• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 18 °C

İşte atanan komutanların öz geçmişleri

İşte atanan komutanların öz geçmişleri
TSK'da yeni atanan komutanlar..

Yüksek Askeri Şura'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Hasan Aksay atandı.

EŞREF UĞUR YİĞİT'İN ÖZGEÇMİŞİ
''Yiğit, 1945 yılında Çorum'da doğdu. 1964 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan Yiğit, ilave iki yıl öğrenim görerek 1966 yılında donanmaya katıldı.

1975 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde gemi seyir harekat subaylığı, gemi 2. komutanlığı ve gemi başçarkçılığı yapan Yiğit, 1977 yılında Deniz Harp Akademisinden mezun oldu. Yiğit, ardından kurmay subay olarak, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığında Kısım Amirliği, Mayın Filosu Harekat Şube Müdürlüğü, TCG Muavenet 2. Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Plan Subaylığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Dairede Plan Subaylığı, TCG Yücetepe Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Teşkilat Şube Müdürlüğü, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 2. Muhrip Filotila Komodorluğu, Donanma Komutanlığı Harekat Grup Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1992 yılında tuğamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Harp Okulu Komutanlığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Daire Başkanlığı ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1997 yılında tümamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2002 yılında koramiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2007 yılında oramiralliğe terfi eden Yiğit, Donanma Komutanlığı görevine atandı. Oramiral Yiğit, 30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.

Nazire Pınar Yiğit ile evli ve iki çocuk babası olan Oramiral Yiğit, İngilizce biliyor.''

-ORGENERAL AKSAY'IN ÖZGEÇMİŞİ-
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aksay'ın özgeçmişi ise şöyle:

''Aksay, 1947 yılında İzmir-Ödemiş'te doğdu. 1967 yılında Hava Harp Okulundan, 1968 yılında ise Uçuş Okulundan mezun oldu.

1979 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde taktik av ve keşif pilotluğu yapan Aksay, 1981 yılında Hava Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak 4. Ana Jet Üs 141. filoda eğitim subaylığı, harekat subaylığı ve filo komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde Koordinasyon Şube Harekat Subaylığı ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Ottowa Askeri Ataşeliği, 6. Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyet Başkanlığı ile Harekat Komutanlığı ve 2. Taktik Hava Kuvvet Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Aksay, tuğgeneral rütbesi ile 8. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Aksay, 1998 yılında tümgeneralliğe terfi ederek, bu rütbe ile 1. Taktik Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. Aksay, 2002 yılında korgeneralliğe terfi ederek Hava Eğitim Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvvet ve 6. Birleşik Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2007 yılında orgeneralliğe terfi eden Aksay, Harp Akademileri Komutanlığı görevine atandı. Orgeneral Aksay, 30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.

Fatma İclal Aksay ile evli ve iki çocuk babası olan Orgeneral Aksay, İngilizce biliyor.''

ORG. HASAN IĞSIZ'IN ÖZGEÇMİŞİ 
"Orgeneral Ergin Saygun`dan boşalan Genelkurmay İkinci Başkanlığı`na getirilen 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız 1946 yılında İstanbul`da doğdu.

Iğsız, 1966 yılında Kara Harp Okulu`ndan, 1967 yılında ise İstihkam Okulu`ndan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı`na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Iğsız, 1976 yılında Kara Harp Akademisi`nden mezun oldu.

1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden ve bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunan Iğsız, 1997 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

2001 yılında Korgeneral olan, 2006`da Orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı görevine getirilen Hasan Iğsız, Ayşe Iğsız ile evli ve iki çocuğu bulunuyor.

Iğsız,İngilizce biliyor."

ORG. ASLAN GÜNERİ'NİN ÖZGEÇMİŞİ 
"Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na getirilen Orgeneral Aslan GÜNER, 1948 yılında Trabzon'da doğmuştur. 1967 yılında Kara Harp Okulundan, 1968 yılında Topçu Ve Füze Okulundan mezun olmuştur. 1976 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde
- Batarya Subaylığı,
- Takım ve Batarya Komutanlığı yapan Orgeneral GÜNER, 1978 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak;
- 4'üncü Kolordu Komutanlığında Karargâh Subaylığı,
- 28'inci Motorlu Piyade Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü,
- Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği,
- Napoli/İtalya'da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (Afsouth) Plan Prensipler Başkanlığında Karargâh Subaylığı,
- Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Kurmay Şube Müdürlüğü,
- Cumhurbaşkanı Başyaverliği ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.
1994 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.
Tuğgeneral rütbesi ile,
- 51'inci Piyade Tugay Komutanlığı,
- Genelkurmay Silahlanma ve Savunma Araştırma Daire Başkanlığı ve
- Genelkurmay Eğitim ve Teşkilat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.
Tümgeneral rütbesi ile,
- Genelkurmay Genel Sekreterliği ve
- Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.
Korgeneral rütbesi ile,
- Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve

- 4'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunan ve 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi eden Orgeneral Aslan GÜNER, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştır.
Bayan İnci GÜNER ile evli olan Orgeneral Aslan GÜNER iki çocuk babasıdır."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim