• BIST 90.383
 • Altın 144,353
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 10 °C

Taşıt vergisinde karmaşa

Taşıt vergisinde karmaşa
MTV ödemenizi kontrol edin. Bazı taşıtların vergisi eksik alınmış, bazılarından hiç alınmamış. Bu vergiler faiziyle alınacak.

Bazı araçlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi eksik alınmış ya da hiç alınmamış. Gelir İdaresi Başkanlığı bunların mükelleflerden gecikme zamları ile birlikte takibi yoluna gidildiği söyledi.

1 Ocak 2004 ve 31 Aralık 2007 tarihleri arasındaki dönemlerde de tahakkuk ettirilen zamların tahsilinden de vazgeçildi.

EKSİK VERGİ ALINMIŞ

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 25 Aralık 2003 tarihli ve 5035 Sayılı Kanunla, motorlu taşıt vergi sisteminde değişiklik yapıldığı, bu değişiklik sonrasında ise bazı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinin, çeşitli nedenlerle eksik tahakkuk ettirildiği vurgulandı.

Bu kapsamda, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununa göre Panel Van olarak tanımlanmış bazı taşıtların motorlu araç tescil belgesinde kamyonet olarak kayıtlı olması nedeniyle, kamyonet tarifesine göre vergilendirildiği, araç tescil belgesinde motor silindir hacmi ''1.3'' olarak belirtilen bazı otomobillerin, 1341 cm3 motor silindir hacmine sahip olduklarının tespit edildiği belirtildi.

BAZI ARAÇLARDAN HİÇ VERGİ ALINMAMIŞ

Aynı şeklide bazı taşıtların da, istisna kapsamındaki taşıtlar arasında sayılmamasına rağmen, hatalı değerlendirmeler neticesinde motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu tür hataların düzeltilmesi için geçmişe dönük olarak ilave ve yeni tahakkuklar yapılarak, bunların mükelleflerden gecikme zamları ile birlikte takibi yoluna gidildiği de ifade edildi.

İLAVE MTV TAHAKKUK ETTİRİLENLERE MÜJDE

Gelir İdaresi Başkanlığı açıklamasında, yeni çıkarılan Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü ile Tahsili Hakkında Kanun ile 1 Ocak 2004 ve 31 Aralık 2007 tarihleri arasındaki dönemlerde, hatalı belirlemeye bağlı olarak geçmişe dönük yapılan ilave tahakkuklar ile istisna ve muafiyetteki hatalı uygulamaların düzeltilmesi neticesinde gerçekleştirilen ilave tahakkuklar için hesaplanan gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçildiğine dikkat çekildi.

Bu nedenle, ilave motorlu taşıtlar vergisi tahakkuk ettirilen mükelleflerin, 30 Haziran 2008 tarihi mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine başvurması gerektiği belirtildi.

Ancak uygulamadan yararlanmak isteyen mükelleflerin ödenmeyen ilave motorlu taşıtlar vergisini ödemesi, dava açmayacaklarını veya açmış oldukları davalardan vazgeçtiklerini bildirmeleri gerektiği vurgulandı.

GECİKMEYİ ÖDEYENLERE İADE EDİLECEK

Kanunda süre uzatımına ilişkin yetki bulunmadığından, mükelleflerin bu tarihi beklemeden müracaatlarını yapmaları da istenen açıklamada, daha sonra şöyle denildi: ''Kanunun yayımı tarihinden önce sayılan nedenlerden dolayı tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergilerine ilişkin hesaplanan gecikme zamlarını ödeyen mükelleflere yapmış oldukları ödemeler, 30 Haziran 2008 tarihine kadar yapacakları yazılı başvuruları üzerine red ve iade edilecektir. Yapılan düzenlemeyle gerek mükelleflerimizin gerekse idarenin zaman ve iş gücü kaybı ile yargı masraflarına maruz kalmaları engellenerek, on binlerce mükellefin mağduriyetinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.''

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim