• BIST 117.110
 • Altın 171,107
 • Dolar 3,9621
 • Euro 4,8908
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C

Kılıç'tan skandal açıklama

Kılıç'tan skandal açıklama
Haşim Kılıç, mahkeme heyetinden habersiz Erdoğan'a destek açıklaması yaptı

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, kapatılan belediyelerle ilgili karar alan Danıştay'ı “Anayasayı ihlal etmekle” suçladı.

Açıklamanın, Anayasa Mahkemesi Heyeti'nden habersiz olarak Başkan Haşim Kılıç tarafından yapıldığı bildirildi.

Açıklamanın, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Danıştay'ı hedef alan sözlerinin ardından gelmesi de dikkat çekti. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, açıklama için heyet kararı alınmadığını vurgulayarak, içeriğine katılmadığını belirtti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın da açıklamanın kararlarını değiştirmeyeceğini vurguladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açanlar için, Anayasa Mahkemesi kararının gerekçe bölümünde yasal sürenin başlangıç tarihi aynen 'Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarının, ilgili belediyelere yazılı olarak bildirilmediği, Resmi Gazete'de yayımlanmadığı dikkate alındığında, ilgili belediyelerin kendilerine ilişkin nüfus sonuçlarında en geç 5747 sayılı yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı 22 Mart 2008 tarihi itibariyle haberdar olduklarının ve idari dava açma sürelerinin de bu tarih itibariyle başlayacağının kabulü gerekir' biçiminde tespit edilmiştir.

Mahkememizin bu çok açık gerekçesine rağmen, kapatılan belde belediyelerinin dava açmalarına ilişkin yasal sürelerinin başlangıç tarihi 5747 sayılı yasanın yayımlandığı 22 Mart 2008 tarihi yerine Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayımlandığı 6 Aralık 2008 günü esas alınacak şekilde değerlendirilerek, mahkeme kararımızın değiştirilmesine yol açan bir sonuca ulaşılmıştır.

Kapatılan belde belediyelerinin dava açma sürelerine ilişkin alınan ve kamuoyuna yansıyan kararlar Anayasa Mahkemesi'nin ulaştığı sonucu yansıtmamaktadır. Anılan kararlar Anayasaya uygun görülerek iptal edilmeyen ve kapatılan belde belediyelerinin de tümünün seçime katılmalarına olanak sağlayacak bir sonuca yol açmıştır.

Anayasa'nın 153. maddesinde Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama, yürütme ve tüm yargı organlarını bağlayacağı kuşkusuzdur. Bu bağlayıcılığa karşın Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uyulmaması ya da mahkemenin öngörmediği bir sonuç çıkarılması Anayasa'nın 153. maddesinin ihlal (gözardı) edilmesi sonucu doğurur. Hukuk devletinde herkesin Anayasa'da öngörülen ilkelere uygun davranma ve hukuku üstün tutma zorunluluğu vardır.”

Dikkat çekici zamanlama

Erdoğan'ın dün öğlen saatlerinde kapatılan belediyelerle ilgili Danıştay kararını “Demek ki ikinci bir Anayasa Mahkemesi daha çıktı” sözleriyle eleştirmesi sonrasında Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın akşam saatlerinde buna “destek” niteliğindeki açıklaması dikkat çekti. Açıklamanın Anayasa Mahkemesi Heyeti'nce alınmış bir karar olmadığı Haşim Kılıç'ın açıklamayı bireysel olarak yaptığı bildirildi.

'Maksadını aşan bir ifade'

Konuyla ilgili Cumhuriyet'e bilgi veren Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt, bir yüksek yargı organının Anayasa Mahkemesi'nce “Anayasayı ihlal ettiği” yönündeki açıklamasının bir ilk olduğuna vurgu yaptı. Açıklama konusunda heyet kararı olmadığını belirten Paksüt, “Ben de yeni öğrendim. Başkan adına yapılmış olmalı” dedi. Açıklamanın içeriğine katılmadığını bildiren Paksüt, “Başka bir yüksek yargı organının (Danıştay) anayasayı ihlal ettiği iddiası maksadını aşan bir ifade olmuştur” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan'ın eleştirisinin ardından açıklamanın yapıldığını anımsatan Osman Paksüt, “Yüksek Seçim Kurulu kapatılan belediyelerin yerel seçimlere katılacağı yönündeki kararını dün (önceki gün) aldı. Kararın alınmasının üzerinden de epey zaman geçti” diye konuştu. Başbakan'ın sözlerinin hemen ardından Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın açıklama yapmasının “Başbakan'a destek” anlamında olup olmadığı yönündeki soruya Paksüt, “Yorumu size bırakıyorum” yanıtını verdi.

'Kararımızda değişiklik olmaz'

YSK Başkanı Aydın da Anayasa Mahkemesi'nin açıklamasının, kapatılan belediyelerle ilgili kararlarını değiştirip değiştirmeyeceği yönündeki soruya “Kararımızda değişiklik olmaz. Ama oturup Kurul'daki arkadaşlarla konuşup değerlendiririz” karşılığını verdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim