• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 19 °C

Komutanlar gözaltında

Komutanlar gözaltında
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve Özden Örnek gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde başlayan gözaltı fırtınası emekli paşalara da uzandı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alındı. Ankara Valisi Kemal Önal "Talimat İstanbul'dan geldi, savcının elinde liste var, gözaltılar ona göre yapılıyor" dedi.

İzmir'de de emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nı talebi üzerine gözaltına alındı.
İbrahim Fırtına, Ergenekon soruşturması kapsamında sorgulanmış, darbe planı iddialarını basından öğrendiğini söylemişti. Fırtına ifadesinde, "Darbe suçlamalarıyla ilgili soruları üzüntüyle karşılıyor ve reddediyorum" demişti.

Fırtına'nın avukatı müvekkilinin gözaltına alındığını doğruladı.

Ayrıca Korgeneraller Engin Alan ve Ayhan Poyraz'ında gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul Başsavcıların emri ile sabah saatlerinde Ankara'da 20'ye yakın noktaya polis baskını yapıldı. Balyoz darbe planı iddialarıyla ilgili baskınlarda gözaltına alınanlar arasında flaş isimler de var. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına da bu isimler arasında. Ancak yine Doğan örneğinde olduğu gibi Fırtına'nın eşi Melahat Fırtına bu iddiayı yalanladı. Ancak avukatı gözaltına alındığını doğruladı.

LOJMANLARDA HAREKETLİLİK

Gözaltılar sonrası İstanbul 4. Levent'te bulunan Harp Akademileri lojman girişinde hareketllik yaşanıyor. Bazı komutanların evlerinde arama yapıldığı bilgisi üzerine gazeteciler 4. Levent'te bulunan Harp Akademileri lojman girişine akın etti.

DARBE GÜNLÜKLERİNİN KOMUTANI

Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarını anlattığı günlükleri ile gündeme gelen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alınanlar arasında.

ÖNCEKİ 1. ORDU KOMUTANI DA GÖZALTINDA

Fırtına ile aynı dönemde 1. Ordu komutanlığı yapan emekli Org. Ergin Saygun da gözaltına alındı. Ergin Saygun 2009 Ağustos'da emekli edilmişti.

ÖCALAN'I GETİREN KOMUTAN

Ayrıca diğer gözaltına alınan emekliler arasında Korgeneral Engin Alan ve Ayhan Poyraz'ın da olduğu öğrenildi.
Korgeneral Engin Alan'ın Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye getiren ekipte görev aldığı belirtildi.

SAVCI İSTANBUL'A İSTEDİ

Fırtına, Alan ve Poyraz, İstanbul Başsavcısının isteği ile Ankara'da gözaltına alındı. Muayene için Adli Tıp'a götürülen komutanlar daha sonra İstanbul'a doğru yola çıkarılacak.

10 ALBAY GÖZALTINDA

Yine TRT 2'nin iddiasına göre, 7'si muvazzaf 7'si emekli 14 subay astsubay gözaltına alındı. 3 albay gözaltına alındı 7 albay ise aranıyor.

DHA'nın haberine göre ise İzmir'de Deniz kurmay Albay Ü.Ö. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine gözaltına alındı.

SÜHA TANYELİ'NİN EVİ ARANIYOR

Eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli'nin evinde Balyoz Darbe Planı iddiaları kapsamında arama yapıldığı öne sürüldü.

ANKARA VALİSİ: LİSTE VAR

Ankara Valisi Kemal Önal "Talimat İstanbul'dan geldi, savcının elinde liste var, gözaltılar ona göre yapılıyor" dedi.

İZMİR'DEKİ ALBAY İSTANBUL'A GÖNDERİLİYOR

Ergenekon soruşturması kapsamında İzmir'de emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan gözaltına alındı. İstanbul'da Ergenekon soruşturması yürüten cumhuriyet savcılarının isteği üzerine İzmir polisi sabah erken saatlerde Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan'ı evinde gözaltına aldı. Bozyaka'daki Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan'ı yakınları yalnız bırakmadı.

Özcan'ın evinde herhangi bir arama yapılmadığı, sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderileceği öğrenildi. Bu arada havaalanından önce Özcan, İzmir Adliyesi'ne doktor raporu için götürüldü.

HARP AKADEMİLERİ'NDE ALARM

Aynı zamanda Lojmanların girişi olan Harp Akademileri 2. Nizameyesinde olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Saat 11.00 sıralarında içinde sivil giyimli polislerin bulunduğu 1 cip, 1 otomobil ve 1 panelvan araç nizamiye kapısına geldi. Araçlar bir süre içeri alınmadı. Ardından araçlardan inen sivil giyimli polislerin askerlerle konuştukları görüldü. Asker ve polisler arasındaki görüşme yaklaşık 10 dakika sürdü. Ardından araçtan inen sivil giyimle polisler yürüyerek nizamiyeyi geçti ve içeri girdi. Polislerin indiği araçlar manevra yaparak geriye döndü. Bu arada bir askeri yetkili hareketliği görüntüleyen Doğan Haber Ajansı kamerasının görüntü kaydetmemesini istedi, içerdeki hareketlilikle ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

Gözaltıların ortak noktası darbe planları

Bugün gözaltına alınan komutanlar iki ayrı dönemde tasarlandığı öne sürülen darbe planlarıyla suçlanıyor. Kuvvet Komutanları 2003'te, ordu komutanları ise yakın tarihte darbe planlamakla itham ediliyor...

Bugün başlayan gözaltı fırtınası eski kuvvet komutanlarına da ulaştı. Gözaltına alınan kuvvet komutanlarının ortak özelliği ise aynı dönemde görev yapmış olmaları.
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı E. Org. İbrahim Fırtına ve Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı E. Ora. Özden Örnek 2005 yılında emekli edilmişlerdi.
Örnek, ona ait olduğu öne sürülen 2003-2004 yıllarına ait günlüklerde o yıllarda tasarlanan darbe planlarını kaleme almıştı. Örnek darbe planlarını da günlükleri de yalanlamıştı. Polis kriminal incelemesinde Örnek’e ait olduğu ortaya çıktı. Ancak Örnek asla iddiaları kabul etmedi.


"PLANLAYAN ERUYGUR"


Em. Org. Hilmi Özkök’i de görevden indirmeyi kapsadığı öne sürülen darbe planlarını dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur’un planladığı belirtiliyordu.
Kara, Hava ve Deniz kuvvet komutanlarının destek verdiği ileri sürülen planla ilgili Hilmi Özkök de ifade vermişti. Özkök, bilgisi olduğunu ancak elinde belge olmadığını söylemişti.
İddialara göre Özkök’e son anda dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı destek verdi. Böylece darbe planı uygulanamadı.
Eruygur, Ergenekon soruşturması kapsamında geçen yıl tutuklanmış daha sonra da tahliye edilmişti.

ARALIK'TA İFADE BUGÜN

Yalman, Fırtına ve Örnek Aralık 2009’da Beşiktaş’taki adliyeye gelerek Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara darbe iddialarıyla ilgili ifade vermişti.
Bugün ise Fırtına ve Örnek gözaltına alındı.

Bugün gözaltına alınan Emekli Org. Ergin Saygun ve Çetin Doğan ise 1. Ordu Komutanlıkları yaptı. İkili yakın dönemde ortaya atılan başka bir darbe planlarını yürütmekle suçlanıyor. Balyoz adı verilen planın darbe ortamı hazırlamak için tasarlandığı öne sürülüyor.

BALYOZ DARBE PLANI

Taraf Gazetesi darbeye ortam hazırlamak amacıyla yeni bir eylem planı iddiasını ortaya atmıştı. "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adı altında "Çarşaf", "Sakal", "Oraj" ve "Suga" adı verilen planlara göre, Beyazıt ve Fatih camilerinde cuma günü bombalı saldırılar düzenlenecek, Ege'de Türk jeti düşürülecek, Ak Parti aciz gösterilmeye çalışılacaktı.

Kaos ortamı sonunda 11 sayfalık 'Balyoz planı' hayata geçirilecekti. Gazetenin haberine göre, dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan yönetimindeki askerler, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi stadyumlara doldurmayı planlıyordu. Hatta, darbe kabinesi bile hazırlanmıştı. Planda imzası bulunduğu iddia edilen Orgeneral Doğan, "TSK'da her kademede mevcut planları gözden geçirmek üzere harp oyunu, plan tatbikatı ve seminerler yapılması doğal bir uygulamadır" demişti.

Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır. İddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir" ifadesini kullanmıştı.

KİM KİMDİR?

İBRAHİM FIRTINA


30 Ağustos 1962 tarihinde Hava Harp Okulu'nu bitirerek Asteğmen, 1964'te Uçuş Okulu'ndan pilot olarak mezun oldu.
1970 yılına kadar Filo Kol Uçuculuğu yapan Orgeneral Fırtına, 1972 yılında Hava Harp Akademisi'ni bitirdi.

30 Ağustos 1989 tarihinde tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 1993 tarihinde tümgeneralliğe, 30 Ağustos 1997 tarihinde korgeneralliğe, 30 Ağustos 2001 tarihinde orgeneralliğe terfi etti.
Orgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlini yapan Fırtına, 30 Ağustos 2005 tarihinde emekliye ayrıldı.

ENGİN ALAN

Emekli Korgeneral Engin Alan, PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya’da yakalanış operasyonunu Türkiye’den yönetti ve Öcalan’ın yakalanışında büyük bir rol oynadı. Alan'ın döneminde Şemdin Sakık da Kuzey Irak'tan Yarasa Operasyonu ile Türkiye'ye getirildi.

Halen Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğünü yapan Alan, . 30 Ağustos 2000'de korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2004 şûrasında korgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı iken Ağustos 2005 şûrasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

Doğan: Nihayet geldiler!
TRT ve AA, emekli Org. Doğan'ın daha evi aranmadan arama haberini geçmişti.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan: Nihayet geldiler şu an evim aranıyor!

Sabah saatlerinde Anadolu Ajansı ve TRT'nin 'Balyoz Güvenlik Harekatı Planı' iddialarına ilişkin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli'nin evlerinde arama yapıldığı haberini Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan 'Evde herhangi bir arama söz konusu değil' diyerek yalanlamıştı. Arama muamması Çetin Doğan'ın evinin aranmaya başlamasıyla sona erdi.

TRT ve AA'nın henüz arama yapılmadan Doğan'ın evinde arama yapılacağını bildiği de ortaya çıktı.

Haberler üzerine aramayı bekleyen Emekli Orgeneral Çetin Doğan, "Nihayet geldiler şu an evim aranıyor!" açıklamasını yaptı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çanakkale Turu Fiyatları Ne Kadar10 Mayıs 2018 Perşembe 19:21
 • Size Özel Kapı Sistemleri28 Nisan 2018 Cumartesi 17:01
 • Alem Sohbet İle Keyfi Yaşayın16 Nisan 2018 Pazartesi 20:57
 • Teşvikiye Camii’nde yangın15 Nisan 2018 Pazar 20:08
 • Promosyon Bez Çanta Dönemi Başladı12 Nisan 2018 Perşembe 16:48
 • Lüks ve Ucuz Davetiyenin Adresi Mert Davetiye08 Nisan 2018 Pazar 18:10
 • Muhabbet.org İle Mobil Sohbetin Zamanı Geldi06 Nisan 2018 Cuma 15:27
 • Adasu Temizlikte Kalitenin Adı03 Nisan 2018 Salı 15:51
 • Harika Gümüş Takıların Adresi Midyat Gümüş02 Nisan 2018 Pazartesi 00:11
 • Geçmişten Bugüne Sağlık Lojistik29 Mart 2018 Perşembe 17:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim