• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C

Vergiye kriz ayarı geliyor!

Vergiye kriz ayarı geliyor!
Yeni tasarıyla birleşen ve istihdam azaltmayan KOBİ'lere vergi indirimi yapılacak.

Hükümet şirket birleşmelerini teşvik edecek. Yıl sonuna kadar birleşen ve çalışan sayısını azaltmayan KOBİ'ler üç hesap dönemi düşük kurumlar vergisi ödeyecek..

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, haciz bildirileri posta yerine elektronik ortamda da yapılabilecek.

Sabah'ın haberine göre Başbakanlık'a yapılan motorlu taşıt teslimi ve kiralanması; KDV, ÖTV dahil her türlü harç ve ücretlerden istisna olacak. Tasarının ayrıntıları şöyle:

* KOBİLERDE BİRLEŞMEYE TEŞVİK: 31 Aralık 2009'a kadar birleşmeleri halinde KOBİ'lerin 3 hesap döneminde elde ettiği kazançlara, indirimli kurumlar vergisi uygulanacak. Birleşilen kurumun vergi borçlarını ödeyeceğini taahhüt etmesi ve 3 yıl süreyle 1 Nisan 2009'dan önce verilen son aya ilişkin sigorta bildirgelerine göre istihdam edilenlerin toplamından az olmamak üzere aylık istihdam sağlaması şartları aranacak.

* TARIM ÜRÜNÜNE VERGİ MUAFİYETİ: Lisanslı depo işletmesine teslim edilen tarım ürünleri için, ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlar, 31 Aralık 2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesna olacak.

* TIR'A 550 LİTRE YAKITTA KDV İSTİSNASI: Standart depolarda istisna uygulanacak motorin miktarı TIR çekicilerinde 550 litreyi, istiab haddi 15 tona kadar olan (15 ton dahil) kamyon ve tankerlerde 300 litreyi, istiab haddi 15 tonun üzerinde olan kamyon ve tankerlerde ise 400 litreyi aşamayacak. Bu istisna miktarları, araçların frigorifik depoları için ayrıca uygulanacak.

* KOOPERATİF KONUTU DA KDV ÖDEYECEK: Konut yapı kooperatifi üyelerine, konut teslimlerinde uygulanan KDV istisnası 2010'da kaldırılacak. Değişiklik "bina inşaat ruhsatı'' düzenlemenin yürürlüğünden sonra alınmış konutların tesliminde geçerli olacak.

* MAKİNE YATIRIMINA KOLAYLIK: 31 Aralık 2011 tarihine kadar tamamlanmak üzere projelendirilen ve toplam proje bedeli içerisinde en az 200 milyon lira tutarında makine ve teçhizat alımı öngörülen yatırımlarda, yeni makine ve teçhizatın teslim veya ithalinde ödenen KDV, yatırımcı mükellefe 3 aylık dönemler itibarıyla Maliye Bakanlığı'nca iade edilecek.

* KIZILAY'A BAĞIŞA MUAFİYET: Kızılay'a makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağış ve yardımlar, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından indirim yapılacak.

Başbakanlık araçları vergi dışı bırakıldı
* Başbakanlığa motorlu taşıt teslimi ve kiralanması, KDV, ÖTV dahil her türlü harç ve ücretten muaf olacak

* İşsizlik tazminatı gelir vergisinden muaf olacak

* Haciz bildirileri elektronik ortamda da tebliğ edilecek

* 31 Aralık 2009'a kadar birleşen ve 3 yıl süreyle istihdam sayısını düşürmeyen KOBİ'nin 3 hesap döneminde elde ettiği kazanca indirimli kurumlar vergisi uygulanacak

* En az 200 milyon liralık yatırım için ithal edilen makine ve teçhizatın KDV'si yatırımcıya 3 aylık dönemler itibariyle iade edilecek

* Kızılay'a yapılan bağışlar gelir vergisinde indirilecek

* Kooperatiflerin konut teslimleri 2010'dan itibaren genel KDV rejimine tabi olacak

* Şans oyunlarından dağıtılan ikramiyelerin istisna haddini aşan kısmından veraset ve intikal vergisi kesilecek

AR-GE PROJELERİ TEŞVİKTEN YARARLANACAK

* AR-GE PROJELERİ : Uluslararası finans kuruluşlarından temin ettikleri fon veya kredilerle Ar- Ge projelerini destekleyen bazı kurum ve kuruluşlar ile vakıflar tarafından desteklenen Ar-Ge ve yenilik projeleri, teşviklerden yararlanabilecek.

* ÜNİVERSİTELERE BAĞIŞ: Yükseköğretim Kanunu'ndan nakdi ibaresi kaldırılıyor. Üniversitelere makbuz karşılığında yapılan nakdi bağışlar, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince beyannamede gösterilmek şartıyla gelir ve kurum kazancından indirilebilecek.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim