• BIST 93.043
 • Altın 193,699
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 21 °C

Kültür A.Ş'den sanata destek

Kültür A.Ş'den sanata destek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın himayelerinde nitelik ve nicelik olarak rekorların kırıldığı iki senelik bir dönem geride bıraktı.

KÜLTÜR. A.Ş. KÜLTÜR FALİYETLERİNDE ÖNCÜ HALE GELDİ

İŞTE KÜLTÜR A.Ş.'DEN YAPILAN DUYURU:


Sağlıklı bir toplum yapısına kavuşmamızda kişi başına düşen millî gelir bir ölçü olarak ne kadar isabetli bir ölçü ise sanat ürünlerinin kişi başına düşen oranı da o ölçüde geçerli ve aranılması gereken bir kıstas olmalıdır. Yaşadığımız ülkenin gelecek planlamasında, ekonomik kriterlerdeki olumlu gidişat kadar kültürel ve sanatsal aktivitelerin yaygınlaşması, paylaşılması ve kalitesi de o ölçüde önemlidir. Bu bakış açısı gerek toplumsal gerek kurumsal gerekse bireysel düşlerimizde önemli bir alan oluşturmalıdır.İstanbul, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kültür-sanat merkezlerinden biridir. Gerek nicel gerekse nitel açıdan bakıldığında İstanbul’daki sanatsal etkinliklerin yeterli bir doygunluğa ulaştığından bahsetmemiz güçtür. Çünkü nüfusa oranladığımızda dünyanın sayılı kültürlerine başkentlik yapmış, önemli uygarlıkların gelişip boy atmasında merkez olmuş İstanbul’umuzun bugünkü sakinlerinin “kültür alıcısı” olma noktasında isteksizliğini ya da talep etme oranının düşüklüğünü bir tanı olarak öne sürebiliriz. Buradaki yetersizlik İstanbul’un hinterlandı, geçmişi ve potansiyeli düşünüldüğünde ortaya çıkmaktadır. Çünkü İstanbul, kültür sanat yaşantısının gelişip boy attığı bir şehirdir. İstanbullulardan da bu ölçekte çaba, talep, gayret ve tanışıklık bekler."1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi" tanıtım toplantısı.

İşte bu tespit ve kanıdan hareketle, iki yıllık bir gelişim sürecinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak, Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın himaye ve direktifleri doğrultusunda, önemli bir kültür hamlesini başlattık. Öncelikli hedefimiz, başta da söylemeye çalıştığımız teşhisten hareketle, sanat yelpazesinin bütün renklerini, İstanbul’un geneline yaymaktı. Bu amaçla önemli hamleler ve projelere imza attık. Bu çalışmalara aynı hızla devam edeceğiz.İBB. Kültür A.Ş.’nin görme engelliler için hazırladığı sesli kitap ve Braille Alfabesi ile basılmış İstanbul Rehberi’nin tanıtım toplantısı.1989 yılında kurulan Kültür A.Ş. geçen zaman içerisinde İstanbul’un kültürel meselelerine vukufiyeti, organizasyon kabiliyeti, ulusal ve uluslararası gerçekleştirdiği önemli etkinliklerle önemli bir başarı ve deneyim kazandı. Bugün bu deneyimin ve kapasitenin en verimli dönemleri yaşanmaktadır. Gerek her türden kültürel ve sanatsal etkinliklerde gerekli olan organizasyon becerisini en üst seviyede alana yansıtması gerekse kültür ve sanat olaylarına duyarlılığı ile önemli bir kültür kurumu olan Kültür A.Ş. bu deneyimini İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecine de başarıyla yansıtmaktadır. İstanbul 2010’da Avrupa’nın Kültür Başkenti olurken, Kültür A.Ş.’de 21. yaşını kutlayacaktır. Her iki tarih de tarihi perspektifte bizim için ve İstanbul için kuşkusuz önem ve ironi taşımaktadır.
,


"2007 Yılı Mevlana Etkinlikleri"

Öncelikle kitap okumak konusundaki tıkanıklıkları iki kulvarda geliştirdiğimiz yayıncılık çalışmaları ile açmaya gayret ettik: Seyyar Kitap, kitap okumak isteyen fakat farklı gerekçelerle kitaba ulaşamayan İstanbullulara ücretsiz kitap hizmeti sunarak, İstanbul’u bir “Açıkhava Kütüphanesi”ne dönüştürdü. İstanbul ve İstanbullulara zengin içeriği ve taşımaya elverişli sunumu ile Seyyar Kitap, önemli bir kitap hamlesi olarak gündeme geldi. Görme engelli vatandaşlarımıza dönük Sesli Seyyar Kitap ile de bu ivme daha da genişleyerek farklı kulvarlarda kendisine yer buldu. Anadolu’ya Seyyar Kitapların ulaştırılması da bu anlamda önemli bir adımdı. Bugün Seyyar Kitap çalışması başladığı günkü hızı ve azmiyle yoluna devam ediyor. Prestij Kitaplar çerçevesinde ise İstanbul’umuzun tarihi ve kültürel tanıtımına dönük önemli kitap projelerine imza atıldı. İstanbul’umuzu hem kendimize hem de ülkemize gelen konuklara anlatmanın en prestijli yolunun kitaptan geçtiğini elbette biliyorduk.

Bu bahse girmişken, yayıncılık noktasında yapmış olduğumuz çalışmalar arasında İstanbul’umuzun dergisi 1453’den de bahsetmemiz gerekir. İstanbul ortak paydasında buluşanların dergisi olan 1453, uzun soluklu ve giderek İstanbul’un aynası olmayı hak eden bir dergi olarak sizlerle buluşmaya devam edecektir.

Geçen sürede umuyorum ve inanıyorum ki, Kültür A.Ş.’nin müdavimleri, tiryakileri ve takipçileri oluştu. Ve biz gerçekleştirdiğimiz her etkinliğin en ön sıralarında kültüre ve sanata sevdalı bu davetlilerimizle hemhâl olduk. Belki de sizden aldığımız bu ışık, özellikle son yıllarda gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve aktivite sayısına da yansıdı. İstanbul içerisinde Kültür A.Ş. tarafından organizasyonları gerçekleştirilen birçok etkinlik çeşitli Kültür Merkezlerimizde, İstanbul’umuzun ortak kültür mirasına katkı yapmak adına yoğun bir çalışmaya sahne oluyor. Bu yoğun tempodan başarıyla çıkmamızda kuşkusuz siz İstanbulluların ilgisi ve sevgisi büyük rol oynuyor. Belki de bu yüzdendir; Kültür A.Ş. önemli bir proje rekoru kırarak geçtiğimiz yıl 56 (2007’nin ilk altı ayında ise 40) projeye imza attı.

İstanbul ölçeğinde giderek sayıları artan Kültür Merkezleri, bulundukları çevrede sanat ürünlerinin ve kültürel etkinliklerin kolay ulaşılır ve ücretsiz seyredilir olmasında önemli bir imkân sunuyor. Mahiyeti itibariyle yüksek maliyetli olan sanat ürünleri, Kültür A.Ş.’nin kültürel misyonu ve İstanbul vizyonu çerçevesinde siz sevgili İstanbullular ile zahmetsiz ve nitelikli mekânlarda buluşuyor. İnancımız İstanbul’umuzun ortak geleceğinin bu mekânlarda inşa edileceğine yönelik."İstanbul'da Köln Kültür Günleri"


Son iki yılımıza şöyle bir göz atacak olursak; giriş cümlesinde de belirtmeye çalıştığım gibi, İstanbul’da kişi başına düşen sanat-kültür oranının dengelenmesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin önemli bir rolü olmuştur. Kültür-Sanat payının ortak paydasında bizi buluşturan ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın kültüre, sanata ve kültür ve sanat kurumlarına duyarlı bir yönetici olmasını başarımızın ana kaynağıdır. Kültür A.Ş.’nin çabalarının olumlu sonuçlar vermesinde de kuşkusuz siz İstanbulluların teveccühü yol gösterici ve ufuk açıcı olmuştur."Yabancı Gazetecilerin Gözüyle İstanbul" imza günü.


Kültür A.Ş. son iki yılda kitap, tiyatro, sinema, resim, karikatür, müzik, geleneksel sanatlarımız, musiki, konferans, panel, festival gibi sanatın ve kültürün pek çok farklı kollarında önemli ulusal ve uluslararası etkinlikleri gerçekleştirerek kazandığı deneyim ve birikimi, önümüzdeki yıllarda da İstanbul’un ve İstanbulluların hizmetine sunacaktır.

Amacımız, İstanbul’umuzun 2010 sürecine etkin katkı sağlamak; ulusal ve uluslararası düzeyde İstanbul’umuzun tanıtımını gerçekleştirmek ve İstanbulluların kültür ve sanat etkinliklerine katılımını sağlayarak, gelecekte kültürün küçük adacıklardan kurtulup ortak ana karalarda yaşandığı; sanatın alıcısı bulunmayan ayıplı bir mal gibi algılanmaktan kurtulup, geniş kitlelerin ilgi duyduğu ve estetik beğenilerini yükselttiği bir durulma alanına dönüştüğü parlak bir ufuk yakalamaktır.

Kuşkusuz bu ufukta yaşamayı hepimiz çoktan hak ediyoruz…

Yeni sezonda Kültür A.Ş. logolu etkinliklerde buluşmak üzere…


Nevzat Bayhan
Kültür A.Ş.
Genel Müdürü


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gürültü Kongresi başlıyor27 Ağustos 2007 Pazartesi 00:00
 • İstanbul'da yağış etkili olmaya başladı27 Ağustos 2007 Pazartesi 00:00
 • Döner restoranlı otel27 Ağustos 2007 Pazartesi 00:00
 • TEM'de trafik normale döndü27 Ağustos 2007 Pazartesi 00:00
 • Da Vinci'nin Haliç Köprüsü sergide25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • Boğaziçi Köprüsü yayalara açılıyor25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • Pendik Fuarı 2008'de açılıyor25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • ‘İSKİ Terkos’a deniz suyu verdi’25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • Eminönü'nde yangın25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • Pendik Aydos yangını söndürüldü25 Ağustos 2007 Cumartesi 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim