• BIST 116.603
 • Altın 171,788
 • Dolar 3,9601
 • Euro 4,8935
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 15 °C

Hesabı sorulacak

Hesabı sorulacak
Hain pusuda 13 askerimiz şehit oldu. Sınır ötesi operasyon masada. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu bugün toplanıyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğe, terör örgütü tarafından yapılan bir saldırıda 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edildiğini bildirdi. Bölgede operasyon devam ediyor13 askerin şehit olduğu haberinin Genelkurmay'ca duyurulmasının ardından ilk tepki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Tepkiler şöyle:

Genelkurmay Başkanlığı'nın konuya ilişkin basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:

''Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğimize, 07 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü tarafından yapılan bir saldırıda, 13 Silahlı Kuvvetler mensubu şehit edilmiştir.

Terör örgütü mensupları, yurt içerisinde operasyon birliklerimizle, yurt dışına kaçış noktalarında ise ateş destek vasıtalarıyla takip edilmektedir.

Terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerde ortaya çıkan bu tablo, mücadele azmimizi ve kararlılığımızı daha da artırmıştır.''

Şırnak'ta operasyon yapan time bomba ve uzun namlulu silahlarla saldıran PKK'lı teröristler, 13 askeri şehit etti. Saldırıdan sonra güvenlik güçleri bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatırken, sınırda teröristlerin kaçış noktaları top atışına tutuldu. Güvenlik güçlerine hain saldırı dün saat 14:30 sıralarında Şırnak'ın Gabar Dağı'nda yapıldı. Bolu Komando Tugayı'ndan bölgeye geçici görevle gelen ve Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı olarak görev yapan 13 kişilik tim, son günlerde operasyonların yoğunlaştığı Gabar Dağı'nda devriye görevi yaparken, kalabalık PKK'lı grubunun saldırısına uğradı. Teröristler askerlerin üzerine el bombası atıp, ardından gizlendikleri yerlerden uzun numlulu silahlarla çapraz ateş açtı. Saldırıda timdeki 13 asker de şehit oldu.

Saldırının duyulmasının ardından bölgede birlik sevkedilerek geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hava destekli operasyon devam ederken, bölgeye Özel Harekat Timleri indirildi.

Teröristlerin kaçış noktaları tutulurken, sınır boyundaki birlikler teyakkuza geçirildi. Şırnak ve Hakkari'de de sınır boyundaki birlikler teröristlerin kaçış noktalarını top atışına tuttu. Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçesi Çukurca'da da sınırın sıfır noktasında konuşlanan birlikler, teröristlerin kaçış noktalarında önlem aldı. Çukurca'da bulunan 3'üncü Komando Taburu ve 21'inci Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı askeri birlikler, Irak sınırını yaklaşık 40 dakika boyunca top ateşi açtı. Top sesleri Çukurca'da duyuldu.

Saldırının ardından Şırnak Valisi Selahattin Aparı, Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na giderek, olayla ilgili bilgi aldı.

 

Erdoğan'dan başsağlığı mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devletin ve milletin, teröre karşı her türlü fedakarlıkla büyük bir mücadele yürüten güvenlik kuvvetlerine, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tüm varlığıyla destek olmaya devam edeceğini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Şırnak'ta görev yapan bir birliğe terör örgütü tarafından yapılan saldırıda, 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a telgraf gönderdi.

Olaydan derin üzüntü duyduğunu belirten Erdoğan, telgrafında şunları kaydetti:

''Acımız ne kadar büyük olsa da Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik bu tür saldırılar, terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı daha da artırmaktadır.

Devletimiz ve milletimiz, teröre karşı her türlü fedakarlıkla büyük bir mücadele yürüten güvenlik kuvvetlerimize bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tüm varlığıyla destek olmaya devam edecektir.

Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı dilerim.''

PKK'nın hain saldırısı sonucu şehit düşen 13 askerimizin Bolu Komado İndirme Tugayı'ndan olduğu anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Terörü yaratanlar, besleyenler ve ona destek olanlar bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Şırnak'ta teröristlerin saldırısı sonucu 13 askerin şehit olması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı telefonla arayarak, olayla ilgili bilgi aldı ve başsağlığı dileklerini iletti. Gül, ayrıca yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

''Yaklaşık 1 ay önce ziyaret ettiğim Şırnak bölgesinde görevli bir birliğimize terör örgütü tarafından yapılan hain saldırıda, ülkemizin huzurunu, milletimizin güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan 13 askerimizin şehit edilmesi hepimizi derinden sarsmış, bizlere büyük bir acı yaşatmıştır.

Terörün acımasızlığını, insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırı, terör örgütünün çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Terörü yaratanlar, besleyenler ve ona destek olanlar bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelesini, milletimizin desteği, kahraman güvenlik güçlerimizin azmi ile her türlü şart altında yılmadan devam ettirecektir. Saldırıda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum.''

Bu arada 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi, Adana'nın Kozan ilçesinde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Olayı protesto etmek için Adnan Menderes Parkında toplanan bir grup, ellerinde Türk Bayraklarıyla terör örgütü aleyhine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gruba uzun bir araç konvoyu da eşlik etti.

Bir süre yürüyen grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Şırnak'ta yaşanan çatışmada 13 askerin şehit olmasının ardından, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu da bugün acil olarak toplanma kararı aldı. Toplantı saatine ilişkin bilgi verilmedi.

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek Başkanlığında toplanacak.

Başbakan Erdoğan, 13 askerin şehit olmasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak'ta 13 askerin teröristler tarafından şehit edilmesiyle ilgili olarak ''Üzüntümüz büyük. Terörle olan mücadele sürecimiz çok daha farklı bir şekilde yürüyecek'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda Ankara'ya hareketinden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şırnak'ta biri astsubay 12'si er olmak üzere 13 askerin şehit edildiğini belirterek, şöyle konuştu:


''Allah'tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Sivillerimize yönelik son saldırıdan sonra bu alçakça terör saldırısında 13 şehidimizin olması gerçekten bizim yüreğimizi dağlayan bir olay oldu. Üzüntümüz büyük. Operasyonlar devam ediyor. Mücadele şüphesiz sonuna kadar devam edecek. Orada halkımız güvenlik güçlerimizin sürekli yanında. Gerek askerimiz,gerek polisimiz el ele bu mücadeleyi hep birlikte yürütüyoruz, yürüteceğiz.''

Aynı şekilde İstanbul Avcılar'da da bir olay olduğunu ve bu olayla ilgili takibin devam ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: ''Terörle olan bu mücadele sürecimiz çok daha farklı bir şekilde yürüyecek. Ben de yarın Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarımızla birlikte konuyu tekrar değerlendirerek Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nu toplayıp, kendileriyle arkadaşlarımızın bundan sonraki sürece yönelik neler yapmamız gerektiği hususunu değerlendireceğiz. Ona göre bazı adımları da atacağız.''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin,
''Türkiye terörle mücadele konusunda hep yalnız kalıyor. Kuzey Irak teröristlerin barınma noktası haline geldi. Oradan gelen bombalar metropollerde patlıyor. Bu konuyla ilgili yeni bir değerlendirmeniz olacak mı?'' yönündeki sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Durumu tespit noktasındaki açıklamalarımda herhangi bir değişiklik yok. Aynı düşüncelerimin arkasındayım. Buna yönelik olarak da önümüzdeki ay Amerika seyahatim var. Bu seyahatte Sayın Başkan'la da bu konuları en geniş anlamda konuşacağız. Ondan sonra da sürece yönelik açıklamalarımızı orada veya döndüğümüzde tekrar, yaparız.'' 

 

CUMHURBAŞKANI GÜL: KARARLILIĞIMIZ KARŞISINDA HİÇ BİR GÜÇ DURAMAZ
"Terörü yaratanlar ve besleyenler bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelesini, milletimizin desteği, kahraman güvenlik güçlerimizin azmi ile her türlü şart altında yılmadan devam ettirecektir. Saldırıda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN: MÜCADELE FARKLI YÜRÜYECEK

''Allah'tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Sivillerimize yönelik son saldırıdan sonra bu alçakça terör saldırısında 13 şehidimizin olması gerçekten bizim yüreğimizi dağlayan bir olay oldu. Üzüntümüz büyük. Operasyonlar devam ediyor. Mücadele şüphesiz sonuna kadar devam edecek. Orada halkımız güvenlik güçlerimizin sürekli yanında. Gerek askerimiz, gerek polisimiz el ele bu mücadeleyi hep birlikte yürütüyoruz, yürüteceğiz.

Terörle olan bu mücadele sürecimiz çok daha farklı bir şekilde yürüyecek. Ben de yarın Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarımızla birlikte konuyu tekrar değerlendirerek Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nu toplayıp, kendileriyle arkadaşlarımızın bundan sonraki sürece yönelik neler yapmamız gerektiği hususunu değerlendireceğiz. Ona göre bazı adımları da atacağız.''

TBMM BAŞKANI TOPTAN: HAK ETTİKLERİ CEVABI ALACAKLAR

''Devletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik yapılan hain saldırılar asla amacına uluşamayacaktır. Hükümetimize ve kahraman ordumuza güvenimiz tamdır. Teröristlere hak ettikleri cevabın en sert şekilde verileceğinden kuşkumuz yoktur.

Devletimizin ve milletimizin güvenliği ve bağımsızlığı uğruna şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve büyük Türk milletine başsağlığı diliyorum.''

MHP LİDERİ BAHÇELİ: SICAK TAKİP MEŞRU HAL ALMIŞTIR

''Gerek duyulması halinde, yapılacak sıcak takibin sınır ötesini de kapsayacak şekilde ve izin almaksızın icra edilmesi artık meşru hale gelmiş bulunmaktadır. Hiçbir ortaklık veya işbirliği mazereti bir tek vatan evladının hayatından daha kıymetli sayılamaz. Uzun bir süredir ülkemizi tehdit eden terör örgütünün bu son eylemi, Türk milletinin sabrını taşırma noktasına getirmiştir. Siyasal tartışmaların yoğunluk kazandığı bu zamanda, terörle mücadele artık en önemli gündem maddesi olmalıdır.

Bugüne kadar yaptığı yanlışlarla bölücü heveslerin cesaret ve ilham kaynağı olan hükümet, yalnızca terör eylemlerinin değil, siyasallaşma çabalarının da birinci derecede sorumlusudur. Aziz milletimiz hükümetten bölücülük ve terörle mücadelede etkin, kararlı ve kalıcı bir icraat beklemektedir. Bu icraatın gecikmesi halinde kapatılması mümkün olmayan derin yaraların açılacağı, milli birlik ve bütünlüğümüzün zedeleneceği çok tehlikeli yeni bir sürece girildiği anlaşılmaktadır.''

CHP LİDERİ BAYKAL: TERÖRE LANET

''13 askerimizi şehit eden terör örgütünü lanetliyor, şehitlerimize rahmet, ailelerine, ulusumuza ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diliyorum.''

YAZICIOĞLU: ACİL ŞEKİLDE SINIRÖTESİ

Yazıcıoğlu, acil bir şekilde sınır ötesi operasyon yapılması gerektiğini söyledi.

Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, "Bugün saat 14.30 sularında Şırnak'ta vatan uğruna şehit verdiğimiz 1 astsubay ve 12 erimize yüce Mevla'dan rahmet diliyor, geriye onurlu bir duruş içinde bıraktıkları ailelerine, onlar ile gurur duyan büyük Türk milletine sabır ve başsağlığı diliyorum" diyerek başladığı açıklamasında, "Bölücü terör örgütü ile yapılan kararlı mücadelede gösterilen hassasiyetin aynı şekilde bölücü terör örgütünün uzantılarına ve onlara lojistik destek sağlayan, barınma imkanı veren, eğitim yapmalarına fırsat veren ülkeler, örgütler ve kurumlar ile aynı kararlılıkta mücadele ve hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Irak ile yapmış olduğumuz anlaşmada bulunan 'yakın takip' hakkını askıya alan yaklaşımların ne kadar yersiz ve geçersiz olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Terörle mücadeledeki kararlılığı ve hassasiyeti bir an bile tereddüt göstermeden sürdürmeliyiz. Bütün bu olup bitenlerin karşısında bölücü terör örgütü mensuplarına 'kardeşlerimiz' diye hitap eden ve bunlara 'terörist' diyemeyenler, demokratik haklardan yararlanma imkanlarını sürdürme hakkına sahip olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ivedi olarak TBMM'nin gerekli izni Türk Silahlı Kuvvetleri'ne vermesi ve sınır ötesi operasyonun en geniş şekli ile gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu.

ADANA'DA SALDIRIYA LANET YÜRÜYÜŞÜ

Şırnak'taKİ saldırıda 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi, Adana'nın Kozan ilçesinde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Adnan Menderes Parkında toplanan bir grup, ellerinde Türk Bayraklarıyla terör örgütü aleyhine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gruba uzun bir araç konvoyu da eşlik etti. Bir süre yürüyen grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı. Şırnak'ta 13 askerin şehit olması Ankara’yı sarstı. Bugün Bakanlar Kurulu ve Terörle Mücadele Kurulu ayrı ayrı toplanacak. Asker, siyasi kararlılık ve sınır ötesi harekat istiyor. 1 Ocak’tan bu yana şehit sayısı 96 oldu.

Ajanslar

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şişlili Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü'nü Muazzez Ersoy ile Kutladılar10 Mart 2011 Perşembe 00:00
 • Şişli'de Dünya Kadınlar Günü Kutlaması07 Mart 2011 Pazartesi 00:00
 • BURCUNUZ VE SİZ06 Eylül 2010 Pazartesi 00:00
 • En çok merak edilen 25 soru20 Haziran 2009 Cumartesi 00:00
 • Yılın En İyi Show’u Bu Haftasonu Cemil Topuzlu`da19 Haziran 2009 Cuma 00:00
 • Formula 1 Türkiye ayağı tehlikede08 Haziran 2009 Pazartesi 00:00
 • Hadise, en yakın rakibini 10'a katladı24 Nisan 2009 Cuma 00:00
 • Hadise Makedonya'yı coşturdu!09 Nisan 2009 Perşembe 00:00
 • İstanbul'da semt adları nerden geliyor?11 Mart 2009 Çarşamba 00:00
 • Kadınlara, Özel Gömlek Hediye Edilir Mi?07 Şubat 2009 Cumartesi 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim