• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 14 °C

Öğrenci burslarına zam

Öğrenci burslarına zam
Bakan Cemil Çiçek, öğrenci burslarının miktarının arttığını duyurdu.

Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, ''Üniversite ve yüksek okullarda okuyan lisans öğrencilerinin aylık alacakları miktar 200 lira olarak tespit edilmiştir. 180'den 200'e çıkardık. Master öğrencileri 400, doktora öğrencileri de 600 lira alabilecektir'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, ele alınan konulardan birinin ''Dış Türkler ve Akraba Topluluklar'' adı altında bir başkanlığın kurulması olduğunu söyledi.

Amerika'dan Avusturya'ya kadar geniş bir dünya coğrafyasında sayıları 5 milyona yaklaşan vatandaşlar olduğunu, ayrıca yine dünya coğrafyasında sayıları 220 milyonu bulan soydaş ve akraba topluluklar olduğuna işaret eden Çiçek, ''Evvela birinci kategorideki 5 milyona yakın vatandaşımızla ilgili olarak 30'a yakın devlet kurumu bu vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışıyor'' dedi.

Bakan Çiçek, hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde götürülmesinde bir dağınıklığın olduğunun ortaya çıktığını vurgulayarak, yurt dışında yaşan vatandaşların sorunlarının takibi, soydaş, akraba topluluğuyla ilgili çalışmalara yön verilmesi, Türkiye'den yurt dışına giden veya yurt dışından Türkiye'ye gelen öğrencilerle ilgili politikaların oluşturulması ve bu alanda çalışma yapan sivil toplum örgütleriyle işbirliğinin sağlanabilmesi bakımından bu hizmetlerin tek çatı altında toplanması ve bir muhatabın ortaya çıkmasının gerekli olduğunu bildirdi.

Yurt dışındaki Türklerin haklarının korunması, yaşam kalitelerinin artması, yaşadıkları yerde örgütlü halde kendi kimliklerini ve varlıklarını sürdürebilmeleri bakımından bu hizmetlerin tek elden sürdürülmesinin önemine değinen Çiçek, bu tip bir muhatabın bulunmasının yurt dışındaki vatandaşların da talebi olduğunu kaydetti.

Cemil Çiçek, ''Avrupa'da işçi statüsünde çalışan vatandaşların sorunlarının çözümünde zaman zaman karşılaştıkları zorluklar ve dağınıklık nedeniyle devletin kendileriyle yeteri kadar ilgilenmediği şeklinde bir kanaate sahip olabildiklerini'' belirterek, bütün bu sorunları hesaba katarak böyle bir başkanlığın kurulmasında zaruret gördüklerini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 30 ayrı kuruluşun önemli ölçüde kamu kaynaklarını kullandığını ve bu kaynaklarda israfın söz konusu olabildiğini kaydederek, ''Bu kadar para harcanıyor ama yeterli, etkin bir hizmetin verilmesinde de sıkıntı var. Onun için geçmiş hükümetler döneminde de bu konu gündeme gelmiş olmakla birlikte, ilk defa uzunca bir zamandan beri hükümetimiz bu konu üzerinde çalıştı. En başta Said Yazıcıoğlu arkadaşımız geçtiğimiz dönemde, şimdi Faruk Çelik arkadaşımız bu çalışmayı ilgili kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle, yurt dışındaki vatandaşlarımızla da konuşmak suretiyle böyle bir çatıyı kurmuş olacağız'' diye konuştu.

Bakan Çiçek, tarihsel ve kültürel bağlara sahip olunan topluluklara yönelik olarak da çok yönlü çalışmaların planlanması ve koordine edilmesi konusunun da mevcut kuruluşun görevleri arasında olacağını ifade ederek, böylece hem önemli bir hizmet verileceğini, hem de dağınıklığın giderileceğini kaydetti. Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda bu konunun bir an önce yasalaşması kararı aldıklarını belirtti.

-GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI TEŞKİLATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI-

Çiçek, toplantıda ele alınan konulardan birinin de, Gümrük Müsteşarlığı teşkilatının yeniden yapılandırılması olduğunu kaydederek, müsteşarlığın kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasların yeniden düzenlenmesinin ele alındığını söyledi.

Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle transit mal ve hizmet geçişinin yanında, yoğun bir yolcu trafiğini de yaşadığını anlatan Çiçek, dolayısıyla gümrük hizmetlerinin bugüne kadar değişik zamanlarda kanun değişiklikleriyle en iyi şekilde götürülmeye çalışıldığını, ancak bugünün şartlarında Gümrük Müsteşarlığının teşkilat görev, yetki ve sorumluluklarının yeni baştan düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu, buna ilişkin tasarının toplantıda imzaya açıldığını bildirdi.

-SOSYAL YARDIM BİLGİ SİSTEMİ PROJESİ

Çiçek, toplantıda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünün, 6 aydan fazla bir zamandır üzerinde çalıştığı ''Sosyal Yardım Bilgi Sistemi Projesi''nin takdiminin yapıldığını dile getirerek, projeyle sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşların başvurularının sağlıklı şekilde karşılanması ve gerçekten hak edenlerin hizmetlerden faydalanabilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Bir vatandaşın sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurması halinde 8-10 yerden ihtiyaç sahibi olup olmadığının araştırıldığını, vatandaşın ihtiyaç sahibi olduğunu kendisinin ispatlamasının gerektiğine dikkate çeken Çiçek, 10 farklı kurumdan yapılan 24 ayrı sorgulama sonucunda kişinin hak sahibi olup olmadığına karar verildiğini dile getirdi.

Yeni sistemle vatandaşın ihtiyaç sahibi olup olmadığını kendisinin ispatlamak zorunda kalmayacağını vurgulayan Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

''Devletin elindeki bu kayıtlar belli bir program çerçevesinde kayıtlara geçilmiş durumda. 10 farklı kurumdan 15 güne kadar zaman alan ve büyük emek, büyük masraf gerektiren bu iş, 7 saniye içerisinde gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını belirleme imkanına kavuşmuş olmaktadır. Böylece hem bir taraftan vatandaş külfetten kurtulmuş oluyor, hem yardıma ihtiyacı olan varsa kısa sürede buna kavuşmuş oluyor. Bürokrasi aza indirilmiş oluyor. Bir kısım art niyetli olanlar varsa bunlar da ortaya çıkarılmış oluyor. Nitekim bir ilimizde yapılan pilot uygulamada 5 bine yakın vatandaşımızın, muhtelif yerlerden maaş aldıkları halde bir de bu sistemden imkan elde etmek için müracaat ettikleri anlaşılıyor.

Kamu kuruluşlarına hiç durmadan yazı yazmak gibi bir sıkıntı da ortadan kalkıyor. Böylece bir çok açıdan devletle vatandaş arasında sağlıklı bir köprünün kurulmasına imkan verecek bir düzenlemeyi bu proje gerçekleştirmiş olmaktadır. Uygulamaları başlamıştır. Aksayan yönleri olursa onlar da kısa sürede telafi edilecek böylece vatandaşlarımız daha kolay devlet imkanlarından istifade imkanına sahip olacaktır.''

-ÜNİVERSİTE BURS VE KREDİSİ-

Bakanlar Kurulu'nda, üniversitede okuyan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen bursların ve kredilerin ele alındığını da belirten Çiçek, ''Üniversite ve yüksek okullarda okuyan lisans öğrencilerinin aylık alacakları miktar 200 lira olarak tespit edilmiştir. 180'den 200'e çıkardık. Master öğrencileri 400, doktora öğrencileri de 600 lira alabilecektir'' diye konuştu.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, hükümet uygulamaları ve politikalarıyla ilgili genel değerlendirmeler yapıldığını da söyledi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • “Kültür Tırı” Taksim Meydanı’nda çocuklarla buluştu!18 Haziran 2010 Cuma 00:00
 • “Bir Parıltıdır Görmek”17 Haziran 2010 Perşembe 00:00
 • EBSAM araştırmasına göre TV dizileri şiddeti arttırıyor...17 Haziran 2010 Perşembe 00:00
 • TGB Diyarbakır Arslanoğlu köyüne okul yapıyor16 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
 • Bakan ÇUBUKÇU Ermeni Okulları Mezuniyet Töreninde10 Haziran 2010 Perşembe 00:00
 • Türkan Şoray anaokulu açılışına katıldı10 Haziran 2010 Perşembe 00:00
 • Başvurular sona eriyor13 Mayıs 2010 Perşembe 00:00
 • 40 bin öğretmen alımı için tarih belli oldu21 Nisan 2010 Çarşamba 00:00
 • YÖK'ten yeni katsayılar17 Mart 2010 Çarşamba 00:00
 • 70 bin öğretmene müjde!09 Mart 2010 Salı 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim