• BIST 95.057
 • Altın 192,865
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

"Vites Düşürmeden Devam"

"Vites Düşürmeden Devam"
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Otosan teknoloji merkezi sayesinde, teknoloji odaklı yeni yatırımların gelişeceğini, sektördeki rekabet güçlerinin daha da artacağını vurguladı.

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Otosan teknoloji merkezi sayesinde, teknoloji odaklı yeni yatırımların gelişeceğini, sektördeki rekabet güçlerinin daha da artacağını vurguladı.

Koç, Ford Otosan Gebze Teknoloji Merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Koç Topluluğu olarak Türkiye`ye böyle bir tesis kazandırmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdi.

Koç Holding ve Ford Motor Company işbirliğinin 80 yıllık bir geçmişe dayandığını hatırlatan Mustafa Koç, 80 yıl önce bayilik ile başlayan beraberliğin montaj, üretim ve son olarak 1997`de Ford Motor Company ile gerçekleştirilen şirket evliliği ile bugün "Türkiye`nin iftihar edeceği bir sanayi devi"ni yarattığını ifade etti.

1997`den bu yana çalışan sayısının 3 bin 400`den 9 bin 200`e, üretim adetlerinin 42 binden 285 bine, ihracatın 667 adetten günümüzde 185 bin adete ulaştığını aktaran Koç, pazar payının da yüzde 9,6`dan yüzde 17`ye yükseldiğini, cironun 858 milyon dolardan 4,8 milyar dolara çıktığını söyledi.

Ford Otosan`ın başarılı ekonomik performansı sayesinde otomotiv sektöründe "son 5 yıldır lider olduğunu" ifade eden Mustafa Koç, Türkiye otomotiv ihracatında da son 3 yıldır adette, son 8 aydır da hem adet hem de ciroda birinci sırada yer aldığını aktardı.

Mustafa Koç, otomotiv sektörünün Türkiye ihracatına yüzde 18 ile en büyük katkıyı sağladığına değinerek, Topluluk olarak 2006`da gerek Türkiye toplam otomotiv üretiminin gerekse de otomotiv ihracatının yüzde 45`ini gerçekleştirdiklerini, Ford Otosan ve Fiat`ın 2006 yılında toplam pazar paylarını artırarak yüzde 29 seviyesine yükselttiklerini kaydetti.
    
     -"AR-GE, SÖZ SAHİBİ YEREL SANAYİYE ULAŞMADA ETKİLİ"-

Bugün açılışı gerçekleştirilen Gebze`deki TÜBİTAK MAM Teknoloji Serbest Bölgesi içinde yer alan teknoloji merkezinin, Türkiye`ye katma değer sağlayacak ve Türk mühendislerinin Avrupa ile Türkiye için yapılacak AR-GE çalışmalarında aktif rol almalarına öncü olacağını ifade eden Mustafa Koç, şöyle devam etti:

"Ford Otosan Teknoloji Merkezi, yetenekli 200 mühendis ve personel sayesinde Ford Otosan`ın yerel pazardaki ihtiyaçlarını karşılayacak ve Türkiye pazarındaki konumunu güçlendirecektir. Ford Otosan burada geliştirilecek projelerle Türk mühendisi ve işçisinin çalışmalarını dünyaya taşıyarak ülkemiz için önemli gurur kaynağı olacaktır. Bu proje sektörün gelişimine önemli katkılarda bulunacak ve otomotivde AR-GE çalışmalarının gelişimini sağlayacaktır. Ford Otosan Teknoloji Merkezi sayesinde teknoloji odaklı yeni yatırımlar gelişecek, sektördeki rekabet gücümüz daha da artacaktır.

Biz Koç Topluluğu olarak AR-GE`ye verdiğimiz önem, ayırdığımız kaynak ile Türk sanayisi için daima örnek olmaya çalıştık. Zira AR-GE çalışmaları yalnızca montaj yapan değil geliştirip üreten ve uluslararası arenada da söz sahibi bir yerel sanayiye ulaşmada son derece etkilidir. Ayrıca ülkemize rekabet avantajı sağlayacak önemli bir güçtür."
    
     -"VİTESİ DÜŞÜRMEDEN YOLA DEVAM"- 
    

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş de AR-GE ve teknolojiye yatırımın şirketler ve devletler açısından önemini vurguladığı konuşmasında, şirketlerin karlılık, dolayısıyla uluslararası arenada rekabet güçlerini geliştirmek için AR-GE`ye yatırım yaptıklarını, devletlerin ve hükümetlerin ise vatandaşlarına daha iyi bir yaşam sağlamak ve refah düzeylerini yükseltmek için bu yatırımları yaptıklarını söyledi.

Türkiye`nin bu konuda hızla yol aldığını belirten Yetiş, "Vites yüksek, bundan sonraki amacımız vitesi düşürmeden yola devam etmektir" dedi.

Yetiş, 2003 ve 2005 yılları arasında Türkiye`de AR-GE ve teknoloji yatırımları alanında kaydedilen gelişmelere değinerek, bu dönemde ülkenin GSYİH`dan araştırmaya ayırdığı payla AR-GE yatırımlarının artırılması konularında çok iyi bir performans sergilediğini aktardı.

Ford Otosan Gebze Teknoloji merkezinin Koç Topluluğu şirketlerinden Ford Otosan`ın AR-GE çalışmalarına kapsamlı bir destek sağlaması hedefleniyor.

1,2 milyon dolara mal olan merkez, 200 mühendis ve personelle ek bir tesis olarak Ford Otosan ürünleri ile Ford Avrupa`nın gelecekteki model geliştirme programları için destek hizmetleri sağlayacak.

Bu arada törene, aralarında Koç Holding yöneticilerinden Semahat Arsel, Ali Koç ve Turgay Durak ile Kocaeli Valisi Gökhan Sözer`in de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim