• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

Dünya borsaları çöktü

Dünya borsaları çöktü
Durgunluk endişeleri borsaları vurmaya devam ediyor.

Asya’da yüzde 10’u aşan kayıplar yaşandı, Avrupa’da yüzde 8’in üzerinde düşüş var. İMKB ilk seansta yaklaşık yüzde 4 geriledi. MB’den gelen açıklamalarla gerileyen dolar yeniden 1,70’in üzerine çıktı.

Küresel piyasalarda satış dalgası sürüyor. Asya’da
borsalar, küresel durgunluğun şirketlerin kârını düşüreceği kaygıları yüzünden değer kaybetti. Japonya’da Tokyo Borsası güçlü yen ve artan durgunluk endişeleri nedeniyle yüzde 9.6 geriledi. Borsada Nikkei endeksi Mayıs 2003’ten bu yana ilk kez 8 binin puanın altına geriledi.

Asya’da diğer
borsalar da değer kaybetti. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 10.6 düştü. Kospi, 999 puanı gördüğü 29 Haziran 2005’ten bu yana ilk kez 1000 puanın altına indi.

Tokyo Borsası’nda dünya devi Sony’nin hisseleri yüzde 13 düşerek son 13 yılın en düşük seviyesine geriledi. Şirketin düz ekran televizyonlar ve diğer elektronik cihazların satışlarının düşmesi nedeniyle Mart 2009’da sona erecek mali yılı itibariyle karının önceki yıla göre yüzde 59 gerileyerek 1.5 milyar dolar olacağını açıklaması hisselerinin yüzde 13 düşmesine yol açtı.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 4.6 geriledi. Tayland, Endonezya ve Filipinler’de de
borsalar değer kaybetti.

İMKB YÜZDE 3.8 GERİLEDİ

Asya
borsalarındaki sert kayıpların ardından fon çıkışlarının sürdüğü İMKB de güne düşüşle başladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılışta 964 puan düşüşle 24 bin 76 puana geriledi. Seans boyunca satışların sürdüğü İMKB ilk seansı 959 puan düşüşle 24 bin 81 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 3.8 oldu. Endeks seans içinde 23 bin 932’ye kadar geriledi.

İNGİLTERE DARALDI, AVRUPA’DA KAYIPLAR HIZLANDI

Avrupa borsaları da yüzde 5’i aşan düşüşlerle açıldı. İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 daraldığının açıklanmasıyla borsalarda düşüş hızlandı ve bir ara yüzde 10’a yaklaştı. Frankfurt ve Paris borsalarında düşüşler yüzde 8’i aşarken, Londra Borsası’nda yüzde 6’yı aşan kayıplar görülüyor. Avrupa’nın önde gelen 300 hisse senedinin yer aldığı FTSEurofirst300 Endeksi de yüzde 7’nin üzerinde düşüşte.

Küresel hisse senetleri için önemli gösterge olan MSCI dünya endeksi 5 yılın en düşük düzeyine indi. MSCI gelişen piyasalar endeksi de 4 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

RUS BORSASI’NDA İŞLEMLER YİNE DURDU

Gelişmekte olan
Avrupa borsalarında da sert kayıplar yaşanıyor. Rus Borsası’nda düşüşler yüzde 14’ü aşınca işlemler pazartesiye kadar durduruldu. Macaristan ve Bulgaristan borsalarında da kayıplar yüzde 8’in üzerinde.

DOLAR İÇERİDE 1,70’İN ÜZERİNE ÇIKTI

Dün 1,74’e yaklaşan
dolarda bugün sakin bir seyir gözleniyor. Merkez Bankası’nın döviz satım ihalelerine başlayacağını duyurması ve gerekirse müdahale edeceğini açıklaması doların 1,6720 YTL’ye kadar gerilemesini sağladı. Ancak dolar daha sonra yükselişe geçti ve yeniden 1,70’i aştı. Bankalararası piyasada dolar gün içinde en yüksek 1,7175 YTL’yi gördü.

DOLAR EURO’YA KARŞI İKİ YILIN ZİRVESİNDE

Dolar, yatırımcıların global resesyon kaygılarıyla riskli varlıklardan kaçışıyla önemli para birimlerinden oluşan sepet karşısında son iki yılın en yüksek değerine ulaştı. Euro/
dolar paritesi 1,2498’e kadar geriledi.

YEN DOLARA KARŞI GÜÇLENİYOR

Dolar Japon yeni karşısında son 13 yılın en düşük seviyesine düştü. Dolar/yen paritesi 92.80’e kadar geriledi. Doların ABD ekonomisindeki durgunluk kaygıları ve finansal kriz nedeniyle baskı altında olduğu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ABD ekonomisini desteklemek amacıyla faiz oranını indirebileceği beklentileri üzerine
dolar satışının yoğunlaştığı belirtiliyor.

ABD BORSASINDA İŞLEMLER DURDU

Dow Jones vadeli işlem sözleşmelerinde kayıplar yüzde 6.27 gerileyip limitlere gelindiği için işlemler durdu.

Mali krizin en şiddetli günlerinden biri yaşanıyor. Şu anda Dow vadeli işlem sözleşmeleri yüzde 6.27 kayıpla işlem görüyor ve limitlere gelindiği için işlemler durdu. Saat 16.30’da açılacak spot piyasa işlemlerine kadar da açılmayacak. Spot açılınca vadeli piyasada ikinci seansa başlamış olacak, ikinci seansta da sert düşüş olacağı beklentisiyle işlemler durduruldu.

DOLAR 1,70 SEVİYELERİNDE TUTUNDU

Merkez Bankası ilk döviz satım ihalesini yaptı. Dolar 1,70 YTL seviyerinde tutunmaya devam ediyor,
borsada ise büyük düşüş yaşanıyor...

Merkez Bankası ilk döviz satın ihalesini yaptı. İhalede 15 milyon
dolarlık satım yaptı.
İhalede en yüksek fiyat 1,7041 YTL, en düşük fiyat 1,7000 YTL olarak belirlenirken, ortalama fiyat ise 1,6984 YTL seviyesinde oluştu. Teklif tutarı ise 128 milyon
dolar oldu. İhaleye gelen tekliflerin ortalama fiyatı ise 1.6984 YTL şeklinde oluştu.

İstanbul serbest piyasada güne 1,7000 YTL'den başlayan
dolar şu sıralar yüzde 3,03 artışla 1,7025 YTL'den güne 2,1550 YTL’den başlayan avro ise yüzde 0,45 artışla 2,1325 YTL'den işlem görüyor. Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1,7050 YTL, avronun satış fiyatı ise 2,1750 YTL olmuştu. Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında fiyat, alışta en düşük 1,7010 YTL, en yüksek 1,7060 YTL, satışta en düşük 1,7130 YTL, en yüksek 1,7160 YTL olarak belirlendi. Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,2548, sterlin-dolar paritesi 1,5473, yen-dolar paritesi ise 92,93 düzeyinde seyrediyor.

BORSADA 24 BİNİN ALTINDA

İMKB Bileşik Endeksi ikinci seansa, önceki kapanışa göre 120,97 puan düşerek 23.960,80 puandan başladı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,50 oranında değer yitirdi. Endeks şu sıralar yüzde 4,73 düşüşle 23.868,69 puandan işlem görüyor. Endeks seans içinde en son 26 Mayıs 2005 günü 2. Seansta 23.925,00 puanla, kapanışta da 29 Nisan 2005 gün sonunda 23.591,64 puanla aynı seviyeleri görmüştü.Uzmanlar, Uzakdoğu borsalarında yaşanan yüzde 5’in üzerindeki düşüşlerin yanı sıra ABD ve Avrupa vadeli piyasalarının güne düşüşle başlaması, OPEC’in petrol üretimini 1-2 milyon varil arasında kısacağına dair beklentilere dikkat çekerek, ABD hisse senedi piyasasındaki enerji hisselerinin değer kazandığını, bu gelişmenin ABD borsalarının karışık olsa da günü ağırlıklı olarak artıda tamamlamasına neden olduğunu savunuyor.
Bugünü etkileyecek önemli şirket bilançosu bulunmayışının ABD tarafında bilanço hareketlerini sınırlayacağına işaret eden uzmanlar, parite bazında günün en dikkat çekici gelişmesinin ise carry-trade pozisyonlarının kapatılmaya başlanmasıyla Japon yeninin, avro ve
dolar karşısında yaşadığı yükseliş olduğunu vurguluyor.

FAİZ YÜZDE 23,51 SEVİYESİNDE BULUNUYOR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (
İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında, 23 Haziran 2010 vadeli, bugün valörlü tahvilin saat 12.30 itibariyle basit getirisi yüzde 25,30, bileşik getirisi yüzde 23,51 seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında 3 günlük işlemler en düşük yüzde 16,95, en yüksek yüzde 17,00 ve ortalama yüzde 16,97’den gerçekleşiyor.

MERKEZ BANKASI DÖVİZE MÜDAHALE EDİYOR

Merkez Bankası, piyasaya, bugünden itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla döviz likiditesi sağlayacak.
Banka, kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi halinde her zaman olduğu gibi doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabileceğini de açıkladı
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, son dönemde uluslararası kredi piyasalarında yaşanan sorunlar nedeniyle küresel finans sektörünün güvenilirliğine ilişkin kaygılar oluştuğu ifade edilerek, bu gelişmelerin global likidite akışını olumsuz etkileyerek özellikle
dolar likiditesine olağanüstü bir talep doğurduğuna dikkat çekildi.
Merkez bankalarının hızlı ve koordineli bir şekilde hareket ederek piyasaların etkin çalışmasını sağlamak üzere para piyasalarındaki likidite sıkışmasını gidermeye çalıştığı bildirilen açıklamada, bu doğrultuda Bankanın aldığı karar ve uygulamaların da piyasaların işleyişini düzenli hale getirmek amacı taşıdığı vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:
"Bu çerçevede, son günlerde döviz piyasasında derinliğin kaybolmasına bağlı olarak sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiğinden, uygulanmakta olan dalgalı döviz kuru rejimi ile çelişmeyecek şekilde döviz kurlarının piyasada belirlenmesi ilkesi çerçevesinde Merkez Bankası piyasaya bugünden itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla döviz likiditesi sağlamaya karar vermiştir.
İhalelerde satımı yapılacak döviz tutarı günlük 50 milyon ABD
doları olarak belirlenmiş olup, gerekli görülen günlerde ihalelerdeki satım tutarı artırılabilecektir.
Önümüzdeki dönemde döviz piyasası gelişmelerine bağlı olarak günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihaleler durdurulabilecektir.
Ayrıca, döviz satım ihalelerinin döviz piyasasındaki likidite ihtiyacını tam olarak karşılamadığı, ihalelere rağmen likidite azalmasına bağlı olarak oluşacak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi halinde ise her zaman olduğu gibi Merkez Bankası doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabilecektir."

İHALE ESASLARI

Açıklamaya göre, ihaleye, Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar katılabilecekler.
Türkiye’de iş günü olmasına rağmen ABD’de ödeme sistemlerinin tatil olduğu günlerde, yarım iş günlerinde ve ihale saati öncesinde Merkez Bankasınca dövize doğrudan müdahale edilen günlerde ihale düzenlenmeyecek.
İhalede satımı yapılacak tutar ve ihale numarası saat 13.30’da ilan edilecek, bankalar ihale tekliflerini saat 13.40-14.00 arasında verebileceklerdir. Teklifler daha önceden olduğu gibi Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemi aracılığı ile gönderilecek.
İhale çoklu fiyat ihalesi yöntemi ile yapılacak. İhalede teklif miktarı minimum 1 milyon ABD
doları ve katları üzerinden verilecek.
Her bir bankanın ihalede verebileceği maksimum teklif tutarı toplam ihale tutarının yüzde 40’ı ile sınırlı olacak. Bankalar verdikleri teklif tutarlarını ve fiyatlarını ihale süresince değiştiremeyecek. İhalenin kesildiği fiyatta birden fazla teklif olması halinde dağıtım oransal olarak yapılacak.
İhale yükümlülüğünü yerine getirmeyen bankalara Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı çerçevesinde müeyyide uygulanacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim