• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı zorunluluğu

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı zorunluluğu
​İşyerleri 6331 sayılı kanun gereğince iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olup, uzmanların MEB tarafından onaylı sertifikaya sahip olması gerekmektedir.

İşyerleri 6331 sayılı kanun gereğince iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olup, uzmanların MEB tarafından onaylı sertifikaya sahip olması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusu son derece önem arz etmekte ve yasal yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu nedenle tüm firmaların iş güvenliği uzmanı çalıştırmaları zorunlu kılınmıştır. İş sağlığı ve güvenliği hayati önem taşıması nedeni ile kesin çizgilerle belirlenmiştir. Uzmanlar çalıştıkları firmanın iş güvenliğinden yasal olarak sorumludurlar. İşe yeni başlayan personele öncelikle iş güvenliğinin ne demek olduğu, kendisine sağlayacak yararları detayları ile anlatılır. Çalışacağı birimin gereklerine göre, yük taşımanın sağlık bakımından en doğru yönteminden, ses ve kokulara karşı anal porno korunması gerekti ve koruyucu ekipmanların kullanma zorunluluğuna kadar her şey tüm detayları ile anlatılır. İş güvenliği eğitimi çok detaylı olup, eğitim sonunda uzman tarafından işçi sınava tabi tutulur.

MEB onaylı sertifika almanın aşamaları ve eğitimlerde hangi konularda eğitim alındığına dair http://www.mebakademi.com/egitimler/136-meb-onayli-sosyal-guvenlik-egitimi.html sitesi detaylı bilgi vermektedir. Eğitimi almak isteyen üst ve orta düzey yöneticilerden yeni mezun öğrencilere kadar herkes başvuru yapabilir. Katılımcılara MEB onaylı iş güvenliği uzmanı sertifikası verilmekte olup, özel sektörde veya devlet sektöründe iş güvenlik uzmanı olarak çalışma imkanı sağlanmaktadır. İşyerlerinin iş güvenliğinde nitelikli personel çalıştırma sorumluluğunun olması nedeniyle, işin eğitimini alarak sertifika almaya hak kazanan kişiler iş güvenlik uzmanı olarak bu işyerlerinde çalışabilirler. İş güvenlik uzmanlarına verilen eğitim çok detaylı olup, her konu en ince ayrıntısına kadar işlenerek eğitim verilmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının neler olduğu anlatılmakta, korunma yöntemleri üzerinde uygulamalı eğitim verilmektedir. Şirketler risk grubu olarak üç başlıkla iş güvenliği eğitimlerine tabi tutulmaktadırlar. Çok tehlikeli işler yapılan şirketlerde yılda bir kez eğitim verilirken, tehlikeli işlerin olduğu firmalarda iki yılda bir kez, az tehlikeli ortamların bulunduğu firmalarda ise üç yılda bir personele iş güvenliği eğitimleri verilmektedir.

Sosyal güvenlik uygulamalarının yasal yaptırımlarının olması, işletmeleri sosyal güvenlik eğitimi almış ve sertifika sahibi iş güvenlik uzmanları çalıştırma zorunluluğunu getirmiştir. Eğitimler MEB onaylı sertifika ile belgelenmeli ve firmalar sertifika sahibi, nitelikli iş güvenliği uzmanları istihdam etmelidirler. Uzmanlar yeni işe başlayan her personele iş güvenliği eğitimi vermekle yükümlüdür. Eğitimler uygulamalı verilmekte ve eğitim sonunda işçi sınava tabi tutulmaktadır. İş kazası veya meslek hastalığı nedeni ile çalıştığı yerden uzak kalan ve sonra işine tekrar dönenlere de hatırlatma iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Aynı zamanda iş kazasının nedenleri ve korunma yöntemleri tekrar detaylı anlatılmakta ve aynı durumla tekrar karşılamaması sağlanmaktadır. Sebepsiz işi bırakıp tekrar dönenler de aynı eğitimle tekrar eğitilmekte, firmanın telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşması engellenmektedir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim