• BIST 111.856
 • Altın 174,453
 • Dolar 4,0262
 • Euro 4,9781
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 23 °C

Seçimde bilgisayar hilesi nasıl önlenir.

Seçimde bilgisayar hilesi nasıl önlenir.
Son seçimlerde yapıldığı iddiaları bilgisayar hilelerini önlemek üzere Meclis Anayasa komisyonuna bir öneri sunuldu.

CHP Uşak Milletvekili, AB Uyum Komisyonu üyesi Osman Coşkunoğlu tarafından sunulan öneri bugün hem Yalçın Bayer, hem de Melih Aşık’ın köşelerinde yer aldı.
 
Hürriyet yazarı Yalçın Bayer’in bugünkü yazısının konuyla ilgili bölümü şöyleydi:

2007 ve 2009 seçimlerinde, oyların hilesiz bir şekilde sonuçlara yansımadığı kuşkusu hâlâ sürüyor. Bu konuda haklı olarak iki seçimde uygulanan bilişim teknolojisi hakkında çok söylenti çıktı ve kaygı ifade edildi.

Bunu genel seçimlerde birçok yazıyla gündemde tutmaya çalıştık. CHP Uşak Milletvekili, AB Uyum Komisyonu üyesi Osman Coşkunoğlu teknoloji uzmanıdır. Konuyla yakından ilgilenir. Coşkunoğlu, bize bir açıklama yaptı, sandıktan YSK’ya kadar uzanan bir süreçte teknoloji ve insan unsurun bulunduğu belirtirken “Teknoloji boyutunda yer alan SEÇSİS sistemi hakkında çeşitli iddialar olduğu gibi, insan elinin değdiği noktalarda da hepimizin tanık olduğu hileler maalesef yaygındır” diyor. Önümüzdeki seçimlerde benzer kuşkuların uyanmaması için, yurttaşlarımızın oylarına saygı duymak, dolayısıyla sahip çıkmak için, insan eliyle yapılacak hileleri önlemenin hem insan boyutu, hem de teknoloji boyutu olduğunu dikkat çeken Coşkunoğlu, şunları söylüyor:

SANDIKLARA DİKKAT
“İnsan boyutunda, en önemli olan, sandık başında her siyasi partinin iyi eğitilmiş ve dikkatli temsilcisi olmalı. Bu, siyasi partilerin görevidir.
Teknoloji boyutunda ise insan eliyle yapılabilecek hileleri önlemenin yolları vardır. Bunların başında, sandık başından itibaren tüm sayım ve toplama sonuçlarının birden fazla kanaldan akmasını sağlamaktır. Birden fazla kanaldan akan sayım sonuçları, ilçe-il YSK’ları ile paralel olarak basına ve siyasi partilerin genel merkezlerine de gelmelidir. Böylece, farklı kanallardan akan sayım sonuçlarını anında karşılaştırma ve herhangi bir noktada sayım sonuçları ile oynama olduğu zaman bunu derhal saptama olanağı olacaktır.

HAVELSAN’IN PROJESİ

Böyle bir sistemin kurulmasını sağlayacak bilişim teknolojileri gelişmiştir ve vardır. Nitekim, HAVELSAN Genel Müdürü ve teknik ekibi bu amaca yönelik olarak geliştirdikleri sistemi CHP Genel Merkezi’nde bize sundu. Diğer siyasi partilere de sunuyor. Fakat, böyle bir sistemin uygulanması için gerekli yasal altyapı yoktur. Şu anda TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmekte olan ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde seçimlerde teknolojinin daha etkin kullanılması için bazı düzenlemeler yapılması gerekir.

CHP’DEN ÖNERİLER
CHP olarak biz yurttaşlarımızın değerli oylarına olan saygımız nedeniyle, verilen oyların herhangi bir hileyle değiştirilmeden sonuçlara aynen yansıması için, görüşülmekte olan yasa tasarısında yapılması gereken düzenlemeleri öneriyoruz. Tasarı, TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde de bu değişikliklerin takipçisi olacağız. Daha sonra da bilişim teknolojilerinden en etkili bir şekilde yararlanılmasının sağlanması için gerekli girişimleri dikkatle izleyeceğiz.
Değerli oylarının hileye kurban gitmesini önlemek için kamuoyunun da bu çabalarımıza destek vermesini bekleriz.”

CHP uyanıyor galiba
(2007’deki seçimlerden sonra özellikle MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun oylama sonuçlarına dönük kuşkularını dile getirmiş; Can Ataklı ve biz de bu konuda yayınlar yapmıştık... CHP Genel Merkezi’nin bu konuda bir çalışması olup olmadığını sormak için aradığımızda İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu bize “Kardeşim boşuna uğraşıyorsunuz, bundan bir şey çıkmaz!” demişti. Biz de “O, maşallah yeniden kendinizi parlamentoya attınız, bir 5 yıl daha rahatsınız. Hep kendinizi düşünüyorsunuz. Bu konuda araştırma yapma zahmetine katlanmıyorsunuz. Yazık CHP’ye!” demiştik. Bunun ispatı zordu ama bir gayret göstermek gerekiyordu. Yunanistan 2002’de hilesini yakaladığı bir bilgisayar firmasını ülkesinden kovmuştu. Amerika’dan bir bilgisayar mühendisi bize “O hileyi bir kişi bir düğme ile yapar. Türkiye’de kimse anlayamaz” demiş, biz de şaşırıp kalmıştık. CHP’nin bu kez uyanması iyi; ama o işler için 30 yaşında gençlere ihtiyaç var!)

Melih Aşık ise Millityet’teki köşe yazısının ilgili bölümünde şunları söyledi:

Acaba 22 Temmuz seçimlerinde hile yapıldı mı? Önümüzdeki seçimde hile yapılması mümkün mü?
Vatandaşın bu konularda geniş kuşkuları var.
CHP Milletvekili Osman Coşkunoğlu, hile olasılıklarını azaltmak için, şu sırada TBMM’de görüşülmekte olan “Seçimlerin Temel Hükümleri...” konulu kanuna ekler yapılmasını öneriyor
Bu konuda kamuoyundan destek bekliyor.
Seçimde hileyi ortadan kaldırmanın yollarını şöyle anlatıyor:
“Teknoloji boyutunda insan eliyle yapılabilecek hileleri önlemenin yolları vardır. Bunların başında, sandık başından itibaren tüm sayım ve toplama sonuçlarının birden fazla kanaldan akmasını sağlamaktır. Birden fazla kanaldan akan sayım sonuçları, ilçe -il- yüksek seçim kurulları ile paralel olarak basına ve siyasi partilerin genel merkezlerine de gelmelidir. Böylece, farklı kanallardan akan sayım sonuçlarını anında karşılaştırma ve herhangi bir noktada sayım sonuçları ile oynama olduğu zaman bunu derhal saptama olanağı olacaktır.”
Coşkunoğlu devam ediyor:
“ HAVELSAN Genel Müdürü ve teknik ekibi bu amaca yönelik olarak geliştirdikleri sistemi CHP Genel Merkezi’nde bize sundu. Diğer siyasi partilere de sunuyor. Fakat, böyle bir sistemin uygulanması için gerekli yasal altyapı yoktur. Sistem yasalaştırılmalıdır. Kamuoyu bu konunun takipçisi olmalıdır.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim