• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 13 °C

Türkan Saylan'ı kaybettik

Türkan Saylan'ı kaybettik
ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan yaşamını yitirdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan tedavi gördüğü habstanede sabah 05.20'de hayata gözlerini yumdu. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde kanser tedavisi sürdürülen ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan'ın doktorları yaşam destek tedavisi uyguluyordu. Saylan'ın uykusuzluk şikayeti üzerine uyku ilacı yardımı ile rahat uyumasının sağlandığı ve kan değerlerindeki düşüklük nedeniyle kemoterapi uygulamasına son verildiği bildirilmişti.

Acı haberi alan sevenleri İstanbul Çapa Tıp Fakültesi önünde toplanmaya başladı.


TÜRKAN SAYLAN KİMDİR?

Ergenekon soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda evinde arama yapılan ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, İstanbul-Çağlayan Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonun kilit ismi.

Saylan, 13 Aralık 1935 İstanbul'da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin ilk mütahhitlerinden Fasih Galip Bey ile evlendikten sonra müslüman olup Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğüdür. 1968 yılında İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başlamıştır. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim görmüş, 1974 de Fransa’da 1976’da yine İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yapmış, 1972’de doçent, 1977’de profesör olmuştur. 1982 – 1987 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981 – 2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürütmüştür. 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev almış ve 1996’ya kadar Müdür Yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatölüğünü yapmıştır. Dermatoloji kliniğinin öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalışmış ve 13 Aralık 2002 tarihinde emekli olmuştur.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başlamış, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurmuştur. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verilmiştir. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır.

Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer almıştır. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yapmıştır.

1989’da, bir grup Atatürkçü aydın tarafından devrim yasalarını ve laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularındandır ve halen Genel Başkanlığını yürütmektedir.

14 Nisan 2007 Ankara-Tandoğan ve 29 Nisan 2007 İstanbul-Çağlayan Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonunda ve icrasında bulunmuştur.

1990’da oluşan “Öğretim Üyeleri Derneği”nin kurucusudur ve ilk dönem II. Başkanlığını yapmıştır.

1995’de mezun olduğu lise için oluşturulan Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı'nın (KANKEV) üyesidir.

1995’de kurulan Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı (TÜRKÇAĞ)’nın kurucusu ve başkanıdır. Birçok mesleki ve sosyal derneğin üyesidir.

Gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı, sürdürmektedir.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2 Şubat 2001’de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmiş ve bu görev Şubat 2007’de bitmiştir.

2003 – 2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.


Ödülleri

-1996’da İstanbul Üniversitesi kendisine “Atatürk İlke ve Devrimleri” ödülünü vermiştir.

-İngiltere dermatologlarının derneği olan Dowling Kulübü (1978) ve "Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği" (1996) tarafından onur üyesi seçilmiştir. Bugüne kadar çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

- “Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü” İstanbul Üniversitesi (1996),

- “Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü” (1990),

- “Melvin Jones Ödülü” (1991),

- “Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü” İncirli Lions (1996),

- “Kuvayi Milliye Ödülü” Haliç Rotary (1997),

- “Fahrettin Kerim Gökay Ödülü” Türk Lions Vakfı (1997),

- “Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü” (1998),

- “75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998),

- “Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü” ADD İstanbul Şubesi (1999),

- “Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur” ödülü (2000),

- İtalya “Foyer des Artistes Kurumu Ödülü” (2001),

-Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”,

- “Atatürk Ödülü” Amerika / Atatürk Topluluğu (2001),

- “Sanat Kurumu Onur Ödülü” (2002),

- “Atatürk / Çağdaşlık Ödülü” Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003),

- “Üstün Hizmet Ödülü” Yıldız Teknik Üniversitesi (2004),

- Eğitim yaptığı katkılar nedeniyle “Eğitim Ödülü” TED Koleji,

- “Kendinden once hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” Rotary Kulübü,

- “İnsan Hakları Ödülü” İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004),

- “Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü - Tempo Dergisi (2004),

-Kültür Üniversitesi’nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri arasında yaptığı anket sonucunda “Yılın En Yürekli Kadını Ödülü” (2004) ,

-“Puduhepa Ödülü” - Adana Kütür Sanat Derneği (2005),

- “Meslek Hizmetleri Ödülü” Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005),

- “Toplumsal Barış Ödülü” Barış Radyo,

- “İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü” -

- SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı (2005),

- “İyi Kalpli Ol Ödülü” Türk Kalp Vakfı (2006),

- “Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü” Dünya Gazetesi (2006),

- “ÇEK Eğitim Ödülü”, Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006).


Saylan hakkında notlar

-Saylan, "Anayasa Mahkemesi'nin, odak olduğu gerekçesiyle AKP'ye verdiği ceza eğer hâlâ doğru değerlendirilemez ve halkımıza meydan okuma ve bildiğini, işine geleni kimselere danışmadan ya da salt yandaşlarla kafa kafaya vererek yapma alışkanlığından uzaklaşılamazsa, ülkede ve halkın çoğunda yaratılan huzursuzluk ve güvensizlik azalmayacak, aksine artacaktır." görüşlerini belirttiği bir yazısında Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun kıyafetinden cami imamlarının söylemlerine ve Alevi köylerine yapılan camilere kadar bir çok konuyu gündeme getirmişti. Saylan, Diyanet'in yeniden şekillendirilmesi gerektiğini savunmuştu.

- AKP hakkında açılan kapatma davası hakkında, "Bütün bu odak olma olaylarından sonra, halk olarak hepimize düşen görev, rejim karşıtı tüm irili ufaklı olayları belgeleyip ilgililere sunmak ve ardını aramaktır. Hukuk bir üstyapı değil bir altyapıdır, unutmayalım ve ona güvenelim. İsterseniz işe ruhsatsız Kuran kursundaki 18 kızımızın başına gelenleri halkça sorgulayarak başlayalım, ne dersiniz?!"

Saylan çağrısında AKP hakkında yeni bir dava açılabilmesi için başsavcılığa vakit geçirmeksizin yeni deliller toplanması çağrısında bulmuştu. İlk delil olarak da Konya'da yıkılan yurt binası olayından başlanması gerektiğini belirtmişti.

- Prof. Dr. Saylan'ın türban hakkındaki görüşleri "Yurtdışında, kapalı kızların üniversitelere gideceğini öğrendik. Bu Türkiye için büyük bir ayıptır. Biz onca yıldır orada hep övgü alırdık. Ülkemiz hep övülürdü. Atatürk övülürdü, laik sistemimiz övülürdü. Ama bu kez Amerikalısından tutun Japon'una kadar herkes 'Türkiye nereye gidiyor' diye sordu. Ben de onlara 'siz rahat olun, biz kadınlar olarak bu anayasa değişikliğine izin vermeyeceğiz' dedim. Demokrasi bu mudur? Herkes üniversiteye gidebilir mi? Kurallarımız yok mu? Çok önemli bir aşamadan geçiyoruz. MHP'nin payandalığını ise hiç affetmiyorum." diyerek türbana olan tepkisini dile getirmişti.

Prof. Dr. Saylan,"Bu çocukların arka bahçe olarak kullanılması zorumuza gidiyor" diyerek "Bunun için sonuna kadar savaşacağız. Bu savaş demokratik yollarla olacak" demişti.

SAYLAN'IN CENAZESİ ÇARŞAMBA GÜNÜ ZİNCİRLİKUYU MEZARLIĞI'NDA DEFNEDİLECEK

Saylan, 19 Mayıs Salı günü yani yarın İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

ÇYDD yöneticileri, Türkan Saylan'ın naaşının büyük ihtimalle 19 Mayıs Çarşamba günü Zincirlikuyu'da defnedileceğini söyledi. 19 Mayıs'ta önce Lütfi Kırdar’da saat 14'te bir tören düzenlenecek. Arıdndan Teşvikiye'de öğle namazı kılınıp, Zincirlikuyu mezarlığında Saylan toprağa verilecek.

Dernek yöneticileri, cenaze törenini yarın yapmayı planladıklarını, ancak şehir dışından gelmek isteyen birçok kişinin dileğini de göz önünde tutmak istedikleri için 19 Mayıs'ı seçtiklerini belirtti.

Türkan Saylan'ın ölüm nedeni organların genel yetersizliği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan'ın sabah saatlerinde hayatını kaybettiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi önünde, doktorları basın açıklaması yaptı. Saylan'ın 19 senedir meme kanseri tedavisi gördüğünü belirten doktorları, bilincinin son 24 saatte kadar açık olduğunu belirtti. Doktorları Seylan'ın ölüm sebebini ise "vücuttaki organların genel yetersizliği" olarak açıkladı.

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi önünde hayatını kaybetmesi üzerine doktorları hastane önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Uzman Dr. Yavuz Dizdar, Saylan'ın 19 senedir Onkoloji Hastanesi'nde meme kanseri tedavisi gördüğünü belirtti.

Sürecin 7 yılının ilerlemiş hastalık tablosu şeklinde seyrettiğini belirten Dizdar, "Tedavi konusunda tıbbın sunduğu bütün olanaklar kullanılmıştır. Buna karşılık son 2 haftalık süreçte vücut fonksiyonlarının tedrici olarak bozulması üzere onkolojik tedavi sonlandırılmış, destek tedavisi ise sürdürülmüştür. Sayın Saylan bütün girişimlere rağmen bu sabah 04.45'de hayata gözlerini yummuştur." diye konuştu.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Saylan'ın doktorlarından Pınar Saip ise, Saylan'ın bilincinin son 24 saate kadar açık olduğunu aktardı.

Saylan'ın son 24 saate kadar suyunu içip dondurmasını yediğini belirten Saip, basın mensuplarının soruları üzerine Saylan'ın, "Ben bütün randevuları tamamladım. Bana düşen bütün görevleri yerine getirdim ölüme hazırım." mesajını verdiğini belirtti.

Saip, Saylan'ın vücuttaki organların genel yetersizliği sonucu hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Türkan Saylan'ın yakınları ve komşuları, evinin önüne çiçek bıraktı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan'ın hayatını kaybetmesi üzerine bazı yakınları ve komşuları evinin önüne geldi. Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği üyeleri de Saylan'ın evinin önüne çiçek bıraktı.

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi'nde hayatını kaybetmesi üzerine bazı sevenleri ve komşuları, Arnavutköy Beyazgül Sokak'taki bulunan evinin önüne gitti.

Saylan'ın evinini önüne gelen Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği üyeleri evin kapısına "Türkan Hoca sen rahat uyu, çağdaş yaşama, çağdaş eğitime ve okuttuğun binlerce öğrenciye sahip çıkacağız." yazılı kağıtlar yapıştırdı.

Bazı dernek üyeleri kapıya çiçekler bırakırken, bu sırada bazı vatandaşların da gözyaşı döktüğü görüldü.

Serap Güngör Ayse isimli ÇYDD üyesi kadın ise, Saylan'ın evinin önüne gelerek Yasin-i Şerif okudu.

Türkan Saylan'ın cenazesi morgdan alındı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan'ın cenazesi, İstanbul Tıp Fakültesi Morgu'ndan alındı.

Saylan'ın cenazesinin Zincirlikuyu Mezarlığı Gasılhanesi'ne götürüldüğü öğrenildi.

Saylan'ın tabutunun ambulansa taşınmasına Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yardım etti.

Türkan Saylan'ın çalışma masasına karanfil ile kitapları bırakıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan'ın ÇYDD Genel Merkezi'ndeki çalışma masasına, sevenleri tarafından karanfil ve kitapları bırakıldı. Genel merkez önüne gelen bazı ziyaretçiler de taziye defterine duygularını yazdı.

Tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan'ın çalışma odasına sevenleri tarafından karanfil ve Saylan'ın kitapları bırakıldı. Saylan'ın kitaplarını yan yana dizen ÇYDD çalışanları, kitapların etrafına çok sayıda karanfil bıraktı. Bina cephesine ise Türk bayrağı ve Türkan Saylan'ın fotoğrafı asıldı.

Bu arada, ÇYDD Genel Merkezi'ne gelen ziyaretçiler, taziye defterine duygularını yazdı. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim