstanbul."

"ŞEHRİ OLİMPİK TESİSLERLE DONATACAĞIZ"
      "Olimpiyat şehri olması için illaki olimpiyatların İstanbul'a verilmesi şart değil. Şehri olimpik tesislerle donattığımız gün, dünya pistlerinde atletlerimiz dereceye girdiği gün olimpiyatlar zaten bizim olacak. Ama olimpiyatlarda başarılı olacak evlatlarımızı niye yetiştirmiyoruz, neden Türkiye bir spor ülkesi değil? Kaynakların yanlış kullandığını görüyorum."

"BELEDİYELER PROFESYONEL SPOR KULÜBÜ DEĞİLDİR"
     "İstanbul'da ciddi spor politikasına ihtiyaç var. Sosyal medyada yanlış anlamalara neden olan sözler var. Belediyeler, profesyonel spor kulübü değildir. O işi yapan kulüpler var. Halkın verdiği vergilerle profesyonel kulüp faaliyetlerini buralara kaydırmak doğru değil. İnşallah daha büyük bütçeyi aile-okul-kulüp koordinasyonu olarak spora ayıracağız. İstanbul'da daha çok genç okul içinde ve dışında spor organizasyonlarıyla buluşacak. İstanbul artık çok önemli sporcular çıkaracak. Bu sporcuların içinde çok önemli evlatlarımız dünya çapında bir noktaya gelecek."

"BELEDİYE FUTBOLDA TARAF OLAMAZ"
     "İBB futbol takımının rekabet açısından kesinlikle olmaması gerekir. Bizim bir tane takımımız yok. İstanbul'da 1600 tane amatör takımımız var. İstanbul amatör maçları eskiden Süper Lig ayarındaydı. 1600 kulübün çoğu su parasını, elektrik parasını ödeyemiyor, sahaları otopark olmuş. İBB'nin sadece bir profesyonel kulübü olamaz. Başkanın 1600 tane takımı var. Belediye futbolda taraf olamaz. Süper Lig'e ayıracağım bu parayı 1600 takıma ayırırım. Erenköy, Üsküdar, Beylerbeyi, Yıldıztabya da benim, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş da benim."

"AMATÖR SPORCULARA, A SPORCU SAĞLIK SİSORTASI YAPTIRACAĞIZ"
     "50 milyar Dolarlık bütçenin sevk ve idarisini sevk etmek bize düşmez mi? Spor yapan her çocuk ödülü hak ediyor. Sporcu sağlık sigortasını mutlaka amatörlere de geliştireceğim. Federe tüm sporcularımın hastane tedavi ve hizmetlerinin alınması için çalışıyoruz. Yüzlerce özel hastanemiz var, bütçe ayıracağız ve mutlaka bu arkadaşlarımızın tedavilerini yapacağız."

"BAŞBAKAN'IN SOÇİ'DE PROTOKOLDE 14. SRADA OTURMASI BİZİ SON DERECE ÜZDÜ"
     "Kış Olimpiyat Oyunları'nı izliyoruz. Sadece 6 sporcumuz var. Koca Kış Olimpiyatları'na Türkiye'nin 6 sporcu göndermesi, Sayın Başbakanımızın da oraya gidip protokolde 14. sırada bulunması gerçekten beni Türkiye Cumhuriyeti'nde sorumluluk taşıyan bir arkadaşınız olarak son derece üzmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak Türkiye'yi temsil ediyor. Ağırlıklı olarak oturacağı yeri bilmeli. Bilmiyorsa o törenlere kesinlikle katılmamalı."

"İSTANBUL, İSTANBUL'DAN İDARE EDİLMEDİĞİ İÇİN, OLİMPİYATLARI KAZANAMADIK"
      "Olimpiyatları niye kazanamadık? İstanbul, İstanbul'dan idare edilmediği için kazanamadık. Tanıtımı TOKİ müteahhitleriyle yaparsanız, kazanamazsınız. Topbaş, Sevgili Kadir ağabey Japonya'da sadece Japonya'daki, Arjantin'deki tanıtıma gitti. 7/24 çalışması gerekiyor. 2024 yılında, 2028 yılında Olimpiyatları İstanbul'a biz kazandıracağız. 2024'te de yüzde 100 kazandırabiliriz. Çok önemli şansa sahiptik. Ne yazık ki kulisler yeteri kadar yapılamadı. Olimpiyat için çılgın projelere gerek yok. Haydarpaşa'ya sırf açılış ve kapanış için portatif stat yapacağız diyorsunuz. Olimpiyatlarda böyle bir şey olabilir mi? Ayağı yere basan, bilimin, tekniğin, hukukun gördüğü, sporda akılcı projeler yapacağız."

"HER MAHALLEDEN BİR MİLLİ SPORCU ÇIKARMAK HEDEFİMİZ"
     Sporculara kaynak yaratacağız. Her mahalleden bir milli sporcu çıkacak. Londra Belediyesi hala yılda 150 milyon Pound'u olimpiyat sporcularına fon olarak ayırıyor. Olimpiyatlara sporcu yetişmesi için katkı sağlıyor. Benim belediyem, profesyonel sporcuları İstanbul olimpik kadrosu diye yutturmaya çalışıyor. Onlar zaten güzide kulüplerimizin sporcuları."

"İSTANBUL MARATONU'NU İSTANBULLULARIN MARATONU HALİNE GETİRECEĞİZ"
     "İstanbul'un 35-36 yıllık bir maratonu var, "Senede bir gün şarkısı" gibi. Ödüller yükseltiliyor, yabancı sporcular geliyor, onlar da doping yapıyor, madalyaları alınıyor. Boston maratonuna dünya markaları sponsor oluyor. Bizim Avrasya Maratonu'na İgdaş, Kiptaş, İspark; olmaz. İstanbul Maratonu'nu İstanbulluların maratonu haline getireceğiz."

''İSTANBUL FENERBAHÇE', 'İSTANBUL GALATASARAY', 'İSTANBUL BEŞİKTAŞ' OLMASI ŞARTIYLA AVRUPA'DA KULÜPLERİMİZE MADDİ DESTEK VERECEĞİZ"
     "Büyükşehir Belediye Başkanlığına oturduğumuz ilk gün spor yazarları ve TSYD başkanımızı çağıracağım ve sizlerden bir komite kuracağım. İstanbul'daki kulüplerimizden birer temsilciyi heyete alacağım. Şampiyonlar Ligi'ne kalan takımımız 'İstanbul Fenerbahçe', 'İstanbul Beşiktaş', 'İstanbul Galatasaray' olması şartıyla, o takımımızın Şampiyonlar Ligi'ne kaldığı anda kaç milyon Euro, ikinci tur, üçüncü tura kaldığında ne kadar destek vereceğimizi sizlerle birlikte ve kulüp temsilcileriyle beraber hazırlayacağız. Ama sadece 'İstanbul Fenerbahçe', 'İstanbul Galatasaray', 'İstanbul Beşiktaş' olması şartıyla olacak. Aynı şekilde UEFA'ya kalan bir takımımıza da hangi rakamı vereceğimizi de TSYD ile planlayacağız."

"EN BÜYÜK HAYALİM SPORCU FABRİKALAR KURMAK"
     "En büyük hayalim, sporcu fabrikaları kurmak. 6 yaş ve 14 yaş arasındaki evlatları alacağım, sizlerin önderliğinde tespit edeceğimiz hocalarımızla yetiştireceğiz. Projelerimden birisi de ayın golü yarışmasını tekrar yapmak. Bedelli bir yarışma olarak yapacağız. Her ay spor yazarlarımız mutlaka yurt dışına gidecek, yurt dışından da spor yazarları gelecek. İstanbul'un tanıtımına muhteşem katkıda bulunacak İstanbul Televizyonu'nu devreye sokacağız. İstanbul Spor gazetesini ücretsiz dağıtacağız. Amatör kulüplerimizin o televizyonda gözükmesi lazım."

"TSYD'Yİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ"
     "İçimi paramparça eden, beni son derece üzen bir konu var, o da TSYD. Geldiğim andan itibaren bir yarışma programı, proje yarışması düzenleyeceğim. Bu yarışmayla beraber Spor Yazarları Derneği'ni derhal yıkacağız. Tamamen maliyeti bize ait olmak üzere altına 20 metre ineceğiz ve yeniden yapacağız. İtalyan gazeteciler, İngiliz gazeteciler gelecek, İBB başkanı olarak ağırlamalıyım, 'Bizim TSYD burası' diyerek. İBB olarak spor yazarlarına, 'Böyle tesisi uluslararası yarışma programıyla açtık, TSYD'YE tapusuyla teslim ettim' demeliyim."

"İSTANBUL'U ROMA'YLA, NEW YORK'LA YARIŞTIRACAĞIZ"
      "150'nin üzerinde, bulduğum her noktaya sporcu fabrikası, müthiş tesisler, sahalar, tenis kortları yapacağım. İstanbul'da bir tane huzureviniz yok. Tam teşekküllü bir huzurevi yapacağım. Sizlerden istişare kurulu kuracağız ve her ay toplantı yapacağız. Biz İstanbul'u sporda ön plana çıkarabiliriz, turizmde, kültürde, sanatta ve eğitimde, sporda ön plana çıkarabiliriz. İstanbul'un tanıtımını çok başka noktaya taşıyacağız. İstanbul'u Roma'yla yarıştıracağız, New York'la yarıştıracağız."

"GÖRECEKSİNİZ, İSTANBUL'U KAZANACAĞIM"
      "Göreceksiniz, İstanbul'u kazanacağım. Hatta daha da ileri gidiyorum, büyük bir farkla bu başarıyı yakalayacağım. Bunca engellemelere rağmen, gümbür gümbür geliyoruz. AKP'nin kalesi Sultanbeyli'de 50 bin kişi miting alanında bizi takip etti. Ben buralardan aldığım güçle İstanbul'u kazanacağımı ifade ediyorum."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim