• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 6 °C

Son Mustafa uğurlandı

Son Mustafa uğurlandı
Kurtuluş Savaşı'nın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl Selimiye Kışlası'ndaki törenle uğurlandı.

Son Çılgın Türk... Kurtuluş Savaşı'nın yaşayan son neferi... Gazi Albay Mustafa Şekip Birgöl'ü devlet töreniyle kurtardığı vatanın topraklarına emanet ettik... Cenaze töreninde gözyaşı sel oldu... Binlerce insan son Çılgın Türk'ünü uğurlamaya koştu... Bu tarihi güne "koşarak" değil ancak yardımla gelebilen biri vardı... Günlerdir gazete ve televizyonlardaki haberlere bakıp gizli gizli ağlıyordu... Onun adı Fatih Düdükçü... Gencecik bir fidan... 1995 yılında Hakkari Yüksekova'da vatan görevini yaparken hainlerin mayın tuzağına düştü... İki bacağını kaybetti... Hayata hiç bir zaman küsmedi... Çünkü o da bugün verdiğimiz son Kurtuluş Savaşı Gazisi "Mustafa" gibi pırıl pırıldı... Annesine babasına, "Ne olur beni Gazi Mustafa'nın cenazesine götürün" dedi... Annesi ve babası onu kırmadı... Taksiye atladılar, gazi oğullarını Selimiye Kışlası'ndaki cenaze törenine getirdiler... Son Gazi "Mustafa"'nın cenazesindeki Gazi Fatih kalabalığın arasında adeta sessizce bağırıyordu: ÇILGIN TÜRKLER BİTER Mİ?

SELİMİYE KIŞLASI'NDA İNSAN SELİ VARDI

Birgöl için ilk tören, 1. Ordu Komutanlığının Selimiye Kışlası'nda düzenlendi.

Tören, Emekli Piyade Albay Mustafa Şekip
Birgöl'ün Türk bayrağına sarılı naaşının, katafalka konulmasıyla başladı.

Törene, son gazinin kızı İpek ve eşi Mehmet Artunç, Cumhurbaşkanı Vekili Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bazı eski Genelkurmay Başkanları, askeri ve sivil erkan, gaziler ile öğrenciler katıldı. Katılanlar arasında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de bulunuyor.

Emekli Piyade Albay
Birgöl'ün naaşının konulduğu katafalkın çevresine, Genelkurmay Başkanlığının Kurtuluş Takımı Askerleri yerleştirildi.

Naaşın arkasında, “Son Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip
Birgöl 1903-2008” yazısı ile etrafı kırmızı beyaz çiçeklerle bezeli gazinin üniformalı gençlik fotoğrafı yer aldı. Katafalkın önüne ise gazinin İstiklal Madalyası konuldu.

'SİZLER KADAR KARARLIYIZ'

Son gazinin cenaze töreninde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, ''Bu kahramanlara İstiklal Madalyası vermek için 1927'de özel bir kanun çıkarılmıştır.Sonra da yurdun her köşesinde görevlerini yaptılar. Albayımıza bir şey söylemek isteriz. Bütün hayatınız boyunca sosyal sıkıntı içindeki bir Türkiye'de savaştınız. Bugünkü Türkiye o zamanın Türkiyesi'nden çok farklı. Sıkıntılarımız farklı değildir. Ama çok cesuruz. Sizler kadar kararlıyız. Hiçbir şeyden kokmuyoruz. Siz önce biz arkada bu yola devam ediyoruz.'' dedi.

'SON ÇILGIN TÜRK'Ü UĞURLUYORUZ'

Yazar Tugut Özakman ise ''Milli mücadelenin son gazisini ebediyete uğurluyoruz. Aramızdaki son çılgın Türk'ü ebediyete uğurlamak için burdayız.Atatürk'e minnetimizi ve bağlılıklarımızı götürmesini diliyoruz.'' şeklinde konuştu.

'SON ÇINARI KAYBETTİK'

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ''Aziz milletin başı sağolsun'' diyerek konuşmasına başladı. Yazıcı törende yağtığı konuşmada ''
Birgöl kalbimizin en derin yerinde canlı ve diri. Son çınarımızı kaybetmiş olabiliriz. Ama onların emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti bugün çok daha güçlü yaşıyor. Söz veriyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşayacaktır'' diye konuştu.

'SON ÇILGIN TÜRKLER TÜKENMEZ'

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan da konuşmasında şunları söyledi:

“Onların destanlar yazarak kurduğu Cumhuriyet, yeni kuşaklar tarafından da daha da yüceltilmeye, daha büyük bir Türkiye meydana getirilmeye çalışılarak ama mutlaka özenle korunarak, günümüze kadar taşınmış ve ebediyen yaşatılacaktır. Başka milletlerin çocuklarına masal olarak anlatılanları yaşayan bir milletin çocuklarıyız. Hiç kimse kuşku duymamalıdır ki aziz Mustafalarımızın bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, dünya durdukça duracak, ebediyen yaşayacaktır. Bize bu Cumhuriyeti emanet edenlere, bu Cumhuriyeti kuranlara ve yaşatanlara, bu topraklar için canını verenlere, minnet ve şükran borçluyuz. Bu topraklar için gazi olanlara, minnet ve şükran borçluyuz. Bu toprakları vatan haline getirmek çok zordu. Bu toprakları yaşatmak, bu topraklarda bağımsız kalmak zor bir iştir, ama Özakman’ın da dediği gibi, acaba merhum
Birgöl son çılgın Türk müydü? Nasıl şairin de dediği gibi, ‘Mustafa Kemaller tükenmez’ ise bu çılgın Türkler de tükenmez. Tarih durdukça tükenmeyecektir.”

SON GAZİNİN NAAŞI SELİMİYE CAMİİ'NDE

Konuşmaların ardından
Birgöl'ün naaşı top arabasına konuldu ve Selimiye Camii'ne getirildi.

GAZİLER DIŞARIDA KALDI

Buradaki törene de son gazinin kızı İpek ve eşi Mehmet Artunç, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul Valisi Muammer Güler, emekli Genelkurmay Başkanları Yaşar Büyükanıt ve Hüseyin Kıvrıkoğlu gibi isimler katıldı.

Caminin avlusu yetersiz kalınca çok sayıda kişi, içeriye alınamadı. Cenazeye katılmak isteyen bir grup gazi, polis engeliyle karşılaştı. Bu nedenle gaziler ile polis arasında tartışma yaşandı. Polislerin yer olmadığını belirtmesi üzerine gaziler içeriye giremedi. Son gazi
Birgöl, yüzlerce kişinin katılımıyla öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından tekrar top arabasına konularak defnedilmek üzere Karacaahmet Mezarlığı'na götürüldü.

SON GAZİ DEFNEDİLDİ

İstiklal Savaşı'nın son gazisi emekli Piyade Albay Mustafa Şekip
Birgöl'ün cenazesi, toprağa verildi

Birgöl'ün Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omuzlarında, ilk eşi Pakize Birgöl'ün kabrinin bulunduğu yere getirilerek, dualar eşliğinde defnedildi.

Bu sırada “Saygı atışı”nda bulunuldu. Kur'an-ı Kerim okunması ve duaların ardından
Birgöl'ün mezarının üstü çelenklerle süslendi.

Mustafa Şekip
Birgöl'ün tabutuna sarılan Türk bayrağını, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı öperek, Birgöl'ün ikinci eşi Ayşe Birgöl'e teslim etti. Ayşe Birgöl de bayrağı öperek teslim aldı.

Bayrak tesliminin ardından mezarlık çıkışında Ayşe
Birgöl, kızı İpek ve damadı Bekir Artunç, taziyeleri kabul etti.

Bu arada İpek Artunç, gazetecilerin soruları üzerine düzenlenen
cenaze törenlerinden dolayı başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür ederek, çok üzgün, ama aynı zamanda onurlu ve gururlu olduklarını söyledi.

BALKONLARDAN KARANFİL YAĞDI

Karacaahmet Mezarlığı’na yakın yerde düzenlenen saygı geçişinin ardından
Birgöl’ün tabutu, cenaze aracına konularak naaşın defnedileceği yere getirildi. Saygı geçişi sırasında kızı İpek Artunç’un “Ah babacığım” diye ağladığı gözlendi. Burada Köksal Toptan, Hayati Yazıcı ve Orgeneral İlker Başbuğ aileye taziyelerini iletti.

Tabutun omuzlarda taşındığı sırada vatandaşların da alkış ve el sallayarak
Birgöl’ü son yolculuğuna uğurladıkları görüldü. Bazı vatandaşlar da evlerinin balkon ve pencerelerinden Birgöl’ün tabutuna karanfiller attılar.

Birgöl’ün Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omuzlarında, ilk eşi Pakize Birgöl’ün kabrinin bulunduğu yere getirilerek dualar eşliğinde defnedildi.

Bu sırada “Saygı atışı”nda bulunuldu. Kur’an-ı Kerim okunması ve duaların ardından
Birgöl’ün mezarının üstü çelenklerle süslendi.

Mustafa Şekip
Birgöl’ün tabutuna sarılan Türk bayrağını, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı öperek Birgöl’ün ikinci eşi Ayşe Birgöl’e teslim etti. Ayşe Birgöl de bayrağı öperek teslim aldı.

Gazi
Birgöl’ün kızı İpek Artunç, düzenlenen cenaze törenlerinden dolayı başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür etti.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim