• BIST 106.886
 • Altın 172,653
 • Dolar 4,0740
 • Euro 4,9197
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 23 °C

SON DOSYASI FETHULLAH GÜLEN'Dİ

SON DOSYASI FETHULLAH GÜLEN'Dİ
Cübbeli Ahmet Hoca'nın da aralarında bulunduğu 69 kişiye yapacağı son operasyon Erzurum Özel yetkili savcısına takıldı.

Gözaltına alınan Başsavcı İlhan Cihaner'in portresinde dikkat çeken ilk faaliyeti, 1999 yılında Şırnak'ın İdil ilçesinde görevliyken JİTEM'e soruşturma açması oldu. Başsavcı olarak görev yaptığı Erzincan'da ise İsmailağa cemaatine yönelik operasyona başlayarak adını duyurdu.

1968 Kars doğumlu olan İlhan Cihaner, 2007 yılının Temmuz ayından beri Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyor.

İlhan Cihaner göreve başladığı yıl İsmailağa cemaati ile Fethullah Gülen hakkında soruşturma başlattı.

Cemaate bağlı Medine Vakfı'nın kentte ve bazı ilçelerdeki evlerinde çocuklara yatılı dini eğitim verildiği iddiaları üzerine dinleme kararı alındı. 17 vakıf ve derneğe yapılan baskınlarda gözaltına alınan 26 kişiden 7'si tutuklandı.

Başsavcılığın cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile 'Cüppeli Ahmet Hoca' diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 69 şüpheliyi gözaltına almak için 16 kentte operasyon yapma hazırlıkları ise özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na takıldı.

Erzurum özel yetkili savcısı Osman Şanal, bir ihbar mektubunu dayanak gösterdi ve "cemaatin silahlı olduğu ve anayasa"yı zorla yıkmayı hedeflediğini söyleyerek dosyanın yetki alanına girdiğini savundu.

Erzincan savcılığının iddiasına göre operasyon yapılacak grup silahlı değildi ve ihbar mektubu dosyanın Erzurum'da görülmesini isteyen şüpheliler tarafından gönderilmişti. Bu tarihten itibaren Erzurum ve Erzincan savcılığı arasında yetki kavgası başladı.

Soruşturma elinden alınan İlhan Cihaner hakkında Adalet Bakanlığı 26 yıl hapis istemi ile dava açtı.

İddianemin en dikkat çeken suçlaması ise imar kirliliğine neden olmaktı. Başsavcı Cihaner'in adliye lojmanlarının bahçesine yaptırdığı kameriye ile imar kirliliğine yol açtığı iddia edildi.

Silahlı örgüt olduğu gerekçesiyle İsmailağa cemaatine yönelik soruşturma dosyası elinden alınan İlhan Cihaner'in Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlattığı soruşturma ise sürüyor.

1999 yılında Şırnak'ın İdil ilçesinde görev yapan savcı İlhan Cihaner, JİTEM'le ilgili ilk soruşturmayı açan savcı olarak adını duyurmuştu.

BAŞSAVCI'NIN KALEMİNDEN YAŞANANLARIN İÇYÜZÜ

Başsavcı İlhan Cihaner, gözaltına alınmasına yol açan gelişmeleri 3 ay önce Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) verdiği "yazılı savunma" metninde anlatmıştı. O savunmayı okuyunca bugün olup bitenleri anlamak daha kolaylaşıyor.

İlhan Cihaner, Erzincan'da İsmailağa cemaatiyle ilgili soruşturmanın nasıl başladığını HSYK'ya verdiği savunmada şu sözlerle anlattı:

"Erzincan'da göreve başlamamla birlikte her ay valilikte düzenlenen emniyet toplantılarına katıldım. Bu toplantılarda güvenlik birimleri Erzincan'da bazı dini grupların taban genişletme faaliyetinde bulunduklarını tesbit ettiklerini söylediler.

Söz konusu gruplardan İsmailağa cemaati mensuplarının il genelinde faaliyetlerini arttırdığı tesbit edildi. Ben de kolluk güçlerine bu grubun faaliyetleri konusunda ayrıntılı bir inceleme yapılması talimatını verdim."

BENİM NİYE HABERİM YOK!

Başsavcı Cihaner, iletişim tespit tutanakları çerçevesinde Fethullah Gülen, Süleymancılar ve Nenzil grubunun da soruşturmaya dahil edildiğini belirtti. Aramaların yapılacağı sırada Erzurum yetkili savcılığının dosyayı kendisinden istediğini belirten Cihaner, bazı Adalet Bakanlığı müfettişlerinin de dosyayı Erzurum'a göndermesi yönünde telkinde bulunduklarını öne sürdü.

"Soruşturmanın benden alınmasına anlam veremediğim için Erzurum Başsavcı'sını aradım. Bana "Böyle bir soruşturma yapılıyor, benim niye haberim yok" diye çıkıştı. Ben de böyle bir yükümlülüğüm olmadığını belirttim.

Soruşturmayı sürdürmem halinde "gizliliğin ortadan kalkacağı, bu tartışmanın duyulmasıyla yargının yıpranacağı ve en önemlisi de delilerin karartılacağı" endişesiyle dosyayı göndermeye karar verdim. Bu arada adliyemize teftişe gelen başmüfettiş de dosyayı göndermemin iyi olacağını ima etti."

CEMAAT ÜYELERİ DELİLLER TOPLANMADAN BIRAKILDI

Cihaner, Erzincan jandarmasının kendisini cemaat soruşturması nedeniyle iftira ve komplo ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardığını da anlattı. Cihaner, dosya Erzurum'a gittikten sonra cemaat üyelerinin deliller toplanmadan salıverildiğini öne sürdü.

"İsmailağa cemaati soruşturmasında tutuklanan kişiler haklarında anayasal düzenil zorla değiştirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği halde birkaç ay sonra salıverildiler. deliller toplanmadı, soruşturma çok sınırlı tutuldu."

Cihaner'e ne soruldu, ne cevap verdi?

Erzincan'da makamında ve evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alanarak gece Erzurum'a getirilen Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Özel Yetkili İkinci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklanmanın ardından Başsavcı'ya sorguda neler sorulduğu da ortaya çıktı.

10 saat süren sorgulamada başsavcıya 27 soru soruldu. 10 tanesi Albay Dursun Çiçek ve ıslak imza ile ilgiliydi.

Soru- Albay Dursun Çiçek’i tanıyor musunuz? Daha önce buluştunuz mu? O belgeyi gördünüz mü?

Cihaner: Albay’ı tanımıyorum. Kendisiyle karşılaşmadım. Telefonda bile görüşmedim.

Hemen ardından gizli tanıklarla ilgili soruldu.

Soru- Gizli tanıklara silah sözü verdiniz mi? Onlarla buluştunuz mu? Onları koruyacağınız söylediniz mi?

Cihaner: Bu insanları tanımıyorum.

Diğer soru cemaatlerle ilgiliydi.

Soru- Cemaatlerle ilgili soruşturmayı Erzurum Başsavcılığına neden devretmediniz? Bu cemaatlere silah bırakılması hakkında bir çalışmanız oldu mu?

Cihaner: Kesinlikle mümkün değil. Ben zaten silahsız bir yapılanma olduğu için bu soruşturmayı aldım. Siz silahlı olduğunu iddia ederek bu soruşturmayı benden aldınız.

Başsavcı, 27 soruya cevap verdikten sonra mahkemeye sevk edildi ve tutuklandı.

Erzincan'da İsmailağa cemaatiyle ilgili olarak 2007 yılının sonlarında başlattığı soruşturma Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığına devretmesinin ardından hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinde 'Görevi kötüye kullanma', 'Resmi belgede sahtecilik' 'Suça azmettirme', 'İmar kirliliğine neden olmak' suçlamasıyla 26 yıl hapis istemiyle yargılanmasına karar verilen Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, dün (16 Şubat) makamında bir ilkle yüzyüze geldi.

İSMAİLAĞA CEMAATİ OPERASYONU

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner'in adı 2007 yılında Erzincan'da İsmailağa cemaatine yönelik soruşturmayla gündeme gelmişti.

Ancak bu soruşturma "İsmailağa cemaatinin silahlı olduğu" yolundaki bir ihbar mektubu üzerine, Cihaner'den alınarak özel yetkili savcı Osman Şanal'a verilmişti. Özel Yetkili Savcı Şanal, İsmailağa Cemaati'ne yönelik operasyonun Ergenekon davasındaki İrtica Eylem Planı'nın uygulanması olduğu iddiasıyla soruşturma başlattı, bazı subay ve MİT görevlileri tutuklandı. Cihaner hakkında da görevi kötüye kullanmak ve bazı suçlamalarla Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Cihaner hakkında resmi belgede sahtecilik, suça azmettirme ve adliye bahçesine kameriye yaptırarak imar kirliliğine neden olmak suçlamaları da bulunuyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim