• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 27 °C

Şehir Tiyatroları’nda sanat dolu bir hafta…

Şehir Tiyatroları’nda sanat dolu bir hafta…
Savaş ve Kadın, Bernarda Alba’nın Evi, Keşanlı Ali Destanı, Dönüşüm, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, Eskici Dükkânı ve Benim Arkadaşım Yok adlı oyunlar izlenebilir.

Orhan Kemal’in “Eskici Dükkânı” yeniden sahnede… Savaş ve Kadın 11-15 Şubat tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde izlenebilir. Matei Visniec’in yazdığı Savaş ve Kadın, Yugoslavya iç savaşının ortasında, savaşın cephesi haline getirilmiş kadın kimliğini sorguluyor. Aslı İçözü, Aslı Öngören, Muzaffer Berişa’nın rol aldığı Savaş ve Kadın’ın yönetmeni Orhan Alkaya…Ünlü İspanyol şair ve oyun yazarı oyun yazarı Federico Garcia Lorca’nın yazdığı Bernarda Alba’nın Evi, 11-15 Şubat tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde… İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın, geçen yaz yitirdiği sanatçısı Ayça Telırmak anısına sahnelediği Bernarda Alba’nın Evi’nde, geleneksel toplumlardaki bağnazlığın, bireyler üzerindeki ezici gücü anlatılıyor. Engin Alkan’ın yönettiği oyunda Bercis Fesci, Hülya Arslan, Oya Palay, Sevil Akı, Özlem Türkad, Hale Akınlı, Yeliz Gerçek, Ayşen Çetiner, Elçin Altındağ, Neslihan Öztürk rol alıyor.Savaş Dinçel’in, İstanbul atmosferinden yansıyan Sait Faik’in dünyasını, yazarın öykü ve anılarından yola çıkarak sahneye uyarladığı Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, bu hafta da  İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye devam ediyor... Ergün Işıldar’ın yönettiği, Naşit Özcan’ın rol aldığı Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, 11-15 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir…

Yakın tarih Türkiye’sinin değişmeyen toplumsal yapısını, çaresiz insanların çaresiz kahramanı Ali ile eleştiren Keşanlı Ali Destanı, 11-15 Şubat tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi’nde… Haldun Taner’in yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği Keşanlı Ali Destanı’nda, Can Ertuğrul, Murat Garibağaoğlu, Berna Oğuzutku Demirer, Serdar Orçin, Münir Kutluğ, Hakan Arlı, Savaş Barutçu, Tuğrul Arsever, U. Arda Aydın, Engin Alkan, Rozet Hubeş, Hikmet Körmükçü, Meriç Benlioğlu rol alıyor. Keşanlı Ali Destanı’nın müzikleri Yalçın Tura imzası taşıyor.

Değişim üçlemesinin tamamlayıcı oyunu Dönüşüm, bu hafta da İ.B.B. Şehir Tiyatroları sahnelerinde izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Kafka’nın büyüleyici öyküsü, Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesiyle başlar. Ailenin, patronun, arkadaşların, kiracıların, ona karşı tepkileriyle devam eder. Böcek-Adam’la tek iletişim kurabilen, eve işçi olarak alınan hizmetçi kadındır. Oyun, Gregor Samsa’nın yapayalnız ölümüyle sona erer. Dönüşüm’de Gregor Samsa’yı böceğe dönüştüren koşullar yansıtılarak Franz Kafka’nın öyküsünün öncesi yaşatılmaktadır.

Ümit Denizer tarafından uyarlanan Dönüşüm’ü Turgut Denizer yönetti. Oyunda Ceren Hacımuratoğlu, Murat Yatman, Şeyda Aslan, Nazan Yatgın, Seza Güneş,  A. Yağmur Ulusoy, Ömer Barış Bakova, Mert Aykul, Özgür Atkın, Zeynep Göktay, Can Alibeyoğlu rol alıyor. Dönüşüm, 11-15 Şubat tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde izlenebilir…

Orhan Kemal’in yazdığı, Ergün Işıldar’ın yönettiği Eskici Dükkânı, geçmişi varsıl bir aileye dayanan Topal Eskici ve ailesi ekseninde; küçük insanların büyük umutlarla yürüyen yaşamlarını anlatıyor. Oyunda Metin Çekmez, Ş.Ayşin Atav, Özgür Kaymak Tanık, Mehmet Avdan, Tolga Yeter, Sibel Topaloğlu, Şevket Avşar, Hakan Güner, Haşmet Zeybek rol alıyor. Eskici Dükkânı 11-15 Şubat tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde izleyicilerini bekliyor.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 2009 yılındaki projesi Değişim Üçlemesi’nin çocuk oyunu Benim Arkadaşım Yok, Şubat ayında ilk haftasında Türkiye’nin ilk çocuk tiyatrosu sahnesinde küçük tiyatroseverleri bekliyor. Doğum gününü tek başına kutlamak zorunda kalan küçük bir çocuğun, kendine arkadaş bulmaya çalışırken yaşadıklarını anlatan çocuk oyununu Turgut Denizer yazdı ve yönetti. Oyunda, Ceren Hacımuratoğlu, Seza Güneş rol alıyor.  Benim Arkadaşım Yok, 12-13 Şubat tarihlerinde, 10.30 ve 13.30 seanslarında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Sahnesi’nde…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sahneleri’nde bu haftasonu ayrıca; Reha Bilgen’in yazdığı ve Ragıp Yavuz’un yönettiği Sokak Kedileri, Hans Christian Andersen’in yazdığı Şevket Avşar’ın uyarladığı ve yönettiği Kibritçi Kız, Seden Edgü’nün yazdığı ve Can Doğan’ın yönettiği Bir Deniz Masalı, Turgut Denizer’in yazıp yönettiği Büyüyünce Ne Olacaksın adlı çocuk oyunları da küçük tiyatroseverleri bekliyor.

Bernarda Alba’nın Evi
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye 
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Kibritçi Kız  (Ç.O)
14- 15 Şubat 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Savaş ve Kadın
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Sokak Kedileri
14 - 15 Şubat 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi


Keşanlı Ali Destanı (M.O)
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Ümraniye Sahnesi

Bir Deniz Masalı
14 - 15 Şubat 2009 Ümraniye Sahnesi

Benim Arkadaşım Yok (Çocuk Oyunu)
12-13 Şubat 2009 Kâğıthane Küçük Kemal Sahnesi

Dönüşüm
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Büyüyünce Ne Olacaksın (Ç.O)
14-15 Şubat 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Eskici Dükkânı  
11-12-13-14-15 Şubat 2009 Kâğıthane Sadabad Sahnesi

Oyunlar Hakkında…

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye
Uyarlayan: Savaş Dinçel
Yöneten: Ergün Işıldar
Savaş Dinçel, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sait Faik’in öykülerinden, anılarından ve yazılarından yola çıkarak, onun şahitliğinde dolu dolu bir İstanbul turu yaptırıyor izleyenlere.

“Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye” izleyenleri, önce Burgazada, ardından Karaköy, Tünel, Beyoğlu, Hristaki Pasajı ve Taksim Parkı’na götürüyor. Yaşama sevinci ile…

Savaş ve Kadın
Yazan : Matei Visniec
Yöneten: Orhan Alkaya
“Savaş ve Kadın”, yüzyılın son çeyreğinde, yakın coğrafyamızda kışkırtılan etnik savaşların belki en trajik olanını, Yugoslavya iç savaşını eksen alarak, istisnasız bütün savaşçıların saldırısına uğrayan kadın kimliğini ve savaş alanı olarak kullanılan kadın cinselliğini savunuyor.

Kendi dışlarında oluşmuş bir şiddete, farklı dozlarda maruz kalmış iki kadın, Bosnalı bir savaş mağduru ile savaş kışkırtıcısı zengin Kuzey’in karşı vicdanını temsil eden Amerikalı doktor, lirizmle akıldışı şiddet arasında salınan bir uzamda, cehennemden çıkış yollarını arıyor.

Keşanlı Ali Destanı
Şarkılı Çalgılı Oyun
Yazan: Haldun Taner
Yöneten: Yücel Erten
Müzik: Yalçın Tura
Oyun büyük bir kentin, büyük bir gecekondu mahallesinde geçer. Sinekli olarak bilinen bu mahallenin kahramanı Ali’dir. Keşan’dan gelme, sevgilisi Zilha’nın dayısını öldürdüğü için dört yıldır “içerde” olan, yokluğunda “kurşun işlemez” niteliği kazanmış, adına “destan yazılmış, çulsuz, sahipsiz Ali… Çamur İhsan’ı gerçekten öldürüp öldürmediği belli değildir ama tüm umudunu Ali’ye bağlayan mahalleli “gerçeği” istediği biçimde saptamıştır bir kez…

Bernarda Alba’nın Evi
Yazan: Federico Garcia Lorca
Yöneten: Engin Alkan
“Bernarda Alba’nın Evi” büyük İspanyol şairi Lorca’nın öldürülmeden önce yazdığı son tragedya… Kocasının ölümü ardından yas tutarak kızlarına ve kendine yaşadıkları evi manastıra çeviren Bernarda örneğinden, kapalı toplumlardaki bağnazlığın, törelerin insan yaşamı üzerindeki ezici gücü anlatılıyor. Bernarda Alba’nın Evi İstanbul Şehir Tiyatroları’nın geçen yıl yitirdiği sanatçısı Ayça Telırmak anısına oynanıyor. Bernarda Alba’nın Evi’nde rol alan Özlem Türkad, En İyi Kadın Oyuncu dalında, 2008 Türk Kadınlar Birliği Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülü’ne; En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ise 2008 Sadri Alışık Tiyatro Ödülü’ne layık görüldü.

Dönüşüm
Yazan: Franz Kafka
Uyarlayan: Ümit Denizer
Yöneten: Turgut Denizer
Franz Kafka’nın ‘Die Verwandlug’  romanından esinlenerek yazılan oyunda, Gregor Samsa adlı bir pazarlamacının işlerinin bozulması üzerine ailesinin, arkadaşlarının,  sevgilisinin, medyanın ve patronunun baskısıyla bir böceğe dönüşümü ve sonunda da babası tarafından öldürülmesini anlatılıyor.

Benim Arkadaşım Yok
Yazan-Yöneten: Turgut Denizer
Müzik: Uskan Çelebi
Oyun; doğum gününü tek başına kutlamak zorunda kalan küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Pastasını alıp sokağa çıkan çocuk arkadaş aramaya başlar. Çocuk yolda, kalabalık kent yaşamının yalnızlığa ittiği çeşitli kişilerle karşılaşır ve onlarla arkadaşlık kurmaya çalışır ama başaramaz.

Evinden iyice uzaklaşıp şehrin dışındaki tarlaya geldiğinde ise bir korkuluğa rastlar. Korkulukla arkadaş olabilmek için ona her şeyini verip bir korkuluğa bile dönüşür ama onun da kaçıp gitmesiyle yine yalnız kalır. Ardından daha önce hayatını kurtardığı bir kuşun omzuna konup onunla konuşmasıyla, aradığı arkadaşa kavuşur.

Eskici Dükkânı
Yazan: Orhan Kemal
Yöneten: Ergün Işıldar
Oyunda, ırgatlık ve el işçiliğinden makineleşmeye doğru yol alan ülkemizde, yoksullaşan bir ailedeki kuşak çatışmaları gösteriliyor. Çukurova’ya pamuk toplamaya giden büyük oğul ile karısının peşine düşen aile fertleri hayatın sert gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • “Alt yapıda başarı çıtasını yükselteceğiz”24 Mart 2011 Perşembe 00:00
 • KONUK FUTBOLCU AHMET ÇALIŞIR25 Şubat 2011 Cuma 00:00
 • KONUK ANTRENÖR MUHARREM YILDIRIM25 Şubat 2011 Cuma 00:00
 • KONUK BAŞKAN IBRAHIM KESKIN25 Şubat 2011 Cuma 00:00
 • “AMAÇ GÜÇ BİRLİĞİ”24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • EMNİYET GÜÇLERİMİZE TEŞEKKÜR24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • ŞİŞLİ AMATÖRLERİNE TESİS24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • TAKSİM SPOR SÜPER AMATÖRDE24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • ARTIK SAHALARDA ANNELER DE VAR24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • GEÇMİŞ OLSUN YALÇIN TUNÇ24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim