• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

TÜSİAD, Kyoto protokolünden yana

TÜSİAD, Kyoto protokolünden yana
TÜSİAD, Kyoto Protokolünün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye’yi söz sahibi kılacağını bildirdi.

TÜSİAD, “AB ile müzakere sürecinde olan Türkiye’nin AB’nin taraf ve lokomotifi olduğu Kyoto Protokolünü er ya da geç imzalaması gerekecektir. Sera gazı emisyonlarının uluslararası bir çaba ile azaltılması için sorumluluk ve vizyon sahibi bir ülke olarak Türkiye de kendine en uygun koşullarda ivedilikle taraf olmalıdır” açıklamasında bulundu.

TÜSİAD’tan yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM Dış İşleri Komisyonu'na sevk edildiği belirtilerek, Kyoto Protokolüne taraf olan ülkeler 2009'da başlayacak yeni sürecin şekillendirilmesine ilişkin çalışmalara başladığı kaydedildi.

Bu sürece dahil olmak isteyen ülkeler 2008 sonuna kadar, Kyoto Protokolünü imzalamak zorunda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, imzalamayan ülkelerin ise bundan sonraki dönemde şartları olduğu gibi kabullenmek zorunda kalacakları vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:
“Dolaysıyla, Türkiye'nin sera gazlarının azaltılmasına yönelik yeni dönemle ilgili hazırlıklarda çekinceleri ve şartlarını müzakere edebilmesi için Kyoto Protokolünü onaylaması gerekmektedir.
Türkiye, Protokolü imzalasa dahi süreç halihazırda başladığı için teknik olarak 2008-2012 aralığında herhangi bir yükümlülük altında olmayacaktır. Ancak, Kyoto Protokolünün imzalanması 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye’yi söz sahibi kılacaktır. Halihazırda, AB ile müzakere sürecinde olan Türkiye’nin AB’nin taraf ve lokomotifi olduğu Kyoto Protokolü’nü er ya da geç imzalaması gerekecektir. Ancak, Kyoto Protokolüne taraf olmak AB üyeliği için zorunlu bir adım olarak algılanmamalıdır. Sera gazı emisyonlarının uluslararası bir çaba ile azaltılması için sorumluluk ve vizyon sahibi bir ülke olarak Türkiye de kendine en uygun koşullarda ivedilikle taraf olmalıdır.”
TÜSİAD açıklamasında, sera gazı azaltımının fayda-maliyet hesaplamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kamu ve özel sektörün tüm alt sektörlerinde detaylı salınım envanterinin çıkarılması gerektiği belirtildi. Türkiye’de kayıt dışı ekonominin oranın da göz önünde bulundurularak bu tür bir envanter çalışmasına başlanılması önerisinin yapıldığı açıklamada, böyle bir çalışmanın Türkiye’nin müzakere sürecini doğru bir şekilde sonuçlandırması için hayati önem taşıdığı kaydedildi.
TÜSİAD açıklamasında, “AB Çevre Mevzuatının bir parçası olan Kyoto Protokolü’ne uyum maliyeti ile Türkiye’nin AB Çevre Mevzuatına uyum maliyetleri birbirinden farklı değil entegre olarak düşünülmelidir. Sanayi, ulaşım ve enerji sektörlerinde çevreyle dost teknikler ve temiz teknoloji üretim birimleri kullanılarak çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik sağlanabilir. Bu yolla, rekabetçi avantaj ve hammadde verimliliği yaratılacaktır. Bu sayede üretim kalitesini yükselten Türkiye, düşük teknolojili üretim yapan ülkelere karşı da ciddi bir rekabet avantajı elde edebilecektir” görüşüne yer verildi.

(ANKA)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim