• BIST 93.043
 • Altın 193,699
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 21 °C

Sivil toplumdan gelen ilk tepkiler

Sivil toplumdan gelen ilk tepkiler
Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi ile ilgili sivil toplum kuruluşlarından mesajlar geliyor. İşte Gül'ün Çankaya Köşkü'ne çıkışı ile ilgili gelen ilk tepkiler:

İTO: Türk halkının iradesi, TBMM'de tecelli etmiştir

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesini değerlendirirken, Türk halkının iradesinin, TBMM’de tecelli ettiğini belirterek, Milletin dediği oldu. Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanlığı, iş dünyası için büyük bir şanstır” dedi.

Yalçıntaş, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, TBMM’de gerçekleşen 3. turda 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi değerlendirmede bulundu. Yalçıntaş, bu seçimin Türkiye için hayırlı olmasını diledi ve “Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin Türk demokrasisi için önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. 11. Cumhurbaşkanı, TBMM’de sandığın işaret ettiği yönde seçilmiştir. Bir anlamda Türk halkının iradesi, TBMM’de tecelli etmiştir. Milletin dediği olmuştur” değerlendirmesi yaptı.

“MİLLETİN DEDİĞİ OLDU”

Türkiye’nin 22 Temmuz seçimlerini, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sebebiyle bir erken seçim olarak yaptığını anımsatan Yalçıntaş, Türkiye’de geçtiğimiz dönemde, sayısal tartışmaların gölgesinde yapılan siyasal tartışmalarla suni krizler ortaya çıktığını, istikrara en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde sandığa gidildiği ve Türk halkının, tartışmalarla gerilen ortamda iradesini ortaya koyduğunu ifade etti. Bu irade çerçevesinde oluşan Meclis’in de Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtiğini vurgulayan Yalçıntaş, “Ben bu durum için milletin dediği oldu diyorum” diye konuştu.

“İŞ DÜNYASİ İÇİN BÜYÜK FIRSAT”

Abdullah Gül’ün birçok bakanlıkta bulunduğunu ve Başbakanlık yapmış bir devlet adamı olarak çok zengin deneyimleri olduğunu ifade eden Yalçıntaş, “Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi Türkiye için önemli bir şanstır. İş dünyamız için büyük bir fırsattır. Sayın Gül, vizyonu, güvenilir ve dışa dönük kişiliği, uyumlu ve uzlaşıcı yapısıyla, Türkiye’nin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk Milleti’ne karşı hizmetleri, inanıyorum ki, bu makamda daha da artarak devam edecektir” dedi.

Gül’ü, iş dünyası olarak Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptığı dönemde daima yanlarında gördüklerini dile getiren Murat Yalçıntaş, Abdullah Gül’ün daha güçlü olarak yine iş dünyasının yanında olacağına inandıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanın seçilmesi sırasında muhalefetin gösterdiği yapıcı tavrın da ülke için önemli bir hizmet olduğunu işaret eden Yalçıntaş, “TBMM, Türk halkının kendine duyduğu güvenin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Meclis’te grubu bulunan partilerin bu seçim sürecindeki yapıcı yaklaşımları, demokrasiyi önceleyen söylemleri, ülkemizi yapay bir krizin içinden başarıyla çıkarmıştır. Sağduyu galip gelmiş ve milletin dediği olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun” değerlendirmesi yaptı.

MÜSİAD: GÜL, TÜM ÜLKENİN CUMHURBAŞKANIDIR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, AK Parti Kayseri Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 11. Cumhurbaşkanı seçilmesini değerlendirirken, ''Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül'ün, bugüne kadar devlet kademelerinde üstlendiği zor görevlerde sergilediği başarılı performansı Cumhurbaşkanlığında da sürdüreceğine eminiz'' dedi. Bolat, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın iradesinin tecelli ettiğini belirterek, ''Türk demokrasisi adına tarihi ve çok önemli bir kazanç olan bu seçimde başarı, hiç şüphesiz TBMM'nindir'' görüşünü aktardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, milletten aldığı iradeyi yansıtmak amacıyla Meclise gelen ve oylamalara katılan AKP, MHP, DTP, DSP ve BBP yönetimleri ve milletvekillerinin, demokratik sürecin işletilmesinde ve seçimin başarıyla tamamlanmasında tarihi sorumluluk bilinciyle hareket ederek halkın nezdinde büyük takdir topladıklarını ifade eden Bolat, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, Anayasal sisteme ve parlamenter rejime antidemokratik müdahaleler sonucunda Türkiye'nin 5 ayına mal olduğunu bildirdi.

''UYUMLU BİR LİDER OLACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR''

Bunun ciddi mali sonuçlarının da olduğunu ifade eden Bolat, Türkiye'nin beş ay boyunca adeta kilitlendiğini ve iş yapamaz konuma getirildiğini, ancak 22 Temmuz 2007 seçimlerinin kilidi çözdüğünü belirtti. Halkın iradesinin açıkça ortaya çıkmasının ardından TBMM'deki oylamalara katılan siyasi partilerin ve milletvekillerinin demokratik süreci ve anayasal hükümleri işletmelerinin, Türk demokrasisinin açık bir zaferi olduğunu ifade eden Bolat, açıklamasında şunları kaydetti: ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül'ün, bugüne kadar devlet kademelerinde üstlendiği zor görevlerde sergilediği başarılı performansı Cumhurbaşkanlığı'nda da sürdüreceğine eminiz. Kendisinin anayasal görev ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getireceğine, ülkemizi yurt içi ve yurt dışında en üst düzeyde hakkıyla temsil edeceğine, tarafsız, halkın değerleriyle barışık ve yasama ile uyumlu bir lider olacağına inancımız tamdır. Sayın Gül, tüm ülkenin Cumhurbaşkanıdır. MÜSİAD camiası adına kendisine başarılar dilerken, tüm anayasal kuruluşlara, iş dünyasına, STK'lara ve medyaya hukuk devleti ve demokratik zemininin güçlendirilmesine destek çağrısında bulunuyoruz.''

''SEÇİMLE GELEN ANCAK SEÇİMLE GİDER''

Anayasal sisteme ve parlamenter rejime antidemokratik müdahalelerin Türkiye'ye hiçbir zaman fayda getirmediğini, sorunları daha da ağırlaştırdığını belirten Bolat, Türkiye Cumhuriyeti'nin emin bir şekilde gelişme yolunda devam edeceğini, Anayasal sistem ve parlamenter rejimin sağlam temellere sahip olduğunu vurguladı. Bolat, ''Ayrıca herkes şunu bilmelidir ki, 'Seçimle gelen ancak seçimle gider' anlayışı demokrasinin özüdür'' dedi. Seçim sürecinde kaybedilen 5 ayı geri kazanmak için ekonomide, dış politika ve güvenlik meselelerinde hızlı bir atağa kalkılması gerektiğini de belirten Bolat, yeni TBMM, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve kalkınma programının bu döneme damgasını vuracağını ifade etti. Bolat, MÜSİAD olarak, temel önceliklerin ekonomide rekabet gücü ve refah artışı, demokratikleşme, dışa açılma ve kamu reformu olması gerektiğine inandıklarını belirtirken, makro ekonomideki kazanımların korunmaya çalışılırken, mikro reform tedbirleriyle reel sektörün önünün açılması gerektiğini, işsizliğin ve cari açığın azaltılması, ekonomik büyüme ve ihracat artışının yüksek oranlarda devam etmesinin 'olmazsa olmaz' hedef olduğunu kaydetti.

HAK-İŞ GENEL BAKANI USLU, GÜL'E KUTLAMA MESAJI GÖNDERDİ

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla Abdullah Gül'e bir kutlama mesajı gönderdi. Hak-İş'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Uslu, mesajında, şunları kaydetti: ''Uzlaşma ve tarafsızlığı önemseyen, Anayasa ve hukuku referans alan, sivil topluma ve görüşlerine değer veren, sorumlu, kuşatıcı, kucaklayıcı bir portre çizen, tecrübeli politikacı sayın Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kutluyoruz. Ciddi, düzeyli, ikna edici ve güven verici kişiliği ile tanıdığımız sayın Gül'ün, Başbakan Yardımcılığı ile yurt içinde, Dışişleri Bakanlığı ile de yurt dışında gösterdiği güçlü temsili, Çankaya'ya da taşıyacağı açıktır. Parlamentonun açık tutulması, sistemin işletilmesi ve anayasal kuralların gereği olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasıyla Türkiye'de sistem ve toplum rahatlayacak, gerilimler ortadan kalkacak ve Türkiye gerçek gündemine dönecektir. Türkiye, ekonomik ve sosyal sorunlarını çözüp kalkınmasını sürdürecektir.''

SEDEFED: Gül uzlaştırıcı ve birleştirici olacak

Sektörel Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanlığı görevindeyken sergilediği uzlaştırıcı ve birleştirici kişiliğini Cumhurbaşkanı olarak da sürdürmesini beklediklerini bildirdi.

Gül’ün 11. Cumhurbaşkanı seçilmesi sebebiyle tebrik mesajı yayınlayan Akgerman, şunları kaydetti:

“Dışişleri Bakanlığı görevinde iken uzlaştırıcı ve birleştirici kişiliğiniz sayesinde Türkiye’nin küresel düzeyde temsili ve arabuluculuğu, genel kabul ve takdir görmüştür. Bu vasıflarınızı, yeni görevinize de yansıtacağınıza ve Anayasamızın Cumhurbaşkanı’na verdiği ‘devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetme’ görevinde de etkin bir şekilde kullanacağınıza olan inancımız tamdır. Reel sektörün hızla büyüdüğü bu dönemde, ekonomik gelişim sürecinin sürdürülebilir kılınması ve ‘Avrupa Birliği’ne Tam Üyelik’ hedefinden şaşmadan ilerlenmesi yönündeki girişimleri, Cumhurbaşkanlığı makamında da destekleyeceğinizden eminiz. Devletimizin ve milletimizin birliğini en iyi şekilde temsil edeceğinize olan şaşmaz inancımızla, bu onurlu görevinizde başarılar dileriz.”

ASO: Cumhurbaşkanı seçildi, gerginlikler bitsin

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 11. Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Abdullah Gül’ü kutlayarak, gerginliklerin artık geride kalmasını istedi.

Özdebir, “Devlet adamı ve politikacı kimliğiyle Gül’ün, bu yüce ve onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmesini diliyorum” dedi. Gül’ün seçilmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Özdebir, şunları kaydetti:

"Abdullah Gül’ün, bir devlet adamı ve bir politikacı olarak birikimi, bu görevi layıkıyla yerine getireceği konusunda bir tereddüt bırakmamaktadır. Bütün milleti kucaklayacak bir cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Abdullah Gül’ün, Türkiye’nin bu hassas döneminde görevini başarıyla yürüteceğine inanıyorum. Türkiye’nin artık siyasi gerginlikleri geride bırakıp, ülkemizi ve sanayimizi geliştirecek projeler üzerinde yoğunlaşmasının zamanı gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e bu şerefli görevde içten başarılar diliyorum.”AA • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Zynga Poker Chip Satışı16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:26
 • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?13 Mayıs 2018 Pazar 21:48
 • Her Mekânda Koton Etek Şıklığı12 Mayıs 2018 Cumartesi 18:49
 • Çanakkale Turu Fiyatları Ne Kadar10 Mayıs 2018 Perşembe 19:21
 • Size Özel Kapı Sistemleri28 Nisan 2018 Cumartesi 17:01
 • Alem Sohbet İle Keyfi Yaşayın16 Nisan 2018 Pazartesi 20:57
 • Teşvikiye Camii’nde yangın15 Nisan 2018 Pazar 20:08
 • Promosyon Bez Çanta Dönemi Başladı12 Nisan 2018 Perşembe 16:48
 • Lüks ve Ucuz Davetiyenin Adresi Mert Davetiye08 Nisan 2018 Pazar 18:10
 • Muhabbet.org İle Mobil Sohbetin Zamanı Geldi06 Nisan 2018 Cuma 15:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim