• BIST 116.322
 • Altın 165,951
 • Dolar 3,9323
 • Euro 4,8368
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 17 °C

'Turkcell hukuka aykırı hareket ediyor'

'Turkcell hukuka aykırı hareket ediyor'
Türk Telekom, Turkcell'in etkin piyasa gücünü kötüye kullandığını ima ederek, bunun piyasada adil olmayan bir durum yarattığını bildirdi. Turkcell'in hukuka aykırılığının, Telekomünikasyon Kurulu'nun kararıyla tespit edildiğini bildiren Türk Telekom, "Hak
(ANKA) - Türk Telekom, Turkcell'in etkin piyasa gücünü kullanış biçiminin adil olmayan bir durum yarattığını bildirdi. Turkcell'in hukuka aykırılığının, Telekomünikasyon Kurulu'nun kararıyla tespit edildiğini savunan Türk Telekom, "Turkcell'in, emredici Kurul kararını yerine getirmemesi sonucu, hem fazla ödenen ara bağlantı ücretleri, hem de yıkıcı fiyatlamadan kaynaklanan adil olmayan rekabetten dolayı şirketimiz ciddi miktarda trafik ve gelir kaybına maruz kalmıştır" açıklamasında bulundu.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, Turkcell'in, telekomünikasyon sektöründe hakim ve sektörde etkin piyasa gücüne (EPG) sahip operatör konumunda olduğu belirtilerek, hem Türk Telekom'un, hem de Turkcell'in EPG statüsüne sahip olduğu, ancak iki şirketin bundan doğan yükümlülüklerinin farklı olarak belirlendiği anlatıldı. Açıklamada, bunun, adil olmayan bir durum yarattığı kaydedilerek, "Örneğin, Türk Telekom'un bütün tarife değişiklikleri veya piyasaya sunduğu yeni ürünler onaya tabidir. Ancak Türk Telekom'un rekabet içinde bulunduğu etkin piyasa gücünü haiz diğer operatörler ile diğer yerleşik operatörler için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır" denildi. -"TURKCELL, HUKUKA AYKIRI HAREKET EDİYOR"- Açıklamada, Turkcell'in, kendi şebekesinde başlayan ve sonlanan aramalara uyguladığı perakende ücretlerini, diğer operatörlerin şebekesinde başlayan ve Turkcell şebekesinde sonlanan aramalara uyguladığı çağrı sonlandırma ücretlerinin altında tuttuğu ileri sürülerek, bu durumdan dolayı Turkcell'in uzun süredir hukuka aykırı bir şekilde hareket ettiğine ilişkin ciddi bulguların olduğu savunuldu. "Söz konusu hukuka aykırı uygulamalar, Telekomünikasyon Kurulu'nun 25.09.2007 tarih ve 2007/DK-07/527 sayılı kararı ile de tespit edilmiştir" denilen açıklamada, Turkcell'e şebeke içi tarifelerini, diğer işletmecilere uyguladığı çağrı sonlandırma ücreti seviyesine çıkarması için 1 Kasım 2007 tarihine kadar süre verildiği, ancak Kurul Kararının gereğinin yerine getirilmediği öne sürüldü. Açıklamada, Turkcell'in, Avea'nın şebekesinde sonlanan arama ücretleri gibi şebeke dışı perakende ücretlerini artırmak suretiyle ayrımcı ve rekabeti engelleyici uygulamalar yaptığı iddia edilerek, Telekomünikasyon Kurulu'nun kararı ile bu uygulamaların da yasadışı olduğunun tespit edildiği bildirildi. -"TÜRK TELEKOM, HAKLARINI KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ HUKUKİ YOLA BAŞVURACAK"- 2007'de Telekomünikasyon Kurulu tarafından Türk Telekom çağrı sonlandırma ücretlerinde bir önceki yıla göre yüzde 19, Turkcell çağrı sonlandırma ücretlerinde ise sadece yüzde 3 oranında indirim yapıldığına işaret edilen açıklamada, "1 Nisan 2008'den itibaren geçerli olan Standart Arabağlantı Referans Ücret Tarifeleri ile çağrı sonlandırma ücretlerinde Türk Telekom için bir önceki yıla göre yüzde 10, Turkcell için ise yüzde 33 oranında indirim yapılması memnuniyet vericidir" denildi. Açıklamada, Türk Telekom'un, haklarını korumak için yasadışı ve rekabeti engelleyici uygulamalara karşı her türlü hukuki yola başvuracağı vurgulanarak, "Turkcell'in hukuka aykırılığı TK Kararı ile de tespit edilen uygulamaları ve emredici Kurul kararını yerine getirmemesi sonucu, hem fazla ödenen ara bağlantı ücretleri, hem de yıkıcı fiyatlamadan kaynaklanan adil olmayan rekabetten dolayı şirketimiz ciddi miktarda trafik ve gelir kaybına maruz kalmıştır" denildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim