• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

Meteoroloji uyardı: Buzlanmaya dikkat

Meteoroloji uyardı: Buzlanmaya dikkat
Türkiye'nin doğusunda hava sıcaklıkları 3 ila 5 derece azalırken, batısında 2 ila 4 derece artacak. Marmara, kuzey, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde aralıklı yağışlar görülecek. Hava sıcaklığı, doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak. Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Kıyı Ege ile zamanla Marmara ve iç kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif ara sıra orta; bu akşam ilk saatlerde Marmara'da kuvvetlice esecek.

Uyarılar

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, bugün ve yarın saat 10.00'a kadar kuvvetli soğuk hava dalgası, buzlanma ve don olayı beklendiği bildirildi.

Yurttaşlar ve ilgililer buzlanma ve don olayı ile zirai dona karşı uyarıldı.

 

Bursa -16'yı gördü

Bursa'nın ilçelerinde gece sıcaklığı eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Balıkesir genelinde en düşük sıcaklık eksi 11,5 derece olarak ölçüldü. Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Cuma gününden bu yana ülke genelinde devam eden dondurucu soğuklar, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde de etkili oldu.

Bursa kent merkezinde gece en düşük sıcaklık eksi 6,5 derece olarak ölçülürken, Balıkesir'de eksi 7,5 ve Çanakkale'de ise eksi 6,3 dereceye kadar düştü.

Bu illerin ilçelerinde gece sıcaklığı çok daha düşük oldu. Bursa'nın yüksek kesimlerde kalan Keles ilçesinde sıcaklık eksi 16,2 dereceye kadar düşerken, Yenişehir'de eksi 15,3 derece olarak gerçekleşti.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde gece en düşük sıcaklık eksi 11,5 olurken, Bigadiç'te eksi 9,8 ve Manyas'ta ise eksi 10,3 dereceye kadar indi.

Çanakkale'de ise en düşük sıcaklık kent merkezinde oldu. Bağlı ilçelerindeki sıcaklıklar eksi 6,3 derecenin üzerinde gerçekleşti.

Yetkililer, bugün gece ve sabaha karşı sıcaklıkların bir miktar daha düşebileceğini belirterek, Bursa, Çanakkale ve Bursa'da gece sıcaklığının eksi 9 olarak ölçülebileceğini bildirdi.

Bugün gündüz sıcaklığının 0 ve 1 derece arasında olmasının beklendiği kaydedildi.

 

Edirne

Edirne'de, kar yağışından sonra hava sıcaklığının eksi 15 derece düşmesiyle birlikte Tunca Nehri ve süs havuzları buz tuttu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, yaptığı açıklamada, karla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Halen 5 ekibin kar kürüme çalışması yaptığını ifade eden Çetin, ''Edirne'de yarından itibaren üç gün kar yağışı bekleniyor. Buna hazırlıklı olmak için halen karın kalkmadığı köy yollarını genişleterek, ikinci bir kar yağdığında yolun kapanmaması için uğraş veriyoruz'' dedi.

Çetin, Edirne merkez ve ilçelerine bağlı 158 köyde, 9 ekipten oluşan 72 personelle 926 kilometrelik yolda karla mücadele yapıldığını kaydetti.

Tunca Nehri buz tuttu

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, dün gece en düşük hava sıcaklığı eksi 15 derece olan kentte, bugün en yüksek hava sıcaklıklığının ise eksi 5 derece olması bekleniyor.

Yetkililer, bugün yağış beklenmediğini, çarşamba ve perşembe günü kar, cuma günü karla karışık yağmur beklendiğini belirtti.

Edirne'de hava sıcaklığının eksi 15 derece düşmesiyle birlikte Tunca Nehri ve süs havuzları da buz tuttu.

Buz kütleleri Tunca Nehri'nin tamamını kaplaması üzerine balıkçılar kayıklarını nehirden çıkaramadı. Bir süre buz kütlelerini kırmaya çalışan balıkçılar, başarılı olamayınca balık tutmaya çıkmaktan vazgeçti.

 

Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar ve tipi nedeniyle bin 261 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
Kar yağışının ardından etkili olan tipi, bölgede ulaşımı olumsuz etkiledi.

Kar ve tipi yüzünden Erzurum'da 540, Bingöl'de 218, Muş'ta 200, Tunceli'de 218, Ardahan'da 69 ve Iğdır'da 16 olmak üzere toplam bin 261 köy yolu ulaşıma kapandı.
Köy yollarının ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar zaman zaman etkisini artıran tipiye rağmen aralıksız sürüyor. Yolu ulaşıma kapanan köylerde özellikle acil hasta nakillerinde sıkıntı yaşanıyor.

Erzurum'da son 24 saat içerisinde yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan köylerde durumu ağır olan 10 hasta, İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından kar üstü araçlarla hastanelere yetiştirildi.

Öte yandan, bölgedeki Kağızman-Tuzluca ayrımı-Cumaçay, Sarıkamış-Karaurgan ayrımı-Gaziler, Karayazı-Göksu, Göle-Kars, Köprüköy-Hacıömer-Hınıs ve Ardahan-Şavşat ve Posof-Damal kara yollarında kar ve tipi yüzünden ulaşım sağlanamıyor.
Karayolları 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerinin kapalı yolların ulaşıma açılması için başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Kara yollarında zaman zaman mahsur kalan araçlar olduğunu belirten yetkililer, son 24 saat içinde kara saplanması sonucu mahsur kalan 11 aracın kurtarıldığını bildirdi.
Kent merkezlerinde ise belediye ekipleri cadde ve sokaklarda iş makineleriyle kar temizliği çalışması yapıyor. İş makineleriyle kaldırım ve yollardan toplanan kar birikintisi, kamyonlarla şehir dışına taşınıyor.

Hava sıcaklıkları düşecek

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altına giren bölgede, kar yağışının etkisini yitirmesinin ardından dondurucu soğuk hava etkili olmaya başladı.

Bölge illerinde gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 15, Ardahan'da 12, Kars ve Ağrı'da 10, Erzincan'da 8 ve Iğdır'da 3 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklığının da Erzurum'da eksi 5, Ardahan'da eksi 2, Kars ve Ağrı'da eksi 1, Erzincan'da 0 ve Iğdır'da 6 derece olması bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklıklarında 4-5 derecelik bir düşüş olacağının tahmin edildiğini bildirdi.


Binlerce köy yolu kapandı

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Ordu'da 429, Bitlis'te 229, Samsun'da 152, Balıkesir'de 66, Sinop'ta 20 ve Bursa'da 14 olmak üzere toplam 910 köy yolu ulaşıma kapanırken, Kırklareli'nde kapalı olan 77 köy yolu ulaşıma açıldı.

Samsun, Sinop ve Ordu'da, etkili olan kar yağışı nedeniyle toplam 601 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Bölgenin özellikle yüksek ve iç kesimlerinde etkili olan kar yağışı günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar yağışı nedeniyle halen Ordu'da 429, Samsun'da 152, Sinop'ta ise 20 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda köyün elektrik ve telefon hatlarında arızalar meydana geldi.

Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdiler.

Hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor.

Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre ise gece bölgede en düşük hava sıcaklığı -3 derece olarak ölçüldü, yarından itibaren hava sıcaklıkları 3 ile 5 derece artacak ve yağış beklenmiyor.

Bitlis

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 229 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Açıklamada, kapalı olan köy yollarında ulaşımın sağlanması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü, acil durumlara müdahale için ekiplerin hazır bekletildiği bildirildi.
Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde kar kalınlığının 45 santimetre, yükseklerde ise 55 santimetre olduğunu söyledi.

Yüksek kesimlerde çığ tehlikesinin bulunduğunu belirten yetkililer, hava sıcaklığının -11 derecenin altına düşmesinden dolayı, kentte buzlanma ve don olaylarının yaşanacağını kaydettiler.

Balıkesir

Balıkesir'de ise 66 köy yolunu ulaşıma açma çalışmaları aralıksız sürüyor. 24 köye dün sabah saatlerinden bu yana elektrik verilemiyor. Yetkililer, yollar açıldıkça köylere ulaşan ekiplerin elektrikle ilgili sorunları çözdüğünü bildirdi.

Bursa ve Balıkesir'i, çevre illere bağlayan kara yollarının açık olduğu, sürücülerin yer yer görülen gizli buzlanmaya karşı dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Bursa

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipinin bazı köy yollarını ulaşıma kapattığını belirtti.

Aksoy, bugüne kadar yolların açılması için yoğun olarak çalıştıklarını ifade ederek, Mustafakemalpaşa'da 10, İnegöl'de ise 4 köy yolunun halen ulaşıma kapalı olduğunu, bugün bu yolların açılacağını bildirdi.

Köy yollarında acil olanlara öncelik verdiklerine dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:
''İnegöl'e bağlı Güneykestane ve Hayriye köyünde kalan diyaliz hastaları vardı. Bunlar tedaviye gitmeleri gerektiği için yolları hemen açtık. Karacabey'e bağlı İnkaya köyü ve Mustafakemalpaşa'ya bağlı Doğanalan köyünde dün cenaze törenleri vardı. Bu köylere de öncelik verdik. Ayrıca, Mustafakemalpaşa'ya bağlı Yeni Kızılelmas köyünde ağır bir hasta ihbarı aldık. Hastahaneye acil gitmesi gerekiyordu ve ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik.''

Kırklareli

Kırklareli'nde, cumartesi günü yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 77 köy yolu ulaşıma açıldı. Kentte kapalı köy yolu kalmadı.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, merkeze bağlı 17, Babaeski'de 8, Demirköy'de 15, Kofçaz'da 15, Pehlivanköy'de 6, Pınarhisar'da 5, Vize'de 11 olmak üzere kapanan toplam 77 köy yolu ulaşıma açıldı.

Özel idare ekipleri, açılan köy yollarında genişletme ve kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü ekipleri ise hava sıcaklığının şu anda eksi 13 derece olduğunu, akşam saatlerinde hafif şekilde kar yağışının görüleceğini belirtti.


Hava ulaşımına kar engeli

Trabzon'da etkili olan kar yağışı nedeniyle, Trabzon Havalimanı'ndan yapılması gereken sabah uçuşlarının tamamı iptal edildi. Kentte başlayan ve özellikle gece saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Trabzon Havalimanı'ndaki pist, karla kaplandı.

Uçakların, karla kaplı olduğu için pisti kullanamaması nedeniyle hava limanından sabah yapılması gereken iniş ve kalkışların tamamı iptal edildi.

Kar yağışının devam ettiğine dikkati çeken yetkililer, hava koşullarının uygun olmaması halinde diğer seferlerin de iptal edilebileceğini belirttiler.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim