• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 6 °C

Hangi kurum ne kadar işçi alacak?

Hangi kurum ne kadar işçi alacak?
İşte işçilerin istihdam edileceği devlet daireleri...

Hükümet, bu yıl 36 bin 215 geçici işçi istihdam edecek. Onların maaşlarını belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre İstihdam edilecek geçici personele, tahsil dereceleri dikkate alınarak brüt aylık ücret ödenecek.

HANGİ KURUM NE KADAR İŞÇİ ALACAK?
2010 yılında 36 bin 215 kişi geçici işçi istihdam edilecek:

Adalet Bakanlığı'nda 4 bin,
Milli Savunma Bakanlığı'nda 100,
İçişleri Bakanlığı'nda 3 bin 500,
Maliye Bakanlığı'nda bin,
Milli Eğitim Bakanlığı'nda 14 bin,
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda 250,
Sağlık Bakanlığı'nda 2 bin 500,
Ulaştırma Bakanlığı'nda bin,
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda bin 500,
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda 200,
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda 100,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda 50,
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 500,
Çevre ve Orman Bakanlığı'nda 2 bin,
Yargıtay Başkanlığı'nda 130,
Danıştay Başkanlığı'nda 60,
Devlet Personel Başkanlığı'nda 15,
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde 800,
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde 10,
Üniversitelerde 4 bin 500 olmak üzere toplam 36 bin 215 kişi geçici personel olarak istihdam edilecek.


Yükseköğrenim mezunlarına 21.250, lise ve dengi okul mezunlarına 19.275, ilköğretim (ilkokul mezunu veya okur-yazar dahil) mezunlarına 17.275 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek tutar maaş olarak ödenecek.

Öte yandan, çalıştırılacak geçici işçilerin sözleşme süresi 10 aydan 11 aya çıkarıldı.

HARCIRAH ÖDENECEK

Geçici personelden, belirlenen görevleri yapmak üzere, görevli oldukları memuriyet mahalli dışında görev yapacaklara 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre harcırah ödenecek.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde fiilen görev yapan geçici personel, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin asli personeli gibi iaşe edilecek. Geçici personel, "Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği" hükümleri çerçevesinde, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslar dahilinde, yiyecek yardımından faydalandırılacak.

Geçici personele, belirlenen ücretler dışında herhangi bir ad altında ücret ödenmeyecek ve sözleşmelerine bu yolda hüküm konulamayacak. Bu ödemeler, sosyal güvenlik mevzuatına göre kişiden yapılacak kesintiler ile gelir ve damga vergisi dışında herhangi bir kesintiye tabi tutulmayacak.

MAAŞLAR HER AYIN 15'İNDE ÖDENECEK

Ödemeler, görevin yapılmasını müteakiben her ayın 15'inde yapılacak. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıst olarak hesaplanan ücret, ayrılma tarihini takip eden ayın başında ödenecek. Geçici personelin çalışma saat ve sürelerinin belirlenmesinde, çalıştıkları kurumdaki Devlet memurları için tespit edilen çalışma saat ve süreleri uygulanacak. Geçici personel, istihdam edildiği sürece dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamayacak. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin (C) fıkrasına göre yapılan çalışmaların toplam süresi üzerinden hesaplanarak bu maddedeki esaslara göre iş sonu tazminatı ödenecek.

TAZMİNAT ÖDEME ŞARTLARI

Ücretli izin süreleri dahil en az 12 ay fiilen çalışan geçici personelden, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca kendilerine yaşlılık veya malullük aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması, ilgilinin ölümü, ilgilinin kendi isteği ile sözleşmeyi feshetmesi veya yenilememesi, hallerinden birinin vuku bulmasından dolayı hizmet sözleşmesi sona erenlere, çalışılan her bir yıl için, ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı brüt aylık ücret tutarında iş sonu tazminatı ödenecek. 12 aydan artan süreler için 12 ay için hesaplanan miktardan artan süreye isabet eden tutar kadar ödeme yapılacak.

HER AY İÇİN AZAMİ 2 GÜN İZİN

Geçici personele, çalıştıkları her ay için azami 2 gün ücretli izin verilebilecek. Bu izinler toplu olarak da kullandırılabilecek. Geçici personele, resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilecek. Geçici personele, doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilecek. Geçici personel, sosyal güvenlik mevzuatı yönünden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olacak

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim