• BIST 118.208
 • Altın 167,855
 • Dolar 3,9210
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 7 °C

Güler Dink'i tehdit edenleri yine gizledi

Güler Dink'i tehdit edenleri yine gizledi
Vali Muammer Güler, mahkemenin açıklama istemesine rağmen, Dink'i valilikte uyaran muamma kişiyi gizledi
Vali Muammer Güler, mahkemenin açıklama istemesine rağmen, Dink'i valilikte uyaran muamma kişiyi gizledi

Dink cinayeti davasının ikinci duruşmasına gönderdiği 27.09.2007 tarihli iki sayfalık yazısında "Hrant Dink'in vali yardımcısının odasında tehdit edildiği" yönündeki iddalara yanıtı açık olmadı. Vali Güler, vali yardımcısının odasında Dink'i tehdit ettiği ileri sürülen biri kadın iki kişinin kimliğini açıklamadı.

Mahkemenin ilk celsesinde Dink ailesinin avukatı Erdal Doğan, Hrant Dink'i davet edildiği vali yardımcısı Ergun Güngör'ün odasında tehdit eden kişilerin kimliklerinin açıklanması yolundaki talebi doğrultusunda valiliğe yazı yazılmıştı.
Dink'in davet edildiği vali yardımcısının odasında tehdit edildiği iddiası, ölümünün ardından arkadaşı Aydın Engin'in açıklamalarıyla ortaya çıkmıştı.

İddialara göre Hrant Dink, telefonla bizzat aldığı bir davet üzerine 24 Şubat 2006 tarihinde İstanbul Vali yardımcısı Ergun Güngör'ün odasında gitti. Gürsoy'un odasında bulunan ve vali yardımcısının "benim yakınlarım" diye tanıttığı bir kadın iki ikişiden erkek olanı, Dink'i "Eğer böyle devam edersen, Agos’ta bu yayına devam edersen, sen televizyonlarda, açık oturumlarda bu konuşmalara devam edersen, başına bir şey gelecek. Biz seni uyarmak istiyoruz" diye tehdit etti.

Yine iddialara göre İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Dink'i kendisi davet etmesine rağlen görüşme sırasında hiç konuşmamış, görüşme vali yardımcısının "Yakınlarım" diye tanıttığı ve istihbaratçı oldukları ileri sürülen iki kişi ile Hrant Dink arasında geçmişti. İşte Hrant Dink, bu görüşmeyi arkadaşı Aydın Engin'e ayrıntılarıyla anlatmış ve o günden sonra da tehditler artmıştı. Aydın Engin Hrant Dink'in vali yardımcısının odasında yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

“Bir süre ince İstanbul vali muavinlerinden biri kendisini makamına davet etti. ‘Niçin’ diye sorduğunda da ‘Sohbet için’ dedi. Hrant Dink yazısında ‘Arkadaşlarıma danıştım’ diyor. Söyleyeyim bana danıştı. ‘Normal midir sohbet için vali muavininin çağırması?’ dedi. Ben ‘Hayır değil’ dedim. ‘Böyle bir şey mümkün değil’ dedim. ‘Ama madem sohbet etmek istiyormuş gitmelisin’ dedim. O da gitti. Vali muavininin odasında bir kadın ve bir erkek oturuyormuş vali muavininden ayrı ve vali muavini onları “Bunlar benim yakınlarım, tanıdıklarım. Onlar da sohbeti izlese olur mu?” diye sanki tesadüfen orada bulunuyorlarmış gibi Hrant’a sormuş. Hrant ‘Benim için mahsuru yok’ demiş. O sohbette vali muavininin son sözleri bu olmuş. Onun dışında sadece odada tesüdafen bulunduğu söylenen o iki kişiden erkek olanı konuşmuş. Bir saati aşkın bir süreyi bulan tırnak içinde bir sohbetti ve bu sohbet boyunca Hrant’a söylenen net bir şey vardı. Yanlış anlaşılması mümkün olmayan, başka türlü yorumlanamayacak olan, çok net bir söz. Eğer böyle devam edersen, Agos’ta bu yayına devam edersen, sen televizyonlarda, açık oturumlarda bu konuşmalara devam edersen, başına bir şey gelecek. Biz seni uyarmak istiyoruz’ dediler. Hrant bu zaten yanlış anlaşılamayacak mesajı aldı. Kendisine bunu açıklamasını söylediğimiz zaman ‘Ben bir kere daha ‘Türkiye’yi germek, benim üzerimden yeni bir gerginlik yaratmak istemiyorum’ dedi.”

Hrant Dink’i cinayetten 1 yıl önce valilikte ağırlayarak ‘Dikkatli olması için’ uyaran İstanbul Vali Yardımcısı Güngör, Çorum Vali Yardımcılığı’na atanırken İstanbul Valisi Muammer Güler tehdit olayını "O Günlerde ilgili gazetede Sabiha Gökçen hanımefendinin Ermeni olduğuna ilişkin bir haber çıktı. Bunun üzerine Dink’e çeşitli yerlerden tehditler gelmeye başladı. Bursa, Adapazarı ve İstanbul’da gözaltına alınan kişilerden ikisi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Vali yardımcımız kendisini asla tehdit etmemiştir." şeklinde yonumlaşımıştı.

AVUKAT ERDAL DOĞAN İKİ KİŞİNİN KİMLİĞİNİN AÇIKLANMASINI İSTEDİ
Dink ailesinin avukatı Erdal Doğan 2 Temmuz 2007 tarihindeki ilk duruşmada bu görüşmedeki iki kişinin kimliklerinin mahkemece tesbit edilmesini istemişti. Mahkeme de valiliğe yazı yazarak sözkonusu iki kişinin kimliklerinin tesbit edilip gönderilmesini istedi. Mahkemenin bu isteğine karşın cevap bizzat İstanbul Valisi Muammer Güler'den geldi. Gelen yazı dünkü duruşmada üye hakim Rüştem Eryılmaz tarafından okundu.

VALİ MUAMMER GÜLER DİNK'İ TEHDİT EDENLERİN İSMİNİ VERMEDİ
Mahkemeye ulaşan 27.09.2007 tarihli ve Muammer Güler imzalı iki sayfalık yazıda, İstanbul Valisi'nin vali yardımcısının odasında gelişen olayla ilgili ince analizler yaptığı, vali yardımcısının Dink'i tehditler için dikkatli olması yolunda uyardığını söylediği belirtildi. ANcak Vali Güler'in bu tehditlere karşın Hrant Dink'e neden koruma verilmediği ve Dink'i vali yardımcısının odasında tehdit eden iki kişinin kimliğine ilişkin hiçbir cavep vermediği de ortaya çıktı.

MAHKEME İKİNCİ KEZ TALEPTE BULUNMADI
Uzun süren duruşma sonrası bu konuyla ilgili gelen vali imzalı mektubu okuyan mahkeme, valiliğin ayrıca Aos Gazetesi'Nde o dönemde yayınlanan "Sabiha Gökçen Ermeni miydi?" başlıklı haber ve onunla ilgili yazıların bulunduğu mavi dosyayı da dava dosyasının içine dahil etti. Ancak mahkeme Güler'in gizlediği iki isimle ilgili yeni bir talepte bulunmadı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim