• BIST 95.651
 • Altın 191,755
 • Dolar 4,6929
 • Euro 5,4578
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Kazak petrolü de Ceyhan'a

Kazak petrolü de Ceyhan'a
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan'ın ekonomik dinamizm ve atılım içinde olduğunu ifade ederek, ''Hızla gelişen modern Başkent Astana'da olmaktan memnuniyet duyuyorum'' dedi.

Kazakistan'ın, Orta Asya'nın parlayan yıldızı olduğunu dile getiren Gül, bu ülkenin uluslararası itibarının AGİT Dönem Başkanlığı ile taçlanacağını söyledi.

Görüşmelerde, iki ülke arasında olumlu seyir izleyen ilişkilerin ortak vizyonla geliştirilmesi üzerinde durduklarını anlatan Gül, ''Üzerinde durduğumuz konularda görüşlerimizin örtüştüğünü gördüm'' diye konuştu.

Ziyaret kapsamında ticari ve ekonomik konuları geniş biçimde ele aldıklarını belirten Gül, Kazakistan'da gerçekleştireceği temasların yeni atılımlara imkan vereceğine ve iki ülke ilişkilerini daha ileri taşıyacağına inandığını vurguladı.

NAZARBAYEV

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de Türkiye ve Kazakistan arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin gelişerek, günümüzde ''yüksek ortaklık'' seviyesine ulaştığını ifade etti.

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldıklarını anlatan Nazarbayev, Kazakistan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini belirtti.

Nazarbayev, günümüzde 1.5 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2010 yılına kadar 5 milyar dolara yükseltilmesini hedeflediklerini kaydetti. Nazarbayev, Türkiye'nin Kazakistan'a uluslararası konularda her zaman destek verdiğini belirterek, ülkesinin 2010 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) DÖnem Başkanlığını devralacak olmasından dolayı verdiği destek için de Türkiye'ye teşekkür etti.

KAZAK PETROLÜ CEYHAN'A AKACAK

Gül ve Nazarbayev daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bir Türk gazetecinin, ''Kazakistan'ın Ceyhan'daki rafineri projeleri ve Kazak petrolünün Ceyhan'a taşınmasına'' ilişkin sorusunu, şöyle yanıtladı:

''Boru hatları Türkiye üzerinden geçtiği için mutluyum. Biz, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına katıldık. 2012 yılına kadar petrol ihraç eden ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Azeri petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına yetmeyeceğini biliyoruz. Kazak petrolü olmazsa, boru hattı atıl kalır.

Şu an Çin ve Rusya'ya boru hatlarımız var. Hazar Denizi'ne de limanlar yapmaya başladık. Çalışmalar tamamlanınca, Kazak petrolü tankerlerle Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına taşınacak.

Cumhurbaşkanı Gül de aynı yöndeki başka bir soru üzerine, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattından şu anda Kafkas petrolünün taşındığını anımsattı. Son bir yıl içinde Ceyhan'da 250 milyon varil petrol doldurulduğunu anlatan Gül, ''Kazak petrolünün de bu hattan taşınması için Kazakistan ile Azerbaycan arasında iş birliği var. Hazar'daki limanlar tamamlanınca Kazak petrolü de boru hattından akacaktır'' diye konuştu.

Gül, karşılıklı yatırımlarla ilgili bir soruyu yanıtlarken, Türk iş adamlarının Kazakistan'da önemli yatırımları olduğunu, özellikle inşaat sektöründe önemli rol üstlendiklerini söyledi. Nazarbayev'e, Türk iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkür eden Gül, bu ülkede inşaat ve enerji alanları dışında yatırım için de çalışmalar yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, bazı Türk iş adamlarının Kazakistan'da organize sanayi bölgesi kurmak ve çeşitli üretim alanlarına girmek istediklerini söyledi.

Kazak iş adamlarının da Türkiye'de bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösterdiğini anımsatan Gül, yatırım alanları genişledikçe Türkiye'deki yatırım miktarlarının da artacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Bizler, cumhurbaşkanları olarak iş adamlarının önünü açacağız, rayları döşeyeceğiz, iş adamları yürüyecek, ortaklık yapacak. Önümüzdeki dönemde hem Türk, hem Kazak halkı bu yakınlıktan kazançlı çıkacak'' dedi.

Nursultan Nazarbayev de aynı soruyu yanıtlarken, Kazakistan'ın, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra büyük bir kriz yaşadığını söyledi. Türkiye'nin özellikle son yıllardaki ekonomik gelişimiyle büyük imkanlara kavuştuğunu anlatan Nazarbayev, ''Türk şirketlerinin Kazakistan'a gelmesini önemsiyoruz. Başta inşaat, gaz ve petrol alanlarında yatırımları var'' diye konuştu.

Kazak şirketlerinin Türkiye'deki özelleştirmelere katılmasını arzuladıklarını ifade eden Nazarbayev, yatırımların karşılıklı olmasının önemli olmakla birlikte, kıyaslanmasının doğru olmadığını ifade etti.

Nazarbayev, Kazakistan'ın 5 milyar dolar civarında petrokimya sanayisi kurma projesi olduğuna dikkati çekerek, Türk iş adamlarını bu alanda ülkesinde yatırıma davet etti.

''LATİN ALFABESİ ZOR''

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bir Türk gazetecinin, Türk dünyasıyla ilişkiler ve ortak alfabe için Latin Alfabesi'ne ne zaman geçecekleri sorusunu, ''Latin alfabesine geçmemiz çok zor'' diye yanıtladı.

Yıllardır Kazakistanlı yazarların, şairlerin Kiril Alfabesi'nde eserler verdiğini anlatan Nazarbayev, çok uluslu bir ülke olmaları da dikkate alındığında, Latin Alfabesi'ne geçmenin öncelikli hedefleri arasında yer almadığını söyledi. Nazarbayev, ''Latin Alfabesi'ne geçmek istiyoruz ama ne zaman olur bilemiyorum, aceleci değiliz'' dedi.

AA

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim