• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C

SGK sözleşmeyi iptal etti, eczaneler rest çekti

SGK sözleşmeyi iptal etti, eczaneler rest çekti
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 4 Aralık’ta yürürlüğü giren ve 2 bin 379 kalem ilacın fiyatını yüzde 23 düzeyinde indiren kararnameye kepenk indirerek direnen Türkiye Eczacılar Birliği’nden (TEB) intikamını “sözleşme iptali”yle aldı.

TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, tek tek eczacılara değil kendilerine dün ihtarnamenin ulaştığını belirtti. Özel, SGK’nın TEB’le arasındaki sözleşmedeki, “Taraflardan birinin gerek görmesi durumunda mazeret belirtmeksizin bir ay önceden bildirerek sözleşmeyi feshedebilir” maddesine dayanarak, SKG’nın 16 Aralık’ta ihtarnameyi gönderdiğini vurguladı. SGK’nın hizmetin aksadığını gerekçe göstererek anlaşmayı fesh ettiğini belirtmesini eleştiren Özgür Özel, “İhtarnamede nöbetçiler dışında eczanelerin çalışmadığına vurgu yapılıp, bütün sözleşmelerin feshedildiği belirtiliyor. SGK’nın yapmaya çalıştığı şey sendikalı işçilerin sendikasızlaştırılmasına benziyor. SGK şimdi eczaneleri tek tek sözleşme yapmaya zorlayacak” dedi.

SGK’NIN YAPTIĞI YANLIŞ
Durumun şimdikinden çok daha beter ve vahim bir hâl alacağını belirten Özel, şöyle konuştu: “SGK’nın yaptığı akılsız bir çıkış. Hırs aklın önüne geçti. Bunu insan yapar ama kurum yapamaz. Geçen yıl da elektronik sözleşme yapacağız demişlerdi. 24 bin eczacı ıslak imzalı dilekçe yazarak sözleşme yapmayacağını, muhatabın TEB olduğunu yazmıştı. O yüzden 19 Ocak’ta SGK ve TEB sözleşme imzaladı. 2008’den 2009’a geçen süreçte eczacılar arasındaki örgütlülük bir kat daha arttı. Bundan sonra da eczacılar toplu halde davranacaklar. TEB’le bağlantılanmayan protokolü imzalamayacaklar.”

SİSTEMLER ÇALIŞMADI
TÜRK Eczacıları Birliği’ne dün ihtarnamenin gönderilmesinin ardından birçok ildeki eczacılar sistemlerine giriş yapamadı. Yaklaşık iki saat süren sistem aksaklığında eczacılar arasında “Bir ay önceden mi sistemler kapandı? tartışması başlayınca Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, “Bu durum SGK’nın ilgisizliğinin, beceriksizliğinin göstergesi. Ayda 7-8 gün bu sorun yaşanıyor. Bugüne denk geldiği için anlam kazandı. Herkes sorunu daha iyi görsün” dedi.

İLAÇ FATURAYLA SATILACAK HALK SGK’DAN PARAYI ALACAK
ÖZGÜR Özel, “16 Ocak günü SGK’lı kişiler ilaç almak istediklerinde eczacılar parasıyla ilacı satar. Faturasını verir” dedi. Özel, kişilerin de faturalarıyla SGK’ya gidip parasını talep edebileceğini söyledi. SGK ile bir yıl önce yapılan sözleşmenin zaten ihtiyaca cevap vermediğini de belirten Özel, “İlaç fiyatlarındaki düşüşler 7 bin eczaneyi zora sokmuştu. Yaptıkları iş elbette kötü ama canımıza minnet. Yeni yapılacak sözleşme eskisinden daha kötü olamaz” diye konuştu.

TEB: VATANDAŞIN İLACA ULAŞMAMASININ SORUMLUSU BİZ OLMAYACAĞIZ
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, SGK'nın TEB ile imzaladığı ilaç alım protokolünü tek taraflı fesih kararıyla ilgili olarak Fesih tarihi olan 16 Ocak 2010 kadar hastaların eczanelerden ilaç almaya devam edebileceklerini belirterek, Bu tarihten sonra sözleşmezlik dönemine' geçildiğinde vatandaşın ilaca ulaşamamasının sorumlusu biz olmayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

NİHAİ KARAR 29 ARALIK'TA ALINACAK
Çolak, TEB Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, SGK'nın protokolü feshetme kararının ciddi sorunlara yol açacağını ifade ederek, 29 Aralık Salı günü Türkiye genelinde tüm eczacı oda başkanlarıyla Ankara'da bir toplantı yaparak nasıl bir yol izleyeceklerinin belirleneceğini bildirdi.

Çolak, eczacı adına sözleşme yapma yasal yetkisinin TEB'e ait olduğunu belirterek, SGK, TEB ile ilaç alım protokolünü feshetmekle tüm eczaneleri aynı uygulamaya soktuğunu kaydetti.

SGK VATANDAŞI İLAŞSIZ BIRAKMA GİRİŞİMİNDE BULUNDU
Türkiye Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Başkanı Erdoğan Çolak, SGK’nın vatandaşı ilaçsız bırakma girişiminde bulunduğunu savunarak, eczacıların ve hastaların sözleşme feshi ile cezalandığını iddia etti.

Çolak, düzenlediği basın toplantısında, Eczacıların zararlarının bugüne kadar karşılanmadığını bildiren Çolak şöyle devam etti:

“Feshedilen sözleşme, ilaç sanayi ile olan değil her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmeti sunmaya devam eden eczacılar ile yapılan sözleşme olmuştur. SGK’nın İlaç Alım Protokolü’nü tek taraflı olarak fesh etmesi 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile Birliğimize verilen ‘eczacılar adına sözleşme yapma yetkisi’ni hiçe sayan dolayısıyla eczacılarımızla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamledir. SGK sorun çözmek yerine yeni sorun üreten bir noktadır.”

Çözümün tek bir tarafın fedakarlığı üzerine kurulamayacağını vurgulayan Çolak, eczacıların hastalara ilaç veremeyecek, hastaların da bu hizmetten faydalanamayacak duruma getirmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Çolak, gelecek süreçte cepten ödeme dönemimin başlayacağına dikkat çekerek, vatandaşların bu durumdan eczacılardan değil, sözleşmeyi feshedenlerin sorumlu olduğunu söyledi.

GAZETECİLERE YANIT
Gazetecilerin “Eylem planınız olacak mı?” şeklindeki sorusuna karşılık olarak, bu sürece kadar TEB’in her türlü eylemliliği yaptığını kaydeden Çolak, 22 Aralık'ta yapacakları toplantıda eylem planını belirleyeceklerini bildirdi.

Çolak,“Biz sözleşme istiyoruz. Varolan sorunları çözmek istiyoruz. Devletin sorun çözmesi gerekiyor” dedi.

“ECZACILAR BOYUN EĞMEYECEK”
Bir gazetecinin eyleme katılan eczacıların gelecek süreçte SGK ile sözleşme yapıp yapmayacaklarına ilişkin sorusuna Çolak ,” 16 Ocak’ta sözleşme bitecek. SGK yeni bir sorun yumağı çıkardı. Tek tek sözleşme yapmaya zorlayacak. Eczacılar buna boyun eğmeyecek” yanıtını verdi.

“SGK İLE SÖZLEŞME İPİ BOĞAZINA GEÇİRMEK DEMEKTİR”
Eczacıların tek tek sözleşme yaptıkları takdirde bir yaptırımlarının olup olmayacağına ilişkin bir başka soruya karşılık olarak da Çolak, eczacıların tek tek sözleşme yapmayacaklarını. Eczacıların bu uygulamadan dolayı birey olarak dertlerini anlatamıyacaklarını vurgulayarak, “SGK ile sözleşme ipi boğazına geçirmek demektir. Eczacılar sözleşme yapmamalı, yapmayacak” şeklinde konuştu. Yeni bir sözleşme için taleplerinin belli olduğuna da dikkat çeken Çolak, SGK ile karşılıklı talepleri ortaya koyarak bir uzlaşma olabileceğini belirtti.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim