• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 20 °C

Ekonomin patronu iş başında

Ekonomin patronu iş başında
Şener'den görevi devralan Nazım Ekren, yeni görevi hakkında neler söyledi?
Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevini Nazım Ekren'e devreden Abdüllatif Şener, siyaseti bırakmadığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde benim için az siyaset fakat çok hocalık ve bilim olacaktır." dedi.

Abdüllatif Şener görevini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren'e Başbakanlık Merkez Binası'ndaki makam odasında devretti.

Devir teslim töreninde ilk konuşmayı yapan Şener, 60. Cumhuriyet hükümetinin dün kurulduğunu ve ilk bakanlar kurulu toplantısını dün yaptığını söyledi.

Normalde devir teslim törenin bakanlar kurulu toplantısı öncesinde yapıldığını ifade eden Şener, programları çok üst üste gelmesinden dolayı böyle bir durumun ortaya çıktığını kaydetti.

2002 yılı seçimlerinden sonra kurulan 58. ve 59. hükümetlerinde Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevi yaptığını ifade eden Şener, bir hükümetin kurulduğu bu hükümette de Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevinin Nazım Ekren beye verildiğini belirtti.

Şener, önümüzdeki süreçte ekonomi yönetimin önemli olacağını vurgulayan Şener, Türkiye'nin değişmez gündemlerinden birisinin ekonomi olduğunu, ekonomik konuların her an gündemde olduğunu kaydetti.

Abdullatif Şener, ekonomi ile ilgili bakanlar ve koordinatör bakanların ekonomi politikaların isbetli tespiti ve daha etkin uygulmasının gerçekleşmesi için gece gündüz mesai harcayan, uykuları kaçan kişi olduğuna işaret etti.

Şener, ekonominin koordinatörü bakanının görevinin zor, sürekli kamuoyunun gündeminde ve önünde bulunduğunu belirterek, Ekren'e başarı dileğinde bulundu.

Şener, göreve yeni atanan Ekren'le milletvekiliğinden önce tanıdığını belirterek, "Ekonomik konulara vukufiyeti olan bir arkadaşımızdır. Ben görevde yürekten başarılı olacağına inanıyorum." dedi.

EKREN: EKONOMİ TÜRKİYE'NİN HER ZAMAN ÖNCELİKLİ KONUSU

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, dün hızlı bir trafikten sonra Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığını ve toplantının geç bitmesinden dolayı devir teslim işleminin gerçekleşmediğini söyledi.

Ekonomi yönetiminin Türkiye'nin her zaman öncelikli konusu olduğunu ifade Ekren, Şener'in yaptığı faaliyetleri ve katkıda bulunduğu gelişmelerin devamını sağlayacaklarını ve takipcisi olacaklarını belirterek, "Kendisinden her zaman destek ve bilgilerini her zaman talep edeceğiz." dedi.

Daha önce partide ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Ekren, daha önce icranın içinde olmasada, gelişmeler konusunda bakanlarla birlikte MKYK'da değerlendirme yaptıklarını ve konuyu Başbakan'a takdim ettiklerini anlattı.

Ekren yeni dönemde seçim beyannamesinde yer alan ve Başbakan Erdoğan'ın yarın okuyacağı hükümet programında çok net vurgular yapacakları konuların olduğuna işaret etti.

BAKANLAR GÖREV ALANLARI BELİRLENMEDİ

Bir basın mensubunun "Şener'in görev alanının daha çok üst kurullarla ilgili olduğunu, şu anda ekonomi koordinatörlüğü resmen kurul mu? Merkez Bankası'nın sorumlu bakanı siz mi olacaksınız?" yönündeki soruya Ekren, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılarının görev dağılım konusunda çalışmanın devam ettiğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde hangi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı'nın hangi birimlerden sorumlu olacağının açıklanacağını kaydetti.

Ekren'den sonra soruya Şener'de soruya cevap verdi. Şener, devlet bakanlıkları ve başbakan yardımcılıklarının görev dağılımının atama yapılırken belirlenmediğini, atama yapıldıktan sonra Başbakanlık genelgesi ile belirlendiğini belirtti.

Bakanların görev alanlarının belirlenmesi bir hafta aldığını, bunun bütün hükümetlerde böyle olduğuna işaret eden Şener, dün devir teslimin yapılması konusunda teredütlerden birisininde muhattaplarının kim olduğu noktasında olduğunu söyledi.

Şener, adı konmadığı için muhattap konusunda tereddüte düştüklerini ve devir teslimi o yüzden bugüne ertelediklerini anlattı.

"SAĞ OLDUĞUM SÜRECE SON SÖZÜ SÖYLEMEM"

Şener'e bir basın mensubunun bugün görevi devrettiğini ve son gün olduğunu, son sözlerinin sorulması üzerine, "Sağ olduğum sürece hiç son söz söylemem. Burada söyleyeceğim son söz saymayın. Her zaman şuna önem vermişimdir. Nerede bulunduğunuz, hangi makamda ve hangi konumda olduğunuzda önemli değildir. Önemli olan bulunduğunuz konumun ve makamın gereklerine uygun olarak sonuç alabildiniz mi, gerekli çalışmaları yapabildiniz mi? O makama uygun olarak halkın taleplerini, ülkenin geleceğini iyi yönettiniz mi? Bu önemlidir. Bugün bakansınızdır, yarın milletvekilisizinizdir. Bir başka yerde başka bir makamdadırsınızdır. Önemli olan bulunduğunuz yerde yaptığınız işleri iyi yapmak veya yapmamaktır. Bu bakımdan hayatımın her safhasında, hocalığımda milletvekilliğimde de, muhalefet milletvikil olduğumda da, iktidar da bakan olduğumda da yaptığım şeyi iyi yaptım mı yapmadım mı bunu sorgulamışımdır. Geriye baktığımda ülke için faydalı şeyler yaptığımda kendimi mutlu hissetmişimdir." dedi.

Yeni dönenmed önünde hocalık döneminin bulunduğunu ifade eden Şener, kendisine önümüzdeki dönemde daha iyi nasıl faydalı olacağını sorduğunu kaydetti.

Şener, siyaseti tamammen bırakmadığını belirterek, "Siyasetle bağlarım kopmuş değil. Milletvekili olmamak siyaseti bırakma anlamına gelmiyor. Partinin karar organındayım. Partinin MYKY üyesiyim. Partiiçi prokolde de MKYK üyeliği milletvekillinin önündedir. Önümüzdeki dönemde benim için az siyaset fakat çok hocalık ve bilim olacaktır. "diye konuştu.

Konuşmalar Şener ve Ekren birbirlerine çiçek verdi. Ekren, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevini devreladığı Abdüllatif Şener'e gümüş kalemlik ve ekonomiyle ilgili iki kitap hediye etti.

Şener, Ekren'in kendisine yazması için kalem okuması içinde kitap hediye ettiğini belirtti. Şener, kendisini böyle pahalı şeylere alışkın olmadığını söyledi.

Ekren'den hediyeleri alan Şener, "Sayın bakan yazmak için kalem, okumak için kitap verdi" şeklinde espiri yaptı.

Ankara/Cihan • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim