• BIST 95.136
 • Altın 192,539
 • Dolar 4,7105
 • Euro 5,4951
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

Ortaya çıkan tablo korkutucu!

Ortaya çıkan tablo korkutucu!
İstanbul’da 772 kamu binasından sadece 237’si depreme karşı güçlendirmiş.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın soru önergesine verdiği yanıt, İstanbul’da 772 kamu binasından bugüne kadar sadece 237’sinin depreme karşı güçlendirildiğini ortaya koydu. Demir 93 kamu binasında daha güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtirken verdiği bilgilere göre güçlendirilen 237 kamu binasından 230’unu okullar oluşturuyor.

-Bakan Demir, İstanbul’da kültürel miras kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yer alan 26 tarihi ve kültürel yapının çoklu afet ve deprem performansı açısından değerlendirilmesi çalışmasının tamamlandığını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın soru önergesine verdiği yanıt, İstanbul’da 772 kamu binasından bugüne kadar sadece 237’sinin depreme karşı güçlendirildiğini ortaya koydu. Demir 93 kamu binasında daha güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtirken verdiği bilgilere göre güçlendirilen 237 kamu binasından 230’unu okullar oluşturuyor.Bakan Demir, İstanbul’da kültürel miras kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yer alan 26 tarihi ve kültürel yapının çoklu afet ve deprem performansı açısından değerlendirilmesi çalışmasının tamamlandığını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, CHP İzmir Milletvekili Ayhan’ın depremle ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakanlığının doğal afetlerle ilgili stratejisini ‘yara sarmak yerine yara almamak’ ilkesine göre şekillendirdiğini ve risk yönetiminin esas alan politikalar üzerine kurduğunu kaydeden Bakan Demir, “Bakanlığımız Modern Afet Yönetiminin kalbine müdahale'yi değil, zarar azaltmayı koymuş, artık enkaz altından nasıl insan çıkarırız yerine, enkaz altında nasıl insan kalmazın politikasını benimsemiştir“ dedi.

-BİNALARIN YÜZDE 3’Ü GÜÇLENDİRİLDİ-

Bu çerçevede Ulusal Simsek Ağ Sistemi’nin Geliştirilmesi Projesi başlatıldığını kaydeden Demir, “Zayıf hareket İstasyon sayısının 2007 yılı itibariyle, 2003 yılına oranla 4 yılda yüzde 250, Kuvvetli Yer Hareketi Kayıt Şebekesindeki sayısal deprem istasyonu sayısının da 98’den 214’e çıkarılarak yüzde 209 artış sağlandığını söyledi. Türkiye ve yakın çevresindeki deprem aktivitesinin Deprem Araştırma Dairesince 24 saat süreyle izlendiğini vurgulayan Demir, şu bilgileri verdi:

“Bakanlığımızca 29 Eylül-1 Ekim 2004 tarihlerinde gerçekleştirilen Deprem Şurası eylem planı çerçevesinde 2005 yılında yapılan envanter çalışmaları sonucunda, ülkemizdeki toplam kamu yapılarının -Milli Savunma Bakanlığı, üniversiteler, özel okullar, dershaneler vb. hariç- stokunun yaklaşık olarak 80 bin adet civarında olduğu tespit edilmiştir. Depreme yönelik yürütülen hazırlıklar kapsamında bir kısım yatırımcı kamu kuruluşları -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı vb.- kurumlarında tahsisli binaların güçlendirme işlerini Bakanlığımız bilgisi dışında yürüttüklerinden detaylı bir bilgi olmamakla birlikte yine bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre -2005 yılı- binaların yaklaşık yüzde 20’sinin ön inceleme ve güvenlik değerlendirmesinin yapıldığı, ancak yüzde 3’lük kısmının güçlendirme imalatlarının yapıldığı söylenebilir.”

Bakanlığınca Türkiye genelindeki mevcut konut yapı envanteri hakkında çalışmalar başlatıldığını ifade eden Demir, bu kapsamda, tüm kamu binalarının toplam inşaat alanlarının belirlendiğini, güçlendirme fizibilitelerinin yapıldığını, güçlendirilmesi yapılacak kamu binaları için gerekli olan maliyetlerinin çıkarıldığını ve güçlendirme işlemlerine başlandığını söyledi.

-3 BİN MÜHENDİS EĞİTİLECEK-

Depremle ilgili 26-28 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul’da eğitim programları yapıldığını kaydeden Bakan Demir, ülke genelinde ise yaklaşık 3 bin mühendisin eğitilmesinin hedeflendiğini bildirdi. Demir, İstanbul’da depreme karşı güçlendirilen kamu binası sayısıyla ilgili de bilgi verdi. Buna göre 772 kamu binası güçlendirme fizibilite çalışması içine alınırken bugüne kadar toplam 237 bina güçlendirildi. 93 binanın güçlendirme çalışmalarına ise devam ediliyor. Güçlendirilen kamu binalarından 230’unu okullar oluşturuyor.

Demir, İstanbul'da, kültürel miras kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yer alan 26 tarihi ve kültürel yapının envanterinin çıkarılması ve afet ve deprem performansı açısından değerlendirilmesi çalışmasının da tamamlandığını bildirdi. Demir “Topkapı Sarayı, 4. Avlu-Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi Ek ve Klasik Bina ve Ayasofya Müzesi Müdürlüğü - Aya İrini Anıtı'nın deprem performansının değerlendirilerek depreme karşı yapısal güçlendirme projelerinin hazırlanmasında son aşamalara gelinmiştir” dedi.

-“DEPREM ÇALIŞMALARI KAPLUMBAĞA HIZIYLA İLERLİYOR”-

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan ise Bakan Demir’in depremle ilgili çalışmalar hakkında 2005 yılı rakamlarını verdiğini belirterek “Bu açıklamadan da görüleceği üzere, 2005 yılından bugüne yapılan çalışmanın da olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu bilgi dahi bilim çevrelerinin kaygılarında ne denli haklı olduklarını göstermektedir. Yine, ülkemiz topraklarının yüzde 96’sının deprem bölgeleri içerisinde olduğunu ve nüfusumuzun yüzde 98’inin bu bölgelerde yaşadığını doğrulayan AKP hükümeti, risk altındaki diğer illerde yapılan güçlendirme çalışmaları hakkında bilgi verememektedir. Kıyıların, koyların, ormanların, su kaynaklarının, maden alanlarının, sit alanlarının pazarlanmasında aslan kesilen, AKP hükümeti doğrudan can ve malı tehdit eden deprem tehlikesine karşı ‘kaplumbağa’ hızında davranması ve deprem riskini hafiften alması, hem vicdan hem insaf ölçülerine uymamaktadır” dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Zynga Poker Chip Satışı16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:26
 • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?13 Mayıs 2018 Pazar 21:48
 • Her Mekânda Koton Etek Şıklığı12 Mayıs 2018 Cumartesi 18:49
 • Çanakkale Turu Fiyatları Ne Kadar10 Mayıs 2018 Perşembe 19:21
 • Size Özel Kapı Sistemleri28 Nisan 2018 Cumartesi 17:01
 • Alem Sohbet İle Keyfi Yaşayın16 Nisan 2018 Pazartesi 20:57
 • Teşvikiye Camii’nde yangın15 Nisan 2018 Pazar 20:08
 • Promosyon Bez Çanta Dönemi Başladı12 Nisan 2018 Perşembe 16:48
 • Lüks ve Ucuz Davetiyenin Adresi Mert Davetiye08 Nisan 2018 Pazar 18:10
 • Muhabbet.org İle Mobil Sohbetin Zamanı Geldi06 Nisan 2018 Cuma 15:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim