• BIST 112.012
 • Altın 174,941
 • Dolar 4,0359
 • Euro 4,9877
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C

Tuz Gölü 2009 tatbikatı nefesleri kesti

Tuz Gölü 2009 tatbikatı nefesleri kesti
Mehmetçiğin silahları ve performansı göz doldurdu.

Org. Başbuğ, tatbikatta konuşlanan kuvvetlerin üzerine konulan lazer alıcılar sayesinde TSK'nın yepyeni bir eğitim anlayışı içine girdiğini söyledi. Başbuğ, bu alıcılar sayesinde artık tatbikatlardaki başarının anında sayısal olarak da görülebildiğini vurguladı.

Lazer sisteminin bir Türk firma tarafından TSK'ya uyarlandığını kaydeden Başbuğ, kasımdan itibaren tüm sistemin kullanıma geçeceğini belirtti. Başbuğ bu sistem sayesinde Şereflikoçhisar'daki tatbikat alanının dünyanın en önemli merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Tuz Gölü-2009 Tatbikatının seçkin gözlemci günü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Şereflikoçhisar'da Tuz Gölü yakınlarındaki Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezindeki tatbikat, 27 Nisanda başladı.

Tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığından 66'ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığının çeşitli birlikleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından muhtelif uçaklar ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları katıldı.

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, tatbikata ilişkin verdiği bilgide, tatbikatın, birliklerin müşterek harekatı, harbe hazırlık ve muharebe yeteneklerini ortaya koymak, tugay seviyesindeki bir birliği gerçeğe en yakın muharebe ortamında eğitmek ve değerlendirmek, her seviyedeki birlik komutanının sevk ve idare bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, komuta kontrol sistemlerini denemek ve Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezini tanıtmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Konya'daki Anadolu Kartalı tatbikatıyla müşterek olarak icra edilen Şereflikoçhisar'daki tatbikatın seçkin gözlemci gününe, Orgeneral Başbuğ'un yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ile 25 ülkeden 27 askeri ataşe katıldı.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığının atış ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1953'te bölük seviyesinde teşkil edilen Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi Komutanlığı, şu anda bir tugayın eğitim yapabileceği büyüklükte iki ayrı kışladan oluşuyor. Bugüne kadar 16 tugayın tatbikat yaptığı merkezde, Kasım 2009'dan itibaren Lazerli Çatışma Simülasyon Sistemi devreye girecek. Böylece Tatbikat Kontrol ve Değerlendirme Merkezi, muharebe sahasında çatışmaya giren bütün silahların atış sonuçlarını, muharebe sahasında personel ve araçların yaptığı taktik manevralarını, telsiz çevrimlerini, muharebe sahası video görüntülerini, durum mevki bilgilerini, yakın hava desteğini, lojistik destek faaliyetlerini, birliklerin harbe hazırlık düzeylerini, değerlendirme ve analiz faaliyetlerini, kaydetme, izleme ve dinleme yeteneğine sahip olacak.

Tatbikata katılan tugayların sadece personelini getirerek merkezdeki silah, araç ve mühimmatla gerçekleştirdiği tatbikatlar, yaklaşık 23 gün sürüyor.

TATBİKATA KATILAN HARP SİLAH, ARAÇ VE SİSTEMLERİ

Tatbikata katılan harp silah, araç ve sistemleri de seçkin gözlemci gününde basına tanıtıldı. Tatbikatta, Leopard 2A4 tankı, T-155 S/P Fırtına Obüsü, Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı, M-113 A2T1 zırhlı personel taşıyıcı, Drops Aracı, PMKİ faaliyetleri başarıyla sergilendi. Tatbikatta, ASELSAN'ın çeşitli tipteki telsizleri ile X bant uydu sırt sistemi de kullanılıyor.

TATBİKAT

1852 personelin katıldığı tatbikatta dost kuvvetler ''mavi'', düşman kuvvetleri ise ''turuncu'' renkle temsil ediliyor.

Tatbikatın birinci bölümünde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki modern silah ve sistemlerin imkan ve kabiliyetleri sergilendi. İlk olarak keskin nişancı timleri, belirlenen yaklaşık 500 ve bin metre mesafedeki hedeflere Kanas keskin nişancı tüfeklerini kullanarak başarıyla ateş etti. Leopard 2A4 tankı da dalgalı arazide ilerleyerek yüzde 60'lık yükseltiden ve bir dizi engelden geçti. Daha sonra arızalı bir tank motorunun değiştirilmesi de sergilendi. Normal şartlarda mobil onarım timinin asgari 45 dakikada gerçekleştirebildiği motor onarımı, motorun 20 dakikada değiştirilmesiyle göreve hazır hale getirildi.

Stinger füzesi ile stinger portatif hava savunma timi de milli imkanlarla geliştirilen Kalkan radarıyla tespit edilen düşman uçaklarına atış yaptı. Ardından ikinci düşman uçağına her hava koşulunda gündüz ve gece atış yapılabilen kaideye monteli stinger füzesi kullanılarak atış yapıldı.

Envantere en son giren silahlardan Fırtına kundağı motorlu obüsünün, acele şekilde kullanıma hazır hale getirilerek, hedefe nasıl atış yaptığı da tatbikatta başarıyla sergilendi. Obüs, görmeyerek 2 bin 500 metre mesafeye ateş kontrol sistemini kullanarak kendi imkanlarıyla yüz metre çapında etkili mühimmatla atış yaptı.

Son yıllarda envantere giren ve ihtiyaç duyulan mühimmatı harekat alanına taşıyan Drops aracı da gösteri yaptı. 16 ton mühimmatı 800 kilometre mesafeye kadar taşıyabilen araç, iki dakikada birliğin ihtiyacı olan mühimmatı boşalttı. Daha sonra arızalanmış bir konteyner aracı da kurtarıcıyla alınarak bölgeden uzaklaştırıldı.

Muharebe sahasında mayın ve el yapımı patlayıcıların tespiti, işaretleme ve imhasına ilişkin kabiliyetler de tatbikatta sergilendi. Patlayıcı Madde Keşif ve İmha timi, her türlü klasik ve el yapımı mühimmatı etkisiz hale getirebiliyor. Arazideki el yapımı patlayıcının tim tarafından tespitinin ardından bomba robotu vasıtasıyla patlayıcı tesirsiz hale getirildi. Mayın arama köpek timiyle de mayın tespiti, dedektörle kesin olarak yerin belirlenmesi ve tim tarafından imhası gerçekleştirildi. Frekans karıştırma sisteminin de kullanıldığı imha sırasında, milli imkanlarla üretilmiş kıyafet giyen tahrip uzmanı tarafından mayın başarıyla patlatıldı.

İKİNCİ BÖLÜM

Tatbikatın ikinci bölümünde de mavi ve turuncu ülke arasındaki siyasi sorunların neden olduğu çatışma ortamı sergilendi. İki ülke arasındaki sorunların tarafları çatışma noktasına getirmesi ve sınırda yaşanan olaylar üzerine mavi ülke, Turuncu ülkeye askeri harekata karar verdi.

İlk olarak Özel Kuvvet timi, havadan 10 bin fitten serbest paraşüt atlayışla düşman kuvvetlerinin arkasına sızma harekatı başlattı. Mavi Hava Kuvvetlerinin yaptığı keşif uçuşlarının ardından Turuncu ülke birliklerinin konumunda değişiklik olup olmadığı mini İnsansız Hava Aracı (İHA) ile tekrar kontrol edildi. İHA'dan alınan görüntüler, uçaklardan alınan fotoğraflarla karşılaştırıldı. Görüntülerde, düşman birliklerinin takviye edildiği ve mayın tarlası oluşturulduğu tespit edildi.

Bu sırada C-130 nakliye uçağıyla da hazırlanan bildiriler, Turuncu ülkeye atılarak, bilgi destek faaliyeti icra edildi. Turuncu'nun komuta kontrol sistemini tahrip etmek amacıyla harekete geçen Özel Kuvvet timi, düşmana fark edilmeden sızarak düşman karargahını tahrip ederek etkisiz hale getirdi.

Karargahın imhasının ardından topçu birlikleriyle beraber manevra birliklerinde görmeden ateş edebilen silahlar da hazırlık ateşine başladı. Tespit edilen Turuncu zırhlı birliğine de Hava Kuvvetleri tarafından taarruz icra edildi. İki F-16 uçağı, düşman zırhlı birliğini başarıyla etkisiz hale getirdi. Mekanize piyade taburu da F-16 atışlarının ardından Turuncu ülke birliklerine doğru taarruza geçti. Taarruz çıkış hattına yanaşan mekanize birlikler, bu sırada körletme sisi kullanarak düşman birliklerinin kendilerine atış yapmasını engelledi. Düşmanın görmeyerek gerçekleştirdiği atışlara maruz kalan tank ve mekanize unsurlar, ateş altına alınan bölgeyi kapaklarını kapatarak süratle geçti. Turuncu ileri unsurlarını kademeli olarak geri çekerken, Mavi unsurlarını tanksavar ateşi altına aldı. Mavi birlikleri de Turuncu'nun geri çekilen unsurlarını ateş altına alarak tahrip etti. Mavi ülke mekanize piyade taburuna bağlı tank birliği de düşman unsurlarına doğru ilerleyişini sürdürdü. İHA'dan alınan bilgilerde düşman tank bölüğünün hareket halinde olduğunun tespiti üzerine yakın hava desteği istendi. Turuncu ülkenin, telsiz karıştırma sistemini çalıştırmasına karşın, ASELSAN tarafından üretilen PRC/VRC 9600 telsiz cihazı kullanılarak bu sistemden etkilenmeden muhabereye devam edildi. Ardından mayın silindiri kullanılarak mayınlı sahanın başlangıcı tespit edilerek buradaki mayınlar patlatıldı. Silindirin geri çekilmesinin ardından mayınlı sahada 10 metre eninde yüz metre uzunluğunda geçit açıldı. Mayınlı sahanın geçilmesinin ardından zırhlı araçların geçemeyeceği bir bölgenin tespiti üzerine, harekata yaya olarak devam edilmesine karar verildi. Zırhlı araçlardaki piyade mangaları, açılan geçitten yaya olarak düşman mevzilerine doğru ateş desteği altında ilerledi.

Bu sırada, komando bölüğünün hava hücum harekatına karar verilirken, bölgenin yumuşatılması için hava kuvvetlerine bağlı F-16'lar tarafından düşman zırhlı araçları ateş altına alınarak vuruldu. Topçu birlikleri de düşman zırhlılarını ateş altına aldı. Bölgede kalması muhtemel düşman unsurlarının etkisiz hale getirilmesi için taarruz helikopterleri de harekete geçirildi. Taarruza arama-kurtarma helikopteri de eşlik etti. Mavi'nin muharebe ileri karakolu birlikleri geri çekilirken, iki Kobra helikopterinin atışlarının ardından üç adet Sikorsky tipi helikopterle hava hücum harekatı gerçekleştirildi. Mavi'nin tanklarla başlattığı karşı harekatta da düşman zırhlı hedefleri etkisiz hale getirilerek ele geçirildi. Harekat bölgesine C-130 nakliye uçağıyla havadan malzeme atımıyla tatbikatın ikinci kısmı başarıyla tamamlandı.

Tatbikatın son bölümünde ise tatbikatta kullanılan silahların fiili atışları izlendi. Atış poligonu bölgesindeki atışlarda, Hava Kuvvetlerine ait uçak atışları, Kara Kuvvetlerine ait taarruz helikopteri, Fırtına obüsü, 120 milimetre havan, TOW, MİLAN, 35 milimetrelik uçaksavar ve tank atışları yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ulaştığı eğitim ve harekat kabiliyeti seviyesinin başarıyla sergilendiği atışları, Orgeneral Başbuğ, kuvvet komutanları ile diğer davetliler de izledi.

Tatbikat, Orgeneral Başbuğ'un başarılı personeli ödüllendirmesiyle tamamlandı.

ORGENERAL BAŞBUĞ'UN KONUŞMASI

Orgeneral Başbuğ, ödül töreni öncesinde yaptığı konuşmada, geçen yıl Şereflikoçhisar'da tatbikat yapmayı planladıklarını ve bugün bunu gerçekleştirdiklerini belirtti. Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

''Burada gerçekleştirilen tatbikat, canlandırılması ve icrası açısından mükemmel bir tatbikat oldu. Tatbikatın başlangıcında özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterine yeni giren silah, araç ve gereçlerin tanıtımı sizlere de yapıldı. Sonra tatbikatın fiili bölümünü izledik. En son olarak da burada canlı atışlı bölümü izledik. Bugün izlemiş olduğumuz tatbikat sonucunda, gerçekten tatbikata katılan Kara ve Hava kuvvetlerimizin birliklerinin eğitim seviyelerinin en üst seviyede olduğu ve kendilerine verilecek görevleri her an yerine getirebilecek yetenekte olduklarına hep beraber şahit olduk ve bunu izledik. Bu nedenle ben bu tatbikatın planlanması ve icrasında emeği geçen tüm komutanlara ve personele teşekkür ediyorum. Göstermiş oldukları başarılardan dolayı da herkesi kutluyorum.''

Tatbikat alanı hakkında da bilgi veren Orgeneral Başbuğ, Şereflikoçhisar atışlı tatbikat alanıyla ilgili çalışmalara 2002'de başlanıldığını belirterek, bugün geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tatbikat alanının tugay seviyesindeki bir birliğin fiili olarak atışlı tatbikat da dahil olmak üzere yapabileceği çok güzel bir arazi olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, arazinin büyük bölümünün istimlak edildiğini, tugay seviyesindeki zırhlı ve mekanize birliğin tatbikat yapabilmesi için ideal bir arazi yapısına kavuşturulduğunu anlattı. Kara Kuvvetlerinin mekanize ve zırhlı birliklerinin belirli bir program dahilinde buraya tatbikat için geldiklerini belirten Orgeneral Başbuğ, gelecek Kasım ayında tatbikat alanının tamamlayıcı olan lazerli çatışma simülatör sistemlerinin devreye gireceğini bildirdi. Simülatörlerin gelmesiyle tatbikat alanının arzulanan seviyeye ulaşacağını belirten Orgeneral Başbuğ, şöyle devam etti:

''Bu lazerli çatışma simülatörleri bizim için çok önemli. Bu ne demek? Personelin, bütün araç, gereçler, tank, hangi silah sistemleri olursa üzerlerinde birer almaç lazer olacak. Karşı kuvvet ve dost kuvvetten kim ilk önce atış yapar, isabet yaparsa personel, araç, gereç üzerindekini simülatör derhal alacak. Artık tatbikata katılan birliklerin personel, araç ve silahların göstermiş oldukları başarıları artık matematiksel olarak göreceğiz. Vurulan tankın hemen işareti yanacak ve hareketsiz kalacak. Diğer sistemler için de geçerli. Bu bir Türk firması tarafından yapılıyor. Kasım ayında bunları da aldıktan sonra şunu iddia ediyorum ki gerçekten Şereflikoçhisar'daki bu tatbikat alanı, belki Avrupa ve dünya çapında mükemmel bir eğitim tesisi olma hüviyetine kavuşacak.''

Orgeneral Başbuğ, buradaki tatbikattan, planlanması ve icrası yönünden fevkalade memnun olduğunu ifade ederek, ''Her açıdan mükemmel bir tatbikat izledik. Çok faydalı bir tatbikat olduğunu düşünüyorum'' dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim